JUS standardizacija
standardizacijom do štednje
Marija Vukelić, dipl. ing. INA, Rijeka Ratka Vučinić, dipl. ing. INA, Rijeka
Wnergetska euforija koja je zahvatila svijet toliko prisutna u našem životu i radu dijelom je proizvod povećane potrošnje naftnih đerivata u odnosu na prethodna godišta, a dijelom nametnuta uslijed previranja bilo političke ili ekonomske prirode.
Administrativne mjere, kojima se pribjeglo u cilju smanjenja potrošnje ne mogu biti konačno rješenje. Rješenje treba tražiti f rješavati fleksibilnijoem i svrsishodnijom preradom sirove nafte i ponuđom na tri SU.
Uloga zakonodavstva i standardizacije u svemu tome jeste, da obavlja funkciju regulatora društveno opravđanog kvaliteta na tržištu.
Pod pojmom kvaliteta podrazumijeva se konstrukciono, odnosno strukturno rješenje proizvodnje, koje rezultira optimalnom kvalitetom - što znači onom koja je niža od kvalitete, koju proizvodnja još može postići i kođ koje nastaje maksimalna razlika izmedju vrijednosti na tržištu i troškova nužnih za postizanje te kvalitete.
Da se o ovim načelima standđarđizacije nije dovoljno vođilo računa tokom ovih godina primjer su naši jugoslavenski standardi iz oblasti specifikacija naftnih proizvođa, kao i neki zapisnici diskusija prilikom donošenja pojedinih standarda gdje se mogu naći i ovakvi zaključci; citirano: "Ako se silom okolnosti ugovori sirova nafta kvaliteta koji će se loše odraziti na karakteristike proizvođa uslovljene predloženim standardom, zainteresirani proizvodjač morat će na vrijeme signalizirati." Ta nam rečenica vrlo slikovito ukazuje kako je u vrijeme donošenja ovog standarđa tehnologija kroz standard pružala maksima-
la a aa aaa aaa aaa a al ala a ČaČ__C_––—––u o o __ IO
lan kvalitet na tržišti, odnosno, minimalnu razliku izmedju vrijednosti proizvođa i troškova.
Letimičan pregled jugoslovenskih standar-
da iz oblasti specifikacija goriva, govo-
ri o neuskladjenosti interesa proizvodja-
ča i korisnika prilikom donošenja jugoslovenskih standarda.
— Standardi iz oblasti tekućih naftnih plinova datiraju još iz 1962. godine i tom podatku drugi komentar nije potreban.
– Za razliku ođ tekućih naftnih plinova standardi iz oblasti specifikacija za motorni benzin su u isto vrijeme bili tri puta revidirani u smislu povećanja kvalitete. Tako je nacionalno gorivo za nacionalno vozilo u Jugoslaviji danas motorni benzin 98 oktana. Istovremeno, u drugim zemljama kao nacionalno gorivo još uvijek je motorni benzin 87 oktana, koji se koristi u zemljama Istočne Evrope, Latinske Amerike i Meksika, kao i motorni benzin 92-95 oktana u nekim drugim zemljama. Pod pojmom nacionalno gorivo ovdje se podrazumijeva ono koje se najviše troši.
- JOŠ nedavno su vijesti o nestašici mlaznog goriva punile stupce novinskih članaka. U dvije godine koliko je novi JUS standard propisan neki su proizvodjači u nekoliko navrata bili prisiljeni da traže odstupanje od standarđa u cilju smanjenja kvalitete kako bi količinama mogli opskrbiti tržište. Istovremeno je odobren uvoz mlaznog goriva skupljeg od domaćeg, koje po kvaliteti odgovara medjunarodnim specifikacijama, koje su "niže od JUS stanđarda". Iz tog razloga strane kompanije bile su ređovito opskrbljivane gorivom na našim aerodromima, dok su naši avioni po nekoliko dana bili prizemljeni.