JUS standardizacija

odstupanje od propisa o jugoslovenskim standardima i normama kvaliteta

Milan Bucalo, dipl. prav.

U cilju obezbedjenja jedinstva juqoslovenskog tržišta, jeđinstva tehničkih i tehnoloških sistema, jačanja odbranbene sposob=nosti naše zemlje, zaštite života i zdravlja ljudi, čovekove prirodne i radne sredine, društvenih sredstava i imovine gradjana, zaštite potrošača, kao i svodjenja rizika od primenjivanja novih naučnih i tehničkih otkrića na najmanju moguću meru, donose se standardi, tehnički normativi, norme kvaliteta proizvoda i usluga, kao i drugi propisi predvidjeni Zakonom o stanaardizaciji ("Službeni list SFRJ", brs38/77)«

Odredbe Zakona o standardđizaciji i propisi doneseni na osnovu njega primenjuju se i

na uvezene proizvode i proizvode uzete u zakup iz inostranstva rađi korišćenja u našoj zemlji, a isto tako i na rađove koje izvodi strani izvodjač, ako drugim saveznim zakonom nije drugačije odredjeno.

Jedna od karakteristika Zakona o standardizaciji je da on -— pod odredjenim uslovima - dopušta mogućnost odstupanja od pojedinih propisa donesenih na osnovu njega. Do ovoga je došlo otuda što je Zakon o standardizaciji morao da vođi računa o realnim uslovima i situacijama proizvodnje i prometa pojedinih proizvoda. Naime , odredjeni tehnički i tehnološki uslovi, kao i razlozi ekonomske prirode, mogu dovesti do toga da se u datom momentu mora odstupiti od propisanih stanđarđa i normi kvaliteta proizvođa. Zbog toga su odredbama glave V ovog Zakona predvidjeni uslovi i slučajevi kada se može dozvoliti odstupanje od propisa i jugoslovenskih standarda i propisa o kvalitetu proizvoda. Medjutim, iako su odgovarajuće odredbe Zakona o stanđardizaciji, koje govore o mogućnosti odstupanja od pojedinih propi sa, dovoljno odredjene i jasne, ipak se neretko dogadja da pojedine organizacije udruženog rađa postupaju suprotno zakonskim odredbama i suprotno propisanom postupku. Zbog takvih postupaka može doći

(a ponekadđ i dolazi) do nepotrebnih ekonomskih šteta, a, u najboljem slučaju,

ı

do nepotrebnog gubitka vremena. To je i bio razlog da se ovde osvrnemo na odđredbe Zakona o standardizaciji koje regulišu tu materiju, kao i na osnovne greške koje se čine u primeni tih odredaba.

Mogućnost odstupanja od propisa o jugoslovenskim standardima, odnosno normama kvaliteta, propisana je u glavi V Zakona o standardizaciji (čl. 35-40). U ovim odred-

· bama regulisana je mogućnost odstupanja u

sledećim situacijama, i to:

” – proizvodnji pojedinih proizvoda i pri

izvodjenju radova;

– pri proizvodnji proizvoda namenjenih izVoZzu, pri pružanju usluga u proizvodnji i izvodjenju radova za strane naručioce;i

– pri izvozu pojedinih proizvoda.

Podvlači se da je Zakon o stanđardizaciji izuzeo mogućnost odstupanja od propisa o Jugoslovenskim standardima, odnosno normama kvaliteta kada je u pitanju proizvodnja i promet semena i sadnog materijala poljoprivrednog i šumskog bilja, bez obzira da li se radi o proizvodnji i prometu u zem1ji, da li se radi o izvozu, odnOsno UvVOzu. Prema tome, upućivanje zahteva za odobrenje za odstupanje s pozivom na odredbe Zakona o standardizaciji - kada je reč o proizvodnji i prometu semena i sadnog materijala poljoprivrednog i šumskog bilja predstavlja nepotrebno gubljenje vremena.

Bez obzira da li se radi o odstupanju od propisa o jugoslovenskim stanđardima, odnosno normama kvaliteta kada je reč o proizvodnji pojedinih proizvoda i izvodjenju radova u zemlji, ili je reč o proizvodnji proizvoda namenjenih izvozu, ili, pak, o uvozu proizvoda, kao i bez obzira na to koji su organi ovlašćeni za davanje odobrenja za odstupanje, mogućnost odstupanja (čl. 35. st. 2) uslovljena je sledećim:

-– da se odstupanjem ne ugrožava bezbed-

nost ljudi, stvari i čovekove prirodne i radne sredine;

341