JUS standardizacija

Iz ovog kratkog pregleda može se zaključiti da je u ovoj grupi uradjen mali broj standarda, uz napomenu da ima još mnogo proizvoda koji nisu standardizovani i da od njihove standardizacije zavisi i njihova ekonomična proizvodnja i pirasman,.

Plan revizije postojećih standarda je utvrdjen. Deo toga plana je ostvaren. Takodje je planom utvrdjen ređosled novih standardai. Da bi ova grupa za čeličnu vučenu žicu mogla što bolje i efikasnije završiti postavljene zadatke - izvršiti plan revizije i plan izrade novih standarda - mora se sirovinama dati prvenstvo, jer iz grupe čelične valjane žice je dosad uradjeno malo standarda.

Čelična valjana žica, osnovna sirovina za proizvodnju vužene čelične žice uvrštena je za sada u dva postojeća standarda. U ovoj godini treba da se pokrene revizija postojećih standarda iz ove arane, zatim da se napravi program izrade novih standarda iz razloga što smo zemlja koja još mnOGO UVOZi OVU SiroOvinu.

Čelična žica za užad, osnovna sirovina

za izradu čelične užadi, za sada je bila obradjena u JUS C.B6.051 i JUS C.B6.114. Još poodavno ukazala se potreba da se ovi standardi revidiraju. Reviziju su ubrzali i "Tehnički normativi za dizalicu". Anotacija predloga revizije JUS C.B6.051 i JUS C.B6.114 izvršena je krajem juna i očekuje se sledeća revizija. U pređlogu standarda za čeličnu žicu za užad zadržana je osnovna podela:

- predmet standarda, – mere i mase,

– kvalitet,

– označavanje.

Čelična žica obična i specijalna. Ovi

standardi nisu revidirani već osam godina. Obzirom na brz razvoj nauke i tehnike, standarde je potrebno osavremeniti a isto tako i uskladiti sa promenama koje su u medjuvremenu nastale u pravnom sistemu SFRJ. Revizija stanđarda za običnu

i specijalnu žicu pored toga predstavlja i zakonsku obavezu donosioca, jer je u članu 4. Zakona o standardizaciji utvrdjeno da "Jugoslovenski stanđardi i tehnički normativi podležu obaveznom preispitivanju najkasnije u roku od pet godina od dana njihovog donošenja". Iz ovih razloga Savezni zavod za standarđizaciju je uvrstio u svoj program rađa za 1978. godinu reviziju JUS C.B6.010 i JUS C.B6.011. Anotacija predloga revizije za navedene standarde izvršena je krajem avgusta 1978. i očekuje se krajem novembra i početkom decembra definitivna revizija novih standarda. Ovi stanđardi su univerzalni i obuhvataju niz proizvođa i utvrdjuju parametre od opšteg interesa za ce-

lu industriju koja se bavi prerađom ili za jedan njen deo kao i za njihove korisnike. Revidirani standardi JUS C.B6.010

i JUS C.B6.011 omogućiće izradu granskih i internih stanđarda za svaki proizvod posebno.

Čelična žica za opruge, je osnovna siro-

za izradu raznih opruga. Za ovu sirovinu

već poodavno postoji potreba da se izradi odgovarajući standard. U ovoj godini je u planu da se izradi standard čelične žice

za opruge. Predlog je dat na razmatranje

u avgustu i izvršena je anotacija krajem

avgusta.

Čelična legirana vučena žica, je sirovina

za veliki broji naših proizvoda. Dosada nije uradjen ni Jedan standard iZ OVOg područja. Savezni zavod za standardizaciJu treba u svoj plan rada da uvrsti izradu standarda za vučenu Žicu od legiranih željka.

Uloga granskih i internih standarda

Granska standardizacija može rešiti specifične zajedničke probleme arane. To su problemi šireg značaja koji su vezani za ekonomičnije poslovanje jedne arane, zasnovani na primeni savremenije tehnologije, i podležu promenama u kraćim vremenskim intervalima. Za sada je granska standardizacija dobila zakonsko mesto u sistemu i verujem da će u najbližoj budućnosti početi izrada granskih standarda. Mišljenja sam da će organizacije udruženog rada koje se bave proizvodnjom i preradom količine žice sagledati korist koju im pruža acranska standardizacija pa je zato potrebno udružiti sve snage u cilju izrade novih granskih standarda iz oblasti proizvodnje i prerade žice.

Interni standardi su osnova Za izradu granskih i jugoslovenskih stanđarda. Zato su OOUR-i shvatili značaj upotrebe internih standarda. Izradi internih standarda posvećuje se posebna pažnja. Kao posledica saznanja koliko interni standardi mogu doprineti uvodjenju ređa pri nabavci sirovina, projektovanju, pripremi proizvodnje, organizaciji rađa, procesu proizvodnje do plasmana robe na tržištu. Kvalitetni interni stanđardi u OOUR-ima omogućuju da se spreči javašluk, blagovremeno uoče slaba mesta i uska grla u celom lancu proizvodnoc procesa, identifikuju nosioci anarhije i slabi radnici, da nervoza, galama i žurba i drugi naši specijaliteti budu zamenjeni sistematičnim i mirnim tokom savremeno orga-–nizovanog procesa rađa. Zato svaki OOUR treba da udruži sve snage pri izradi internih standarda za ove proizvođe i područja proizvodnje čelične vučene žice, ukoliko za iste ne postoji važeći Jugo= slovenski standardi.

413