JUS standardizacija
ženog rađa, čime se postiže i ekonomska stabilizacija organizacija udruženog rađa, a samim tim i našeg privredjivanja u celini. Zato bez bitne dalje promene odnosa prema kvalitetu u organizacijama udruženog rada ne može se dobiti do kraja bitka za ekonomsku stabilizaciju zemlje.
Kada govorimo O ovome ne treba izgubitiiz vida da mnoge organizacije uđruženog rađa zbog svog trenutno povoljnog položaja na tržištu, često i monopolističkog, ne prihvataju da je kvalitet jedan od osnovnih faktora privredjivanja i đa unapredjenje kvaliteta proizvodnje i kvalitetan proizvod nije nepotreban napor i obaveza već prednost na tržištu i podloga stabilnog sopstvenog razvoja. S druge strane treba imati u vidu činjenicu da u našoj Republici još uvek preko 10% organizacija udruženog rada nemaju organizovanu službu kontrole kvaliteta.
Iz ovih razloga moramo, tim pre, dalje snažiti sve društveno=ekonomske aspekte afirmacije kvaliteta. Moramo učiniti više za jasnije uočavanje uloge kvaliteta
u realizaciji politike stabilizacije privrednih kretanja i borbi protiv negativnih pojava koje ometaju brži i skladđniji razvoj naše privređe i društva u celini. Značajnu ulogu u OVOm poslu imaju i reqionalne, pokrajinske i Republička privredna komora.
Da pomenemo samo neke od mogućih aktivnosti: - Analiziranje posebne zainteresovanosti Republike za izvoz odredjenih proizvođa, analiziranje našeg kvaliteta i poredjenje sa onim koji je potreban za obezbedjeno tržište i predlaganje mera rađi uskladjivanja kvaliteta u cilju unapredjenja izvoza; - Sagledavanje, po granama ili grupacijama, koji su uzroci lošeg kvaliteta da li je ođredjeno područje pokriveno propisima ili standardima i predlaganje ili iniciranje mera da se dodje do zadovoljavajućeg rešenja;
- Analiziranje našeg tržišta i ukazivanje na potrebu postavljanja zaštitnih mera (atestiranje i slično), za nekvalitetne sirovine i proizvođe koji se uvoze;
- Iniciranje zaključivanja samoupravnih sporazuma i dogovora izmedju zainteresovanih organizacija u cilju unapredjenja kvaliteta, osvajanja novih kvalitetnih sirovina, poluproizvođa i proizvođau našoj zemlji u cilju oslobadjanja od uvoza i olakšavanja izvoza;
- Podsticanje u organizacijama udruženog rada da se stvara sistem obezbedjenja kvaliteta i ođgovarajuća organizacija za kontrolisanje kvaliteta, kako bi se borba za kvalitet uspešno vodila tamo gde je najbitnije. O svakom od pitanja kvaliteta i standardizacije ima mesta za raspravu u okviru Republičke i osnovnih privrednih komora. Za Ovo postoji potrebna društveno-politička klima i zainteresovanost organizacija udruženog rada.
li a aa5a5aaa_ oo —oı —________ o _ ____________ O
Zakon o standardizaciji iz 1977. godine,
kao i Zakon o izmenama i dopunama Zakona
o standardizaciji koji je usvojen februara meseca ove godine obezbedjuje da se i putem zakona i podzakonskih akata (propisa, standarda) još efikasnije regulišu pita-
nja kvaliteta i standardizacije.
Polazeći od toga đa su na teritoriji naše Republike dđelovale dve društvenostručne organizacije (Savez za unapredjenje kvaliteta i Društvo za unapredjenje standardizacije) sa skoro istim ciljevima, sličnim programima rađa i koja okupljaju iste kadrove, pokrenuta je inicijativa da se objedini rad ove dve organizacije. To će danas biti i realizovano, Što će bez sumnje proširiti i intenzivirati našu aktivnost.
Naš prioritetan zadatak treba đa buđe đalje organizaciono učvršćenje regionalnih društava za unapredjenje kvaliteta i standardizacije i njihovih aktiva u organizacijama udruženog rada i opština.
Naša inicijativa treba da se proširi i na objedinjavanje Jugoslovenskog saveza za kvalitet i Saveza društava za unapredjenje stanđardizacije Jugoslavije.
Delovanje našeg Saveza u okviru realizacije programa i zađataka Jugoslovenskog saveza organizacija za kvalitet treba u narednom periodu da bude još snažnije.
Ovde treba istaći da u ovoj godini Jugoslovenski savez organizacija za kvalitet slavi petnaest godina svog plodnog rađa i delovanja i da su sve njegove inicijative i akcije u proteklom periođu imale veliki uticaj na promenu shvatanja o kvalitetu kao i da su značajno doprinele njegovom unapredjenju.
Promenama u Statutu stvorili smo uslove za Jačanje kolektivnog rađa, odlučivanja i ocdgovornosti u organima i organizacijama našeg Saveza.
Delegatski odnosi u našem Savezu moraju
se stalno i dosledno ostvarivati u praksi i na svim nivoima, jer su oni bitan uslov kolektivnog rađa i odgovornosti svih organa. Takav rad će ujedno biti i odlučujuća prepreka pojavama svih vidova privatizacije i drugih mogućih neprihvatljivih ponašanja pojedinaca.
Krupna je obaveza svih organizacija i organa našeg Saveza da neguju stvaralačku kritiku odnosa i pojava koje odstupaju od demokratski utvrdjene i dogovorene politike i da dalje razvijaju javnost rada i javne odgovornosti organa i nosilaca pojedinih dužnosti u Savezu.
Očigledno je đa u narednom periodu pred Savezom za unapredjenje kvaliteta i standardizacije stoje obimni i složeni zađaci koji su s obzirom na njegovo mesto i ulogu koju ima u društvu i obaveza prema našoj socijalističkoj zajednici.