JUS standardizacija
U tom smislu, usaglašeni stavovi trebalo bi da se primenjuju u manjoj meri pri prometu kvantitativnih viškova slabe komercijalne vrednosti, nego u nastojanjima za promenu strukture (restruktuisanja) i discipline u proizvodnji koja ima za cilj kvalitet prcizvodđa kakav definiše tražnja.
Ova "politika tržišta" trebalo bi da kuđe predmet jednog docnijeg razmatranja i jedne uskladjenosti izmedju profesionalnih krugova u okviru jedne zajednice od 12, uzimajući isto tako u razmatranje stanje trećih zemalja i treba da buđe zasnovana na dugoročnom informisanju,
distribucija i održavanje kvaliteta
Konstatovano je da je potrebno hitno sprovesti u delo standardizaciju ambalaže i paletizacije na osnovu Rezolucije 222 Evropske ekonomske komisije koja predvidja tri dimenzionalna tipa 60 x 40, 50» 30 i 40 x 30 cm, koji se mogu jednako uspešno koristiti na oba tipa paleta 80 x 120 i 100 %. 120 cm;
Udruženi napori profesionalnih izvoznika i uvoznika, preduzeća za transport i fabrikanata trebalo bi da u prvoj etapi obezbede eliminisanje neodgovarajuće ambalaže.
Pored toga, Kongres je sa interesovanjem primio k znanju iskustvo OECD o evoluciji proizvođa u toku transporta, postignutog s narandžama uz učešće španskog centra za hladjenje.
zaključak
Upoznavajući predstavnike naše voćarsko= -povrtarske privrede s aktivnošću Medjunarodnog udruženja NORCOFEL, želimo da istaknemo da je, po Opštoj oceni, ta aktivnost plodonosna, pa je u našem interesu đa se, učlanienjem fizičkih i pravnih lica u Udruženje, uključimo u njegove aktivnosti, čime će mu svakako obezbeđiti da postane in=strument unapredjenja medjunarodnog prometa i našeg voća i povrća, čiji smo veliki stvarni, a još mnogo veći potencijalni proizvodjači, uz izvrstan, sasvim besprekoran kvalitet ovih proizvođa.
saradnja sa GATT po pitanju standardizacije
Đuka Lisica, dipl. ing.
skraćenica GATT dolazi od engleskog naziva: General agreement on tariffs and trade, što znači: Opšti sporazum o carini i trgovini.
GATT nije institucijalna organizacija, već se može nazvati nekom vrstom foruma gde se vlade pojedinih zemalja sveta dogovaraju o nekim pravilima za uzajamno olakšavanje razmene. Za sprovodjenje dogovorenih zaključaka postoji Sekretarijat koji se o tome stara i obavlja ostale administrativne poslove. Kako se broj pitanja o kojima se doqovara u okviru GATT sve više povećava, to GATT ipak sve više poprima oblik organizacije sa svojim odredjenim telima. Sporazum GATT je potpisalo oko 100 zemalja.
Pitanje standarda i standardizacije je u onolikoj meri interesantno za GATT koliko standardi mogu da olakšaju ili otežaju medjunarodnu trgovinu. Neusaglašeni standardi izmedju pojedinih zemalja stvaraju prepreke razmeni izmedju zemalja, ali medjunarodni standardi otklanjaju ove prepreke.
Ne samo to, medjunarodni standardi mogu otkloniti prepreke trgovini koje nastaju i usled neusaglašenih raznih tehničkih propisa izmedju pojedinih zemalja. U sklopu sa ovim pitanjima su i pitanja priznavanja ispitivanja proizvoda pri medjunarodnoj trgovini. Pre nešto manje od deset godina pokrenuta je inicijativa da se u okviru GATT povedu pregovori o stvaranju medjunarodnog kodeksa kojim bi se definisala pravila za