JUS standardizacija
prilaz rešavanju problema zaštite čovekove životne i radne sredine od buke, vibracija i udara sa gledišta
standardizacije
Mr Franja Čoha
Uvod
Narušavanje čovekove životne sredine i čitave biosfere postaje sve ozbiljniji i a akutniji problem čovečanstva, tako da ni SFRJ, kao specifično regionalno područje, nije poštedjena od stalnog narušavanja prirođnih ekosistema. Faza brzog industrijskog, teh= nološkog i društvenog razvoja, osim pozitivnih rezultata, neminovno dovodi do degradacije životne sredine u širokim srazmerama. Stoga se pred SFRJ, kao i predđ sve druge zemlje, postavlja opšti problem organizovanja, racionalnog korišćenja i očuva-– nja čovekove sredine, što nesumljivo postavlja krupne zadatke pred naše društvo u celini.
Iz tog razloga, u poslednje vreme, došlo je do pokušaja aktiviranja i organizovanja rada na celom kompleksu problema zaštite čoveka i njegove životne i radne sredine, sa manje ili više uspeha.
Ali i pored svega, nedostajao je sistematski organizovan pristup proučavanju čovekove sredine, odnosno programska orijentacija koja bi usmerila rad ka davanju osnove za rešavanje brojnih aktuelnih i dugoročnih problema, iako veliki broj institucija radi na ovim problemima, parcijalno ili delimično organizovano. Zato je celokupnost ove problematike dosta složena, a njeno rešavanje krajnje urgentno, Što nameće potrebu odgovarajućih inicijativa i tretmana najširih razmera.
Što se tiče medjunarodne saradnje na polju bezbednosti, zaštite i unapredjenja životne i radne sredine, ona proizilazi uglavnom iz specifičnih ideoloških i društvenoekonomskih regionalnih pristupa.
Dok je SEV u realizaciji svoga koncepta isključivo orijentisan na rešavanje pitanja zaštite čovekove sredine u zemljama članicama, zapadne zemlje imaju pretenzija da u skladu sa svojim đugoročnim interesima nameću sopstvena ekonomsko-tehnološka rešenja.
414
Što se tiče Jugoslavije, nesvrstane zemlje u razvoju, postoje mogućnosti da ona pored svoje aktivnosti na medjunarodnom planu pokrene akciju u cilju iznalaženja odgovora u vezi sa rešavanjem ovih pita= nja u skladu sa autentičnim potrebama zemalja u razvoju.
Potrebna su jasna opredeljenja po ovim pitanjima u našoj zemlji, a sve OVO pret= postavlja razvijanje tešnje medjurepubličke i pokrajinske saradnje, bilo da se radi o nacionalnim interesima, bilo da je u pitanju medjunarodna saradnja.
Doprinos koji se očekuje
Savremeni dinamični procesi urbanizacije, indđustrijalizacije, razvoja saobraćaja i intenzifikacije poljoprivrede, pored neospornih pozitivnih "efekata, izazvali su i izrazito ugrožavanje životne sredine, u kojoj buka, vibracije i udari igraju jednu od najdđominantnijih uloga. Utoliko pre, što ove heželjene'" pojave koje izazivaju različita abolenja, predstavljaju jedan od činilaca u uzročno-posledičnom ekološkom lancu.
Kao prioritetno, nameće se potreba utvrdjivanja stanja, životne sredine i stepena njene narušenosti, istraživanja činilaca koji
dovode do promene stanja i procesa koji se
pod njihovim delovanjem odiadravaju u živoOtnoj sređini. Samim tim, kao integralni deo
ili preduslov za sve OVO, nameću se i mere
koje omogućavaju njeno racionalno korišće=
nje.
U okviru prioriteta na zadacima vezanim za buku, vibracije i uđare neophodno je uraditi sledeće:
1. Unaprediti tehničke normative i standarde