JUS standardizacija
Ekonomska stabilizacija može se postići samo angažovanjem celog našeg društva, a značajan doprinos na ovom planu treba da đa i naš Savez za unapredjenje valiteta i standardizacije.
Polazeći od toga da je deficit traovinskog i platnog bilansa sa inostranstvcm ključni problem zemlje koji se zaoštrava do te mere đa postaje ograničavajući faktor razvoja, da izvoz često nije moguć zato što ne ostvarujemo kvalitet proizvoda koji je potreban za odredjena tržišta (pocsebno industrijski razvijenih zemalja),
da nekvalitetni proizvodi na domaćem tržištu negativno utiču na ekonomsku stabilizaciju i nanose veliku štetu našem društvu i da se suočavamo sa nepoštovanjem zakona i propisa u vezi sa kvalitetom i standarđizacijom, otvara se Široko polje delovanja za našu organizaciju.
Okay osnova REC društva, u čemu Je
O + O
roteklim godinama snažno je ojačala mai intiĐkiR OR CO EB društveno-ekokih odnosa. Brzi privredni razvoj,
n ozbiljnim zaoštravanjem postojećih janjem BOV iH strukturnih neuskladjeuticao je na nepotpuno ostvarivanje iOosti u značajnim sektorima privre= Ja, povećanju produktivnosti, ekosti i rentabilnosti. Posledice su
x; naročito.u, !1979% godini
20 O M: Ž =
'” Fi
=· p 0 MW pp 34U. O ri
«O
OSB kar |.
i 0
H WO n
'rt O 4 —z~
3 0 OUN
Od 5 a |
revazilaženju poznatih teškoća u privi ova 1980. godina ima izuzetan značaj, neće biti laka. To zahteva od svih članašeg Saveza za unapredjenje kvalitestandardizacije visok stepen angažoodgovornosti. =- MC (D > OYMe)
Krf |
“ra m a O jea}
(Io: |
m
USS] e O
no pitanje stabilizacione politike o u 1980. godini, nego na dugi rok, ti i trajan porast ukupne ekonomije da i sredstava, pre svega, produktivnosti rada i kvaliteta proizvoda i usluga. o saznanje mora biti snažno prisutno kod svakog našeg člana.
=
JJ
CO pr (OD (D O Kao što znamo, u raznim fazama razvoja hnologije, proizvodnje i potrošnje, kvatet Je imao različite funkcije i sadrJ. Svaka značajnija promena na tržištu, modernizaciji tehnolomrmije, porastu pro= duktivnosti rada, neposredno je uticala na promenu zahteva U oblasti kvaliteta pro-
izvoda, pa i na samu koncepciju kvaliteta.
Na današnjem nivou tehnološkog razvoja industrijske proizvodnje, količina proizVvoda, mnogi tehnološki problemi nisu više ono Što su bili, a svaka proizvodnja se mora ocenjivati zavisno od pokazatelja upotrebne vrednosti i kvaliteta proizvoda. Kriterijumi zahteva potrošača se izoštravaju i on postaje probirljiviji. Zato je stepen prihvatljivosti pojeđinih svojstava i proizvoda u celini, presuđan.
Za uspeh na tržištu nije uvek dovoljno da proizvcd ima samo dobra tehnička svojstva, i da se oblikuje samo tehnološki i da zadovoljava propisane tehničke standarde. Potrebna su dobra rešenja industrijsko
dizajna, odredjene ekonomske karakteristike, posebno u pogledu distribucije, prodaje, održavanja i korišćenja.
U narednoj fazi razvoja našeg samoupravnog društva ići ćemo na dalje podruštvljavanje kvaliteta i na prihvatanje još šireg koncepta kvaliteta, u koji bi biliuključeni i faktori kvaliteta celokupnog čovekovog života, faktori društvene korisnosti i društvene ekonomije proizvodnje i potrošnje odredjenog proizvoda.
Proizvodjači svih vrsta dobara moraju da ražunaju sa većom selektivnošću tipova, asortimana proizvoda i nivoa njihovog kvaliteta, odnosno moraće sve više da računaju sa pravom svih potrošača da utiču na politiku kvaliteta proizvoda i usluga. Time će se i doslednije uvažavati širi interesi društva.
Definisani kvalitet proizvoda i usluga treba realizovati pre svega u proizvodnoj organizaciji, kod kooperanata, isporučilaca i zatim kod organizacija prometa, to znači u celom reprodukcionom ciklusu. Rezultat treba da bude konstantan i potreban kvalitet. Mi ne smemo gubiti poslove na tržištu domaćem ili inostranom, zbog toga što se nivo kvaliteta naših proizvo=da znatno menja od jedne do druge isporuke. To je i razlog da ulažemo posebne i koorđinirane napore u fazama razvoja proizvoda, njihove konstrukcije, razrade tehnologije, pripreme proizvodnje, kontrole kvaliteta, nabavke, prodaje, transporta i servisnog održavanja proizvoda. Time obezbedjujemo da naši proizvođi bađu optimalnog i stanđardnog kvaliteta, da naše OUF mogu da buđu konkurentnije na domaćem i inostranom tržištu. To će biti najneposredniji doprinos stabilizaciji naše privređe, a kvalitet proizvoda i usluga postaje značajan samoupravni interes udruženog rada, povezujući faktor u reprodukcionom ciklusu i uticajan faktor u dohodovnim odnosima,
Dalje unapredjivanje kvaliteta može da se postigne samo kompleksnim akcijama u kojima učestvuju osnovne organizacije udruženog rađa, svaki pojedinac u organima samoupravljanja, poslovodnim organima, organima društveno-političkih zajednica i druge organizacije. Iniciranje i podsticanje akcija treba da bude, pre svega u organizacijama udruženog rada - proizvodjača koji kroz svoje sisteme, obezbedjivanja i kontrole kvaliteta treba da realizuaju društveno i ekonomski opravdan kvalitet proizvoda. Kroz samoupravrno dogova-– ranje zainteresovanih organizacija udruženoy rada i radnika u njima, kroz odgovarajuće organizacione oblike treba tako đelovati na kvalitet da bi se smanjili gubici u proizvodnji, smanjio utrošak energije, uvozne sirovine i poluproizvodi zamenili domaćim, obezbedio izvoz naših proizvoda i zaštitili potrošači od nekvalitetnih proizvoda.
Delovanjem na kvalitet proizvoda ostvaru-
je se ekonomičnost poslovanja i omogućava proširena reprodukcija organizacija udru-
109