JUS standardizacija

Izbor ovog postupka izvršen je iz više razloga. Pre svega treba imati u vidu da su se i do sada vršila ispitivanja tipa aparata i da je u medjunarodnom CEE sistemu primenjen isti postupak. Osim toga

u Ovom trenutku kada počinje realizacija Jugoslovenskog sistema atestiranja, primena drugih, strožijih postupaka (kontrola uzoraka iz proizvodnje ili sa tržišta) ne bi bila opravdana prvenstveno zbog uhodavanja sistema, mogućnosti naših proizvodjača i mogućnosti ovlašćenih organizacija za atestiranje.

Postupak prilikom ispitivanja aparata počinje podnošenjem zahteva organizacijama ovlašćenim za atestiranje koje, u zavisnosti od rezultata ispitivanja, izdaju atest o tipu aparata. Da bi se sačuvala tajnost ispitivanja atest se izdaje u tri primerka uz koje se prilaže izveštaj o ispitivanju. Jedan primerak se dostavlja naručiocu, drugi Saveznom zavodu za stanđardizaciju i treći zadržava organizacija ovlašćena za atestiranje.

Važnost atesta

S obzirom da je izabran najjednostavniji postupak ispitivanja - ispitivanje tipa, koji ne uključuje povremena kontrolna ispitivanja, važnost atesta o tipu ograničena je na 5 gođina. Smatra se đa aparat poseđuje važeći atest bez obzira na datum proizvodnje ako je proizveđen u roku važnosti atesta.

Izveštaj o 1spitivanju

Poznato je da je u medjunarođnom CEE sis· temu atestiranja električnih aparata za domaćinstvo za svaki ispitani aparat pređvidjen poseban izveštaj o ispitivanju. Mi smo, medjutim, želeli da u cilju unifikacije postupka atestiranja imamo jedinstven izveštaj o ispitivanju za sve aparate. To smo postigli na taj način što smo mođifikovali izveštaj o ispitivanju koji izdaje CD i koji se može sađa koristiti i pri ispitivanju svih aparata za domaćinstvo.

Atestnti znak ı mačin osnačavonja i

Električni aparati za domaćinstvo za koje je izđat atest moraju na sebi imati atestni znak prema Naredbi o izgledu i upotrebi atestnog znaka. U zavisnosti od proizvoda veličina atestnog znaka može biti od 5 mm do 50 mm. Označavanje atestnim znakom vrši sam proizvodjač.

Uslovi koje mora ispuniti opgmizacija za 1spitivmmje radi dobijanja ovlašđenja za atestirmmje

U propisu su jasno utvrdjeni uslovi koje mora da ispuni organizacija za ispitivanje rađi dobijanja ovlašćenja za atestiranje u odnosu na opremu i stručnu kvalifikaciju radnika. i

Propisana oprema je neophodna za ispitivanje utvrdjenih karakteristika bezbednosti. Srazmerno opsegu ispitivanja organizacija ovlašćena za atestiranje mora da ima odgovarajući broj stručnih radnika, dđovoljno kvalifikovanih i obučenih u metođama ispitivanja. električnih aparata za domaćinstvo. Propisom je tačno utvrdjen i minimalan broj radnika.

Sppovodjenje propisa

Sprovodjenje postupka atestiranja električnih aparata za domaćinstvo zahteva ozbiljne pripreme proizvodjača, organizacije za ispitivanje, inspekcisjkih službi i odgovarajuće informisanje potrošača. Pošto stupi na snagu ovaj propis proizvodjači će biti obavezni da izvrše atestiranje i označavanje aparata koje proizvode. Zbog toga je potrebno izvršiti izvesne organizaciono-tehnološke pripreme. Organizacije koje žele da dobiju ovlašćenje za atestiranje moraju đa izvrše analizu svojih mogućnosti u pogleđu ispunjavanja uslova utvrdjenih propisom.

Inspekcijske službe takodje moraju biti upućene u sprovodjenje propisa kroz saradnju sa Zavodom i ovlašćenim organizacijama za atestiranje.

Usavpšavmmje postupka atestivanja

Postupak atestiranja električnih aparata za domaćinstvo moraće stalno đdđa se usavršava.

Napomenuto je da je postupak I - ispitivanje tipa - izabran nakon analize naših sadašnjih tehnoloških i ekonom=skih mogućnosti i potreba.

Verovatno će kasnije biti primenjeni

i drugi postupci atestiranja, koji uključuju i kontrolna ispitivanja aparata uzetih iz proizvodnje ili sa tržišta, ili i jedno i drugo. Ovo će naravno zavisiti od iskustva dobijenog primenom usvojenog postupka.

Za tačno sprovodjenje postupka atestiranja električnih aparata za domaćinstvo, potrebno je atestiranjem obuhvatiti i izvesne sastavne delove (kablove, priključnice, stezaljke itd.) koji utiču na karakteristike bezbednosti aparata.

24 RL Ke S RK UI U U NU