JUS standardizacija
Kao novost u odnosu na prethodni jugoslavenski standard u JUS B.C1l.O11 uveđeni su tako zvani "mješani" cementi. To su cementi sa zgurom i pucolanom kao dodacima, u ukupnoj količini od max. 30%. Time se povećala potrošnja pucolana, ali uz dođatak i zgure, a da stanđardna konzistencija cementa ne prekoračuje 30%.
Ako se poštuju svi uslovi kvaliteta prema
standardu, tađa se i sa cementima sa dođacima može dobiti kvalitetan beton odgova-
rajuće marke, osim ako nisu u pitanju konstrukcije, kođ kojih se propisuje upotreba cementa sa ograničenim postotkom dodataka
(npr. po PBAB, za prednapregnute betonske
konstrukcije).
Cementi sa đođacima kao što su npr. Opalska breča ili zgura, počeli su se prvobitno kod nas primjenjivati radi nekih pozitivnih karakteristika (niska toplota hidratacije, povećana otpornost na izlučivanje) za hidrotehničke betone.
Medjutim, radi hronične nestašice cementa, i poređ svih napora cementara i odricanja njihovih radnika u pravcu povećanja kapaciteta, dodaci su se kao nužda trajno zadržali i u cementima za široku potrošnju.
A sađa nekoliko riječi o značenju nekih kemijskih parametara iz uslova kvaliteta prema JUS B.C1l.0O11:
Gubitak žarenjem
Gubitak žarenjem je kod portland cementa
iz rotacionog klinkera limitiran sa 5% a iz vertikalnog klinkera sa 7,5%. Veći procenat iznad dozvoljenog ukazao bi đa cement nije bio dovoljno pečen, što se može odraziti i na postojanost, ili đa nije bio dobar sastav sirovinskog brašna.
Nnerastvorljivi ostatak
Nerastvorljivi ostatak može biti posljedica režima pečenja ili prisustva primjesa u klinkeru.
Poznavanje nerastvorljivog ostatka U samom pucolanu je veoma koristan podatak na Osnovu koga se može odredjivati količina pucclana kao dodatka.
Sulfati '(S03)
Sulfati (SO3), po pravilu nisu nikada zastupljeni iznad propisanih granica (3,5-4,5%), zavisno od vrste cementa. Oni su regulator vremena vezivanja, a odstupanje od propisanih granica može se odraziti na postojanost.
Samo u slučaju tehničke greške, kod doziranja gipsa u proizvodnji, može se desiti da gips bude premalo ili previše doziran. Takovi su slučajevi medjutim rijetki.
Sadržaj MgO
Naše sirovine za proizvodnju cementa sadrže uglavnom malo MgO tako da ga rijetko ima u cementu iznad 2,5%. Medjutim, kođ metalur-– škog cementa, sa zgurom unešeni MgO može izuzetno iznositi i 7%, jer se MgO nalazi
u vezanom obliku, a ne slobođan kao periklas, te ne može izazvati nepostojanost cementa. Sadržaj klorida
Sadržaj kloriđa u čistim cementima je limitiran na 0,1%. To je uveđeno iz razloga, što se takav cement (npr. PC-550) upotrebljava najčešće za prednapregnute konstrukcije i za tanke elemente s armaturom.
Kako je korozija čelika odnosno metala elektrokemijski proces, koji biva pospješen prisustvom kloriđa, jer se njihovim prisustvom narušava pasivizirani zaštitni sloj
na površini armature, to se sadržaj klorida ograničava na propisanih 0,19%.
Svakako su najosjetljiviji i sa aspekta sigurnosti najvažniji neki parametri fizičkih osobina i njegove čvrstoće.
Stalnost zapremine
Stalnost zapremine se u našem jugos lavens kom standardu propisuje na dva načina:
- prema autoru Le Chatelier i – kolačićima.
U svakom slučaju, cement mora zadovoljiti oba kriterija.
Standardna konzistencija
Vođa za standardnu konzistenciju je veoma važan parametar, jer ne samo što cement sa standardnom konzistencijom iznad 30% neće
u nekim slučajevima zađovoljiti u pogledu marke betona, već je takav beton i, neotporan prema mrazu. U godisnjem prelaznom periođu jesen/zima mogu nastati i teška oštećenja betona uslijeđ nagle promjene odnosno pada temperature ispod nule.
Povećanu potrebu za vođom imaju prvenstveno cementi sa dođatkom prirodđnog pucolana a i vrlo fino mljeveni cementi.
Čvrstoće
Čvrstoće su svakako najvažniji parametri. Nepoštovanje čvrstoća koje su date u deklaraciji nije samo problem statičke prirođe nego i finansijski prekršaj jer se na taj način ostvaruju neopravđane dobiti na račun kvaliteta.
Opčenito se može kazati đa naše tvornice u velikom broju slučajeva zadovoljavaju deklarirane čvrstoće na 28 dana, dok kođ ranih
305