JUS standardizacija
Osim toga trebalo bi da svaka veća OUR aktivno učestvuje i u postupku razrade i donošenja granskih, jugoslovenskih i medjunarodnih standarda, kako bi time koristila mogućnost uticanja na zahteve u odredbama tih standarda, kojih se kasnije treba pridržavati.
Obimna delatnost interne standardizacije je razrada i donošenje internih standarda OUR, pogotovo za predmete, koji u jugoslovenskim i drugim standardima još nisu obradjeni, ili zbog specifičnog ka=raktera ne mogu biti predmet nekog op=šteg standarda. Pa i ako su predmeti standardizacije obradjeni u opštim standardima (JUS, ISO i sl.), pomoću inter= nih stanđarda se može za potrebe OUR propisati uži izbor dimenzija, kvaliteta ili zaštite iz postojećih JUS i drugih standarda.
Uži izbor iz opštih nacionalnih i medjunarodnih standarda je važna funkcija internih standarda, koja je u novom Zakonu o standardizaciji potpuno zanemarena, jer se u članu 27. dozvoljavaju interni standardi samo "za proizvode i radove za koje nije donesen jugoslovenski standarda sa obaveznom primenom".
Bez obzira na taj propust, interni stan-
dardi se prema njihovom sadržaju mogu svrstati na sledeće grupe:
materijalni predmeti
l = proizvodi
2 - materijali
3 - aJati
4 - proizvodna oprema 5 - ambalaža
postupci
6 -– postupci poslovanja 7 – proizvodni postupci B - metode ispitivanja 9 - postupci održavanja 10 –— mere sigurnosti
semantika
11 - simboli za sporazumevanje (slovni i grafički simboli, skraćenice) 12 – vizuelne komunikacije (amblemi, znaci, natpisi firme; oblik prospekta i kataloga, obrasci za dopise, fakture, itd.).
Posebna delatnost standardizacije je standardoteka, koja je usmerena u dva pravca:
– interni standardi = vanjski stanđardi (JUS, TSO, IBC, itd.).
U pogledu internih standarda standardoteka treba da obavlja sledeće poslove:
– katalogiziranje donesenih standarda – umnožavanje
– distribucija
– evidencija distribuiranih standarda.
U pogledu inostranih standarda potrebno je:
- stalno praćenje novih izdanja standarda i kataloga
– prikupljanje kataloga i standarda prema potrebama OUR
- sredjivanje i evidentiranje fondova standardoteke
– informiranje o standarđima (na traženje interesenata i periodično putem biltena ili drugih obaveštenja)
– distribucija kopija.
U načelu standardi iz standardoteke mogu se interesentima davati na uvid, ali se ne pozajmljuju. Za dužu upotrebu izradjuju se i izdaju kopije traženih standarda. Značajna delatnost standardizacije u OUR je tipizacija, pod kojom se podrazumeva:
– tipizacija proizvoda (razvrstavanje proizvoda u pojedine tipove sa odredjenim geometrijskim i tehničkim karakteristikama)
– tipizacija strojeva i druge opreme (odredjivanje tipova pojedinih vrsta i veličina strojeva i druge opreme , koja će se nabavljati).
U koliko u OUR nema posebne službe numerisanja, onda tu delatnost treba da preuzme na sebe služba za standardizaciju i da utvrdi sisteme numerisanja za:
- materijale
– vlastite delove i proizvode
– strojeve (ili grupe strojeva) i opremu – alate i uredjaje
- radne postupke.
Ti sistemi numerisanja primenjuju se u svim nadležnim službama OUR.
U cilju da se ograniči broj upotrebljenih materijala i da se na svim mestima u OUR isti materijal jednako označava i šifrira, treba uvesti internu nomenklaturu (ili drugim rečima katalog ili spisak) materijala, delova i proizvoda. Najpogodniji primarni oblik interne nomenklature je kartoteka, u kojoj svaka materiJalna pozicija (sa svojim ident. brojem) ima svoju karticu sa svim potrebnim podacima, koje treba unapred utvrditi. U drugoj fazi podaci iz kartice unose se
u računar, koji može štampati spiskove (sekundarni oblik), koji su za upotrebu u nadležnim službama u OUR.
347