JUS standardizacija
prodaje publikacije, štampa i distribuira radna dokumenta i cirkularnim pismima obaveštava sve nacionalne komitete o odlukama predsednika Saveta, Akcionog komiteta i drugih organa IEC, kao i o njihovoj realizaciji. Veliki posao Centralnog biroa je priprema bezbrojnih zasedanja tehničkih komiteta i potkomiteta koja se održavaju neprekidno u toku cele gođine. Zasedanja se održavaju u onoj zemlji članici koja je spremna da prihvati zaseđanje jednog od tehničkih komiteta, grupe tehničkih komiteta ili generalno zasedanje. Na generalnom zaseđanju se pored Saveta i Akcionog komiteta održavaju i zasedanja 30-40 tehničkih komiteta, u periodu od dve nedelje.
Tehnički komiteti (TC), tehnički potkomiteti (SC) i radne grupe (WG)
Preko ovih komiteta, potkomiteta i radnih grupa odvija se rad u IEC na pri-
premi i donošenju medjunarodnih standarda iz oblasti elektrotehnike.
Svaki tehnički komitet se bavi odredjenom problematikom iz oblasti elektrotehnike koju mu daje u nađležnost Akcioni komitet. Savet jasno definiše i potvrdjuje naslov
i predmet rada svakog TC prilikom njegovog formiranja. Izmene i dopune predmeta rada mogu se unositi, takodje, samo uz potvrđu Saveta. Izveštaj o svojoj aktivno=sti tehnički komitet podnosi Akcionom komitetu. Svaki TC ima svoj sekretarijat koji preuzima neki od nacionalnih komiteta IEC i predsednika koga imenuje Akcioni komitet na predlog sekretarijata. Sekretarijat mora da dejstvuje na medjunarodnom planu, odgovoran je za pravilno i brzo sprovodjenje poverenih poslova i mora usko da saradjuje sa predsednikom TC. Predsedsednik TC usmerava rad sekretarijata, predseđdava zaseđdanjima TC, obavezan je da sve tačke, koje se razmatraju, i za koje se donose odluke, budu jasno shvaćene od svih prisutnih i tačno registrovane u izveštajima. Predsednikova aktivnost je na medjunarodnom planu i zato ne može biti delegat svog Nacionalnog komiteta. Predsednik se bira na 7 godina sa mogućnošću produžetka mandata za periođ od još 3 gođine. Članovi TC su nacionalni komiteti koji su zainteresovani za predmet rađa TC i imaju pravo da šalju svoju delegaciju na sastanke TC i da aktivno učestvuju u njegovom radu. Sva radna dokumenta TC cirkulišu, preko Centralnog biroa, kodđ svih nacionalnih komiteta. Na zahtev nacionalnog komiteta Centralni biro šalje potreban broj kopija. Zasedanje TC saziva Centralni biro,na zahtev sekretarijata TC,u sklađu sa odredjenom procedurom.
Ako je predmet rada TC vrlo širok i zahteva veći obim zaseđanja za rešavanje svih zadataka, onda se formiraju tehnički potkomiteti koji se pojeđinačno bave tačno
definisanim delom sveukupne problematike TC. Sve što je rečeno o organizaciji i proceduri rada TC važi i za SC, s tim što se ceo posao, odvija preko odgovarajućeg TC.
Kako su sekretarijati TC i SC glavni nosioci posla na pripremi i donošenju medjunarodnih standarda iz oblasti elektrotehnike, to se i stepen aktivnosti pojedinih zemalja u IEC najviše ceni prema broju sekretarijata koje drže pojeđini nacionalni komiteti. Danas u IEC-u rađi 190 TC i SC čije sekretarijate drži svega 19 zemalja, tj. manje ođ polovine ođ ukupnog broja članstva IEC. Medju ovima izrazito najveći broj sekretarijata drže najrazvijenije zemlje i to Francuska (32), Zapadna Nemačka (29), SAD (27), Holandija (20), Engleska (20), Italija (15).
Za proučavanje pojeđinačnih problema koji se pojave za vreme zasedanja TC, SC formiraju se radne grupe eksperata (Ad hoc WG), koje se automatski ukiđaju pošto podnesu izveštaje svome TC, SC. Isto tako za pripremu pojedinih stuđija izmedju zasedanja TC, SC formiraju se pripremne radne grupe (WG) koje najuže saradjuju sa sekretarijatima odgovarajućih TC, SC u pripremi materijala za tačno definisani deo radova u početnoj fazi. WG nastavljaJu sa svojim radom sve dok ih ne ukinu odgovarajući TC, SC. Često se ođ WG formiraJu novi SC. Sada u IEC postoji blizu
600 WG. Postoje i mešovite radne grupe koJe se formiraju u zajednici sa drugim medjunarodnim organizacijama za pripremu materijala iz kompleksnih oblasti.
Šestomesečno i dvomesečno pravilo
Ako je u TC, SC postignuta dovoljna saglas nost po predlogu standarda, onda se on pre publikovanja dostavlja svim nacionalnim komitetima na glasanje po šestomesečnom pravilu prema odredjenoj proceduri. Kada broj negativnih glasova ne prelazi jednu petinu ili kada su komentari samo ređakcione prirode, onda predsednik TC, SC donosi odluku da se predlog publikuje kao standard IEC. Ako su komentari u vezi sa predlogom stanđarda od suštinskog značaja onda se šalju potrebne dopune nacionalnim komitetima na glasanje po dvomesečnom pravilu. Kao rezultat glasanja komentarom, javljaJu se razni slučajevi za koje predsednik TC, SC donosi odđluku o daljem postupku na bazi utvrdjenih pravila.
Publikacije i dokumentacija
Posle usvajanja po šestomesečnom i dvomesečnom pravilu štampaju se zvanične publikacije IEC standđarda koje nose SVOJ Serijski broj. Publikacije se štampaju na en-
gleskom i francuskom jeziku, a termino-
loški stanđardđi i na ruskom jeziku. Osta~_ li standardi mogu se štampati i na ruskom