JUS standardizacija

đarđizacije u manjim organizacijama, koje su kooperantskim odnosima sa njima u vezi.

Učešđe u Jugoslovemskoj ı medjunarođnoj stomdavrdizacijit Na pitanje da li organizacija ima pređstavnike u stručnim komisijama za standardizaciju Saveznog zavođa za standarđizaciju, 70 organizacija, odnosno 42% je odgovorilo potvrdno. Ovaj procenat gOVOri o slaboj zastupljenosti organizacija iz ove republike prilikom izrade i donošenja jugoslovenskih standarda.

Broj stručnjaka koji učestvuje u komisijama za standardizaciju pokazuje nešto povoljnije stanje. Medjutim, konstatacija je da uglavnom iz ograničenog broja organizacija, stručnjaci saradjuju na izradi i donošenju jugoslovenskih standarda. Bitnu ulogu u razvoju i sprovodjenju standardizacije u OUR igraju poslovne

zajednice i udruženja koja rade na granskim standardima i aktivno učestvuju u donošenju jugoslovenskih stanđarda i drugih propisa, zatim instituti koji vrše ispitivanje i atestiranje proizvođa OUR, JNA, ZJPTT, ZJŽ i druge organizacije i institucije.

U anketi je dobijen duži spisak organizacija sa kojima OUR saradjuju po pitanjima standardizacije.

Učešće predstavnika anketiranih OUR u radu medjunarodnih organizacija za standardđizaciju je takodje nezadovoljavajuće. Samo pet organizacija učestvuje u radu komiteta ISO, jedanaest organizacija je odgovorilo da saradjuje u telima SEV, a deset organizacija u komitetima IEC.

Stanje je još ložije kađa se ima u vidu da se uglavnom radi o raznim OUR manjeg broja složenih organizacija udruženog rada i da uglavnom iste organizacije saraajuju u radu SEV, ISO i: IPC.

Analiza angažovanja organizacija u komisijama Saveznog zavođa za standardizaciju, po granama delatnosti, pokazuje da je najveće angažovanje instituta 71l,5% od anketiranih instituta, zatim organizacija elektroindustrije 69,5%, zatim mašinske i metalopreradjivačke industrije 53%, tekstilne - 38,5%, hemijske - 30%. Slični odnosi postoje kada se rađi o angažovanju u medjunarodnim organizacijama.

Anketirane organizacije smatraju đa je, pored ostalih razloga za malu zastupljenest predstavnika naših RO u medjunarodnim telima za standarđizaciju, uzrok i nedOVOljna inicijativa nađležnih saveznih orga-– nizacija za ovu saradnju.

Problem. u izvršavmju zadataka stomdardđizacije u OUP S

Na pitanje o tome kakav je odnos poslovodnih organa prema stanđardđizaciji u crganizacijama udr'ženog rađa, 27% organizacija je odgovorilo da je ovaj odnos dobar, odnosno srednje dobar, 5% organizacija se izjasnilo o lošem odnosu, a 41% anketnih upitnika ne sadrži ođgovor o odnosu rukovodstva prema standarđizaciji u OUR.

Ovakvi, Vrlo nezadovoljavajući odgovori, mogu značiti, s jedne strane, da je rukovodstvo nezadovoljno postojećim rezultatima standardizacije, a s druge strane (mišljenja smo đa ovo preovladjuje) da je rukovodstvo nedovoljno upoznato sa ciljevima, mogućnostima i koristima koje standardizacija može da pruži.

U anketi je traženo da se navedu oblasti standarđizacije i zađaci koji su uspešno rešeni u OUR, kao i oblasti i zadaci u čijem rešavanju OUR imaju najviše problema. Smatralo se da bi DUS mogao, koristeći ove podatke, da usposbavi vezu izmeđju OUR po pitanjima stanđarđizacije, odnosno da doprinese razmeni iskustava izmedju OUR na području standardizacije, informišući o tome gde se šta rađi, odnosno šta

Je postignuto na području interne standardizacije. Dalji cilj DUS bi bilo uspostavljanje i održavanje informacionih sistema o radu na internoj standardizaciJi u OUR u republici, čime bi se znatno doprinelo razvoju standardizacije u OUR gde ona ne funkcioniše, ili je u začetku.

U odgovorima na pitanje koji su zadaci standardizacije uspešno rešeni u OUR, uglavnom su navedene oblasti (vrste) in=ternih standarda koje su organizacije na zadovoljavajući način rešile, a zatim i drugi vidovi standardizacije koji su doneli pozitivne efekte organizacijama, kao: uspešna standardizacija odredjenih proizvoda OUR putem donošenja jugosloven=skih standarda i drugih, ustanovljavanje dobrog informacionog sistema o praćenju i primeni standarda u OUR i drugo.

DUS će sistematizovati ove odgovore i učiniti ih dostupnim svim OUR - učesnicima ankete, kako bi službe standđardđizaciJe mogle da uspostavljaju medjusobne kontakte po pojedinim problemima standardizacije. Sve organizacije u kojima se u manjoj ili većoj meri obavljaju poslovi standardizacije, navele su izvesne probleme u svom radu na standardđdizaciji. Ovi problemi se mogu grupisati u tri grupe: 1l1. problemi

u vezi sa organizacijom i sprovodjenjem interne standarđizacije, 2. problemi u vezi sa internom stanđardđizacijom u odredjenim oblastima, i 3. problemi u vezi

sa izradom i primenom jugoslovenskih i me-

AO === ==uun=__ "m IA LA SL INA Op IU. GORA AAA GAA AAA O O RANA