JUS standardizacija
rezultata poznat je i na medjunarodnom planu. Iz ovih aktivnosti stečena su tokom gcdina dragocena pozitivna i negativna iskustva. U jednom organizovanom i planiranom sistemu ove bi aktivnosti dobile sasvim nov kvalitet.
4
4. Meposredm zadatak
U ovom radu ukazano je na potrebu jednog celovitog i organizovanog sistema za zaštitu od zračenja, a zatim je izneta kon=cepcija za projektovanje ciljeva i programiranje razvoja ovoga sistema. Ovaj sistem, očigledno, treba da integriše i iskoristi sve ono Što smo izgrađili i što u nas postoji u oblasti zaštite ođ zračenja.
Za dalja razmišljanja i ocene u OVOm smeru neophodno je da se najpre postavi zadatak koji bi obradio metodologiju projektovanja ciljeva i programiranje razvoja sistema za zaštitu od zračenja. Ovaj zadatak trebalo bi đa se urađi na profesionalnom nivou i sa dobrim poznavanjem ukupne materije koju obuhvata sistem. Za realizaciju zađatka trebalo bi formirati manju grupu sastavljenu od stručnjaka koji poznaju teoriju i praksu sistema i stručca sa širokim znanjem i iskustvom iz zaštite od zračenja.
Na kraju, mi ćemo imati zaštitu od zračenja i bez ovakvog pristupa, možda i vrlo dobru, ali bez jednog celovitog i organizovanog sistema ostaje veliki rizik da će naša zaštita biti ispod realnih potreba i ispod sopstvenih mogućnosti.
,
1. Bojoo+ć P., Vidron M., Prilog razmatranju potreba i sadržaja rađa jednog koordinacionog tela ili organa uprave zadužŽenog za poslove zaštite od zračenja. Radovi VII Jugoslovenskog simpozijuma o zaštiti od zračenja, Kaštel Stari, 1973. godine.
2. Popović, M. Ratđdid, P. BHojovid < Pregled potrebnih pravnihi
tehničkih regulativnih mera u oblasti nuklearne energetike, Zajednica jugoslovenske elektroprivređe, Beograd, 1973. godine.
3. P. Bojović, S. Rođdiđ, Naklearna regulativa i izgradnja nuklearnih elektrana, Zbornik radova II Savetovanja, Razvoj nuklearnih elektrana u elektroprivredi Jugoslavije, Dubrovnik, aprila 1976. godine. 4. P. Bojović, S. Muždeka,.Rađijacioni monitoring u svetlu naših zakona i postojećih mogućnosti, Materijali IX Simpozijuma Jugoslovenskog društva za zaštitu od zračenja, Jajce, 31.05 - 03.06.1977. godine. o. 3. 'u3dea, Emvironmmental Monitoring, "Boris Kidrič" Institut, Proceeđing of the Third International Summer School on Radiation Protection, Herceg-Novi, Jugoslavija, 1976. gođine.
6. Savetovanje o ličnoj dozimetriji, Jugos lovensko društvo za zaštitu od zračenja (u pripremi za štampu), Novi Sad, 1978. godine.
7. Ljubiša Milosavljević, Osnove metodološkog pristupa IHTM-CTE kod izrađe projekta politike (ciljevi) i strategije dugoročnog razvoja hemijske industrije, IHTM-OOUR CTE, Beograd, 1978. godine.
9. Ljubiša Milosaoijeviđ ı Aleksmda»v Dedijer, Metodologija projektovanja politike i strategije razvoja u hemijskoj industriji, IHTM – Projekcija politike i strategije razvoja hemijske inđustrije Jugoslavije za period 1976 -– 1980. gedire. Beograd, 1975. godine.
9. S.M. Jovamovtć, P.M. Jovemoviđ, O metođologiji projektovanja i razvoja složenih integrisanih informacionih sistema, TBK-- 1445, Tnstitut "Boris Kidrič't, 1977. godine.
10. Miodrag Petrović, koordinator projekta,"Tnformacioni sistem čovek i životna sredina", usaglašen medjurepublički projekat IBK, septembar 1978. godine.
11. Milan Zam:đ, vukoodilaoe projekta, "Istraživanje zaštite od jonizujućih i nejonizujućih zračenja", usaglašen Projekat VII/3 RZNS, IBK 1977. godine.
131