JUS standardizacija
načnom mehaničkom tačkom tečenja.* Porast viskoziteta je uzrokovan porastom efektivne zapremine punila u disperziji pošto je u strukturi mreže zarobljena velika zapremina rastvora veziva (12).
2.15 Spprečavamje pojave tsplivmvDanja pigmenta
Kađa se titandioksid, kao beli pigment koristi sa organskim pigmentima, usled zmatnih razlika u veličini čestica ovih pigmenata, javlja se fenomen odvajanja izmedju belog i organskog pimenta i to kako
u toku uskladištenja tako i u toku sušenja filma premaznog sredstva. Ova nepoželjna pojava se manifestuje u suvom filmi premaznog sredstva neželjenim takozvanim isplivavanjem pigmenata (Floating efekt) (13). Primenom vrlo usitnjenih punila dolemita i kalcita mogućno je spre=čiti ovu pojavu i to putem izazivanja flokulacije punila - organski pigment, čime se poništava razlika u veličini čestica izmedju belog i organskog pigmenta a na taj način i razlika u njihovoj pokretljivosti (14). Sa druge strane ova razlika u pokretljivosti takodje se može smanjiti putem povećavanja viskoziteta premaznog sredstva. Upravo zbog toga pokazuje se korisnim primena talka, plastorita i kaolina, koji na osnovu porasta viskoziteta premaznog sredstva deluju kao agensi protiv isplivavanja pigmenta (2). Kod disperzionih premaznih sredstava (vezivo čini disperziJa organskog polimera u vođi), sa stanovišta njihove stabilnosti, veoma je važno da se PH drži u datim granicama. S tim u vezi je korisna primena punila sa dejstvom pufera (na primer kreda) (2).
MG:
stica ispod 3 mikrona može da poveća sperzibilnost titanđioksida s obzirom čestice Ovog punila deluju kao sekundarna dispergujuća tela u toku dispergovanja titandioksida. Na ovaj efekat, takozvani "Sandmill" efekat (15), takolje ima uticaja oblik čestice i zapreminska koncentracija punila u premaznom sredstvu.
25Ja Zaštiža od UV ~ 75 = aračenna
Sva punila sa većom UV i IR- refleksijom imaju zaštitno dejstvo , čime se smanjuje fotohemijska degrađacija veziva i time povećava otpornost suvog filma premaznog sredstva na dejstvo atmosferskih činilaca. Ovakvo zaštitno dejstvo imaju plastorit, mika, talk i barit (2),
Pod tačkom tečenja ('Fliess punkt" ili "Yield Value' parametar) podrazumeva se onaj minimalan napon smicanja iznad koga dolazi do viskoznog tečenja premaznog sredstva. Ovaj parametar, koji je direktna posledica uspostavljanja strukture usled prisustva punila u premaznom sredstvu, ima veliki uticaj na osobine premaznog sredstva ECU) njegovog uskladištenja i nanošenja na pod-
u
2.16 Zaštita suvog filma premasnog smedstva od mehaničkih ošteđenja
Sva puanila koja povećavaju elastičnost i površinsku tvrđoću suvog filma premaznog sredstva imaju ovo zaštitno dejstvo. Posebno se pokazao korisnim, u tom smislu, plastorit koji povećava istovremeno i elastičnost i površinsku tvrdoću (2). S tim u vezi pokazuje se da je optimalna Mohs-ova tvrdoća 3 do 4 za punila (2). Pored plastorita ovo zaštitno dejstvo pokazaje kvarc, dolomit, kalcit i barit (2).
2.17 Smanjivanje "Slitkinmg" efekta 4 i ga
Pigmenti sa igličastom strukturom (na primer Goetit = e kristalna forma oksidhidrata gvoždja = gvozđeni oksid žuti) imaju težnju da obrazuju u filmu premaznog sredstva strukturu lanaca. Ovaj fencmen manifestuje se preko stvaranja prugai štrafti na površini suvog filma premaznog sredstva ("Sliking" efekt). Ovde se pokazala korisnom primena vrlo usitnjenog dolomita, koji, putem takozvanih sternih smetnji, razbija strukturu lanaca i time smanjuje "Sliking" efekat(16).
2.18 Izolrrajuđe Gejatu
Za povećanje termičkih i električnih izolirajućih osobina suvog filma premaznog sredstva pravilan izbor punioca je od odlučujućeg značaja. Talk, mika i plastorit poseduju ove osobine, pa Je njihovom primenom moguće povećati termičku i električnu izolaciju suvog filma premaznog sredstva (2).
U tabeli 1 dat Je, za najvažnije prirodne silikatne, sulfatne i karbonatne punioce , prikaz njihovih mogućih funkcija u premaznom sredstvu, kao i prikaz mana i prednosti koje rezultuju iz njihove primene u premaznom sredstvu.
Razmatranje uticaja prirodnih sulfatnih, karbonatnih i silikatnih punioca na antikoroziona i optička svojstva (pokrivna moĆ, svetloća i čistoća tona boje) premazne>J sredstva daće se u IT delu ovog rada. (Deo IT-ovog rađa biće štampan u naredncm broju biltena "JUS standardizacija").
Napomena :
– Plastorit predstavlja magnezi jum-aluminijum-kalijum-hidrosilikat sa 51,1% Si0), 23% Al203, 12,5“ MgO i 2,8% Ko0 (I7 i 13). Proizvodjač je 'TALKUMWERKE NAINTSCH KIWISCH AND Co, GRAZ - Austrija. – Mika predstavlja, u saglasnosti sa standardima ISO 3262, BS 1795/1965, DIN 55920, DIN 55929 Referencom (19), kalijum-aluminijum hidrosilikat sa bh,7% Si02, 37,2% Al203, 10,8% K2O i oko 5% hemijski vezane vode.
— –—I —~~ o ___________ _ __ ______ _— |23