JUS standardizacija

metalopreradjivačka industrija, 58 odgovora odnosno 34% od ukupnog broja odgovora, zatim iz hemijske industrije, 27 odgovora odnosno 16,1%, iz elektroindustriJe 23 odgovora odnosno 13,7%. Ostali odgovori su iz organizacija tekstilne industrije -– 14, prehrambene - 11, drvne - 9, iz gradjevinskih preduzeća - 8, iz rudnika

i organizacija za proizvodnju gradjevinskog materijala - 5, iz projektantskih organizacija i instituta - 7, iz organizacija industrije kože i obuće - 4 i iz 2 orga-– nizacije koje se bave proizvodnjom i prenosom električne energije odnosno komunalnim delatnostima.

Analiza odgovora prema broju radnika u anketiranim organizacijama pokazuje da su najveći broj odgovora poslale OUR koje imaJu 1000 radnika, 94 odgovora odnosno 57%, zatim organizacije sa 1000 do 5000 radnika, 33% i zatim organizacije sa preko 5000 radnika čiji odgovori iznose 10% od ukupnog broja odgovora.

Analiza broja odgovora prema proizvodnom sistemu u organizacijama, u pogledu veličina proizvodnih serija, pokazuje da najveći broj odgovora potiče iz OUR sa velikoserijskom proizvodnjom 43%, zatim sa maloserijskom proizvođnjom - 40%. Ostali odgovori su iz organizacija sa pojeđinačnom proizvodnjom.

Najveći broj organizacija - 93 OUR, koje

su u pogledu proizvodne opreme odgovorile na anketu, imaju poluautomatizovan sistem proizvodnje, 35 OUR imaju uglavnom automatizovan sistem, 8 OUR potpuno automatizovan sistem, a 22 OUR imaju pretežno manuelan sistem.

Oprgan:zsovamost službi za stamdardisaciju u OUP

Na pitanje da li imaju organizovanu službu interne standđarđizacije, 78 organizacija je ođgovorilo odrečno, što iznosi 46% anketiranih, 67 organizacija, odnosno 40% je odgovorilo da obavljaju poslove standardizacije u sastavu neke druge službe u organizaciji, a samo 22 organizacije odnosno 14% su odgovorile đa imaju posebnu službu interne standardizacije. To znači đa se u 89 organizacija, ođnosno u 54% OUR poslovi standardizacije obavljaju organizovano.

Stanje u pogledu organizovanosti interne standardizacije je još mnogo lošije ako se prihvati konstatacija da organizacije, koje nisu poslale ođgovore, u najvećem broju slučajeva, nemaju razvijenu delatnost interne stanđardizacije.

U anketi koja je obavljena 1973. gođine, 66,5% organizacija je odgovorilo da ima organizovanu službu interne standardizacije. Medjutim, ukupan broj anketiranih organizacija u Jugoslaviji je tađa bio

160 (u poredjenju sa 168 organizacija

iz uže Srbije koje su sada odgovorile na

266

anketu) i to su bile uglavnom veće organizacije koje, kao što je poznato, imaJu razvijeniju internu stanđarđizaciju, tako da uporedjenje podataka iz ranije izvršene i ovogođišnje ankete ne bi đalo realne rezultate o razvoju stanđarđizacije u poslednjih pet gođina. Zbog toga nisu vršena dalja uporedjivanja podataka.

Pet organizacija, od organizacija koje imaju posebnu službu interne stanđardđizacije, imaju službu na nivou SOUR, osam organizacija na nivou RO i devet organizacija imaju službu stanđarđizacije u OOUR. Karakteristično je da od ukupnog broja organizovanih službi interne standarđizaci= je (22), 16 su u OUR mašinogradnje i me= talopreradjivačke industrije, pet su u OUR elektroindustrije, a po jedna služba je u OUR tekstilne industrije odnosno u građje= vinskom preduzeću.

Broj organizacija kod kojih se đelatnost standardizacije obavlja u sastavu neke druge službe je takodje najveći iz oblasti mašinogradnje i metalopreradjivačke industrije - 25, zatim iz elektroindustrije - 14, hemijske industrije - 11, tek-= stilne - 6 itd. Najčešće se poslovi stan= dardđizacije obavljaju u okviru konstruk= cionih biroa odnosno razvojne službe, za= tim u okviru službi za kontrolu kvalite= ta, a ređje u okviru dokumentaciono-infor= macione delatnosti i tehničkih priprema proizvodnje.

Na pitanje, čime je regulisan status službe interne standarđizacije, 9 organizaciJa je odgovorilo da su to rešile posebnim samoupravnim sporazumima, 17 organizacija ima posebne pravilnike o standardđizaciji, 35 OUR su pitanja standardizacije regulisale samoupravnim sporazumima o udruživanju u RO odnosno SOUR, a 105 organizacija nisu nikakvim aktom regulisale poslove standarđizacije (ovđe su uključene i one organizacije koje nisu odgovorile na OVO pitanje). Ako se ove brojke upoređe sa brojem organizacija koje obavljaju poslove standarđizacije u okviru posebne službe ili u okviru neke ođ postojećih službi OUR, može se konstatovati da 27 organiza=cija, u kojima egzistira delatnost standarđizacije, nisu ni na koji način regulisale status ove delatnosti.

Kadar koji vadi ma poslovima stomdardizaeije

Polazeći od toga da delatnost standđarđizacije treba da ima svoje mesto, paralelno sa drugim funkcijama u OUR, i da je za obavljanje zađataka stanđarđizacije potreban kadar koji se bavi isključivo poslovima stanđardizacije ili čiji su to bar glavni zađaci, pitanja koja su

data u anketnom upitniku odnose se samo

na ovaj kađar, a ne i na kađar iz drugih službi u OUR koji samo saradjuje u izVvr-