JUS standardizacija
saradnja saveznog zavoda za standardizaciju sa evropskom
ekonomskom komisijom organizacije ujedinjenih nacija u
oblasti standardizacije
Dr Milan Spasić, dipl.ing., SZS
Evropska ekonomska komisija Organizacije ujedinjenih nacija se u toku 1979. godine bavila sledećim važnijim problemima: zaštitom čovekove životne i radne sredđine, energijom, prometom robe, naukom i tehnologijom, projektima i programiranjem, industrijom, transportoem, vodom, statistikama , poljoprivredom , gradjom i standarđizacijom. Pored ovoga Komisija je razmatrala probleme u vezi sa razvojem aktivnosti sa gledišta čovekove životne i radne sređine, a koje su ođ interesa za zemlje ECE, kao i mogućnost učešća ECE u pripremanju strategije razvoja u medjunarodnim okvirima za Treću dekadu razvoja Ujedinjenih nacija.
U periodu ođ marta 1979. gođine do danas saradnja Saveznog zavoda za stanđardđizaciju sa Evropskom ekonomskom komisijom odvijala se kroz rad predstavnika vlada odgovornih za politiku standardizacije, kao i kroz rad na motohomologaciji (WP 29), Radne grupe 2 za gradjevinarstvo HBP, Komiteta za poljoprivredu i drvo i sprovodjenje ATP konvencije.
U proteklom periodu održana su dva sastanka grupe eksperata za politiku standardizacije i to 6. krajem maja 1979. i 7. krajem januara 1980. gođine, na kojima je učestvovao i predstavnik Jugoslavije. Na sastancima eksperata učestvuju po pravilu delegacije zemalja ECE skoro u istom sastavu i broju kao i na sastancima predstavnika vlada, te se odluke pretežno i praktično, iako ne formalno, donose na ovim sastancima. .
Osnovna preokupacija u oblasti politike stardardizacije jeste da se omogući olakšavanje prometa robe izmedju zemalja čla-
nica ECE efikasnim pospešivanjem rada na definisanju termina i obrađi definicija u oblasti standardizacije, podsticanjem i usmeravanjem medjunarodnih organizacija za standardizaciju da dđonose standarde koJi su od direktnog i najvećeg interesa za zemlje članice ECE, a preko liste standardizacije ECE, usaglašavanjem standardđa na medjunarodnom, recionalnom i nacionalnom nivou i unapredjivanjem i izgradjivanjem sistema atestiranja i aranžmana O atestiranju na svim nivoima, i time Ootklone tehničke barijere u prometu.
Poslovi oko izqradjivanja terminolojije i definicija, kao i održavanja liste stan=
dardizacije u okviru FCE se pozitivno odvijaju i predstavljaju stalnu aktivnost,
a značajnijih problema u dosadašnjem ra-
du nije bilo.
U pogledu usaglašavanja standarda stanje
je sledeće. Sovjetski savez skoro 3 godine radi na tekstu Preporuka za usaglašava-– nje standarda. Do sada je bilo dosta otpora usvajanju makakvog teksta. Na 7. sastanku eksperata usaglašen je konačan tekst "Preporuka o medjunarodnom usaglašavanju standarda" koji će u objavljenoj knjizi "Preporuka ECE o politici standardizacije" prilikom sledećeg štampanja biti unet, uko=liko ga na VI zasedanju, u maju ove godine, usvoje predstavnici vlađa odgovorni za politiku standardizacije. Osnovne karakteristike teksta koji je usaglašen se odno=se na usaglašavanje stanđardđa i tehničkih propisa koje predstavlja važan faktor u razvijanju medjunarodnog prcmeta i inđustrijske, naučne i tehničke saradnje, na razlike u standarđima i tehničkim propisima koje se odražavaju na medjunarodni premet i u nekim slučajevima omogućuju nastajanje tehničkih barijera, na potpuno i efektivno usaglašavanje stanđarda i tehničkih propisa koje je moguće samo ako se sprovodi na namenski orijentisan način,
145