JUS standardizacija

1) kojim proizvodima od mesa treba dopustiti da se dodaju biljni proteini?

2) koja količina biljnih proteina je dopustiva s gledišta tehnološke opravđanosti? 3) čime se pravda upotreba ili zamena mesa biljnim proteinima s gledišta hranljive vrednosti različitih tipova biljnih proteina,

4) zahtevi u vezi sa izmenama na etiketama kada je potrebno ukazati na dodatak biljnih proteina u proizvodima od mesa.

Opšte mišljenje delegacija u ovom Komitetu je bilo da se pitanju etiketiranja mora posvetiti dužna pažnja, jer kako na domaćem tako i na medjunarodnom tržištu treba rešiti pitanje proizvoda koji ne odgovaraju standardima. Brojne i veoma kon=kretne diskusije vodjene su i O OVOm pitanju. Navedeno je na primer da izvesne varijacije u proizvodnji mogu uticati na smanjenje potrebnog sadržaja proteina ili mogu da se dodaju u nekim slučajevima proteini koji ne potiču od mesa, te šunka ne ispunjava standard. Konstatovano je daova odstupanja treba regulisati uvodjenjem opisa kvalitetnih svojstava pored standardnog naziva proizvođa. Svakako da će ovaj predmet biti poslat Komitetu za etikete, pošto se dobije pismeno mišljenje od država članica.

Codex Allimentarius Komisija je usvojila sledeće preporučene stanđarđe za proizvVo-

de od mesa, iz đelatnosti rada Ovog Komiteta: - Recommended International Standard for Canned Corned Beef CAC/RS 88-1976

- Recommended International Standard for Luncheon Meat CAC/RS 89-1976

– Recommended International Standard for Cooked Cured Ham CAC/RS 96-1978

~ Recommended International Standard for Cookeđ Curedđ Pork Shoulđer CFC/MKS 97—1978

. - Recommended International Standard for

Cooked Cuređ Choppedđ Meat CAC/RS 98-1978

Svi ovi standardi su na listi standarđa koji su poslati pojeđinim državama u vezi sa njihovom proverom a u cilju mihvatanja, a zatim konačnog usvajanja.

U radu Komiteta učestvuje 25 do 30 zemalja. Konstatuje se sve brojnije i aktivnije učešće delegacija na sastancima komiteta. Tako je poslednjem sastanku, održanom u novembru 1978. godđine, prisustvovalo 90 delegata i to iz 28 zemalja, kao i predstavnici 6 medjunarodnih organizacija.

Učešće delegata iz naše zemlje u radu OVOg Codex komiteta smatramo veoma korisnim. Dosađašnje neredovno prisustvovanje ovim sastancima je neminovno onemogućavalo aktivan rad delegata o čemu ubuduće treba voditi računa.

izvještaj o međunarodnom zasjedanju tehničkog komiteta 77/iec u hagu od 7. do 9. novembra 1979.

Janoš Rajda, dipLing.

„Rade Končar” — Elektrotehnički institut — Zagreb

1. Ovogodišnje zasjeđanje TC 77: Elektromagnetska kompatibilnost električnih postrojenja organizirao je Nizozemski elektrotehnički komitet (Nederlands electrotechnisch comite) u Hagu. Skupu je prisustvovalo 42 đelegata iz 15 zemalja. Presjedavatelj skupa bio je delegat iz Francuske L.J.H. Autessevre.

2. Po potvrdi dnevnog reda i zapisnika sa poslednjeg zasjeđanja održanog u Moskvi

od 15. do 16. juna 1977. gođine RM 2004/T7C 77, Sekretarijat je izvjestio da je od poslednjeg zasjedanja bilo u opticaju 11 dokumenata Sekretarijata čiji je popis dat u dokumentu 77 (The Hague/Secretariat) 2. Pregledi primjedbi na ove dokumente Sekre-

KO _______ ____ O e O-O O O O O AAA WHWWWWWWWWWIA A |||