JUS standardizacija
Razloge orijentaciji na cemente klase 450 kao i gotovo isključivo na cemente sa dođacima, treba tražiti u ekonomskim računicama cementara koje su u nezavidnom položaju s obzirom đa zavise s jeđne strane od cijena koje su propisali savezni organi, dok s druge strane, troškovi proizvodnje, rađi sve teže energetske situacije, rastu znatno bržim tempom ođ prođajnih cijena cementa: Građjevinska operativa bi, što se tiče klase cementa, sigurno više trošila klasu 350, kađa bi se mogla nabaviti, a ovako pošto to nije moguće,troši se klasa 450, gdje i nije neophodno potrebna.
Na prošlom kongresu Saveza jugoslavenskih laboratorija, koji je održan u novembru 1978. gođine u Vrnjačkoj Banji bila je iznesena kritika đa naše cementare ne proizvode do~ voljno "čistog" portlanđ cementa, a đa cementi sa dđođacima ne daju ađekvatne marke betona. Činjenica je đa neki cementi sa pu=colanima, koji su inače zađovoljili sve propisane uslove kvaliteta prema JUS B.Cl.O11 nisu uvijek zađovoljili u betonu, odnosno nisu sa njima postignute tražene marke betona. Često puta ovakvi betoni nisu bili otporni i prema mrazu. Osim toga za prednapregnute betonske konstrukcije traže se
4
čisti" portlanđ cementi,.
Ukinuti dođatke, značilo bi smanjiti količine cementa za đomaće potrebe za 20%, što svakako ne dolazi u obzir u ovoj i ovako velikoj nestašici cementa. Kađa bi to i bilo moguće, taj bi zahtjev za cementnu industriju bio neprihvatljiv, jer cijene cementa nisu formirane po vrsti već samo po
klasi cementa. Troškovi proizvodnje cementa sa đođacima su naime manji odđ troškova proizvodnje "čistog" cementa, jer je uvodjenjem đođataka smanjena potrošnja energije po toni cementa.
Dok se problem cijena cementa u ovom smislu ne riješi, naše cementare neće moći zadovoljiti potrebe u gradjevinarstvu u pogledu proizvodnje čistih portland-cementa.
Uopćeni prigovor, đa cementi sa dodacima nisu kvalitetni nije u tehničkom smislu Opravdđdan, jer prije svega treba razlučiti da li se rađi o pucolanu ili zguri, kao dođatku, a osim toga cementi sa dođacima, za određjene namjene, imaju čak bolje karakteristike od čistog portland=cementa.
Kvaliteta cementa „Ke CVkepta cemenca
Osnovni jugoslavenski standarđi, prema ko-
jima se obavlja kontrola kvaliteta cementa su slijedđeći:
a) JUS B.C1.011/1976.
Klasifikacija, definicija i uslovi kvaliteta Ovaj standard regulira materiju, vezanu na cemente na bazi portland-cementnog klinkera.
b) JUS B.C1.009/1976. Definicija, klasifikacija, uslovi kvaliteta i ispitivanje bjeline cementa
c) JUS B.s.C1.015 Aluminatni cement. Uslovi kvaliteta i mehanička ispitivanja
Naši instituti pripremaju još i slijeđeće standarde:
d) JUS B.C1.014 Sulfatno otporni cementi. Definicije, klasifikacija i uslovi kvaliteta
e) JUS B.C1.013 Cementi niske toplote hidratacije. Definicije, klasifikacija i uslovi kvaliteta
S obzirom na obim proizvodnje cemenata za široku potrošnju, svakako su đaleko najviše zastupljeni cementi na bazi portland-cementnog klinkera, dakle cementi, čiji se uslov kvalitete ocenjuje prema JUS B.C1l.O11l.
Do donošenja ovog stanđarđa, bio je na snazi punih 22 gođine stanđard JUS B.C1.010 iz 1954. godine.
Donošenjem JUS-a B.C1.011, učinjen je znatan korak naprijed u pogledu ocjene kvalitete cementa, jer se ona sađa bazira na realnijim rezultatima, do kojih se došlo zahvaljujući i inovaciji stanđarda za metođe ispitivanja, koja je uslijeđila svakako prije đonošenja JUS-a B.C1.O11.
S obzirom da su kodđ nas bile već i ranijim stanđardom B.C1.010 usvojene klase 250, 350 i 450, to su se te klase zadržale i u novom standardu, s tim da su utvrdjene minimalno dopuštene pritisne čvrstoće nakon 28 dana: 225, 315, 405 i 495 kp/cm2 tj. vrijednosti, koje su umanjene za 10% ođ deklariranih nazivnih vrijednosti pojeđinih klasa cementa.
Buđući da naši pucolani (tufovi), koji se upotrebljavaju kao dđođaci, traže, u većini slučajeva, dosta vođe i time povećavaju standardnu konzistenciju cementu, to je, kao novost u ođnosu na prethodni standard, uvedena u uslove kvaliteta i stanđardna konzistencija, koja je za sve vrste cementa, sa dođatkom pucolana, limitirana sa 30%.
Time je spriječena upotreba neodgovarajućeg pucolana.
Dođatak, koji se najviše upotrebljava u proizvodnji cementa je zgura.
Zgura ne posjeđuje to negativno svojstvo da traži mnogo vođe i prema tome ne povisuje standardnu konzistenciju. Medjutim, nje na žalost nema dovoljno da bi se zadovoljile potrebe jugoslavenskih cementara.
304