JUS standardizacija

od voća ili povrća mora da sadrži, ali isto tako i podacima o vrsti i granicama onih sastojaka koje proizvod ne sme

da sadrži, a tehnologija proizvodnje ne dozvoljava da se isti sasvim otklone. Za ove sastojke propisane su maksimalne vrednosti koje su dozvoljene u proizvodu bez štetnog uticaja na kvalitet. Od posebnog značaja za ovu vrstu proizvođa je i obaveza isticanja pođatka o roku upotrebe. Njime proizvodjač garantuje neumanjeni kvalitet proizvoda za period koji sam utvrđi i deklariše kao "rok upotrebe proizvoda". Kontrola kvaliteta

Kontrola kvaliteta proizvođa od voća i povrća, kako u uslovima proizvodnje tako i prometa, vrši se sa ciljem da se objektivno utvrdi stepen uskladjenosti karakterističnih svojstava kvaliteta proizvoda sa propisanim zahtevima.

roizvodjač, kao direktno odgovoran za spunjenje uslova kvaliteta prema zakonskoj regulativi, najčešće postupak kontrole sprovodi sam u laboratorijskim uslovima samog pogona, Odnosno svoje razvojne službe. Medjutim, posle stavljanja u promet, proizvod podleže ne samo organoleptičkoj oceni potrošača koji taj proizvod konsumira, već postoji opravdana mogućnost da ođgovarajuće inspekcijske službe i zvanično zatraže proveru SVOjstava kvaliteta proizvoda, ukoliko postoJi opravdana sumnja da nisu u sklađu sa propisima. Na zahtev inspekcijskih organa, ispitivanje zahtevanih parametara kvaliteta obavljaju stručne službe kontrole (zavodi, instituti), koristeći kako metode organoleptičke ocene tako i fizičkohemijske metode analize. Od izbora metode i pouzdanosti rezultata zavisi Ocena o kvalitetu, odnosno tržišna vrednost samog proizvoda. Ukratko, za ocenu kvaliteta proizvoda od voća i povrća služe podaci dobijeni metođom organoleptičke ocene i fizičko-hemijskih metoda analize.

Pp i

Od kolike je važnosti izbor metode i tačnost rezultata ispitivanja fizičko-hemijskim metodama analize, pokazuju brojne inspekcijske prijave pa i sudski sporovi do kojih dolazi zbog toga što ne postoji mogućnost uporedjivanja rezultata kađa se koriste različite fizičko-hemijske metode analize.

Sve ovo jasno pokazuje koliki je značaj standardizovanja metodđa koje služe za ispitivanje kvaliteta ove vrste proizvoda. Ne umanjujući značaj organoleptičke ocene kao subjektivne metođe, potrebno

je posebno istaći koliko rezultati fizičko-hemijskih analiza utiču na kompletnu ocenu kvaliteta. Ove instrumentalne, pa prema tome i objektivne metode, đoprinose da se subjektivnost zaključaka u vrednovanju kvaliteta sveđe na najmanju meru, ali samo ako je prilikom analize izvršen dobar izbor metođe, ako je ispravno sproveđen postupak ispitivanja, i ako je rezultat odredjivanja u propisanim granicama ponovijivosti.

Iznesene činjenice kao i okolnost da je važeći Pravilnik već u primeni nužno zahtevaju propisivanje jedinstvenih, najpogodnijih metođa analize koje treba da budđu posebno namenjene za vršenje kontro=le kvaliteta proizvođa od voća i povrća. U skladu sa Zakonom o standardizaciji "S1ı1. list SFRJ", br. 38/77 i 11/80 a na osnovu čl. 31. istog Zakona, Savezni zavod za standarđizaciju je na zahtev udruženog rađa pokrenuo postupak za standđardizovanje metoda hemijske analize za kon=trolu kvaliteta navedenih proizvoda.

U saradnji sa eminentnim stručnjacima iz službi kontrole, kao i stručnjacima analitičarima iz neposredne proizvodnje izradjen je Nacrt pravilnika o metodama hemijskih analiza za kontrolu kvaliteta proizvoda od voća i povrća. S obzirom da Je dokumenat stavljen na širu điskusiju biće razmatrane i prihvaćene sve one primedbe čiju opravdanost je iskustvo potvrdilo i koje stručnjaci budu definisali i dostavili Zavodu.

Kao osnov za izradu Nacrta poslužile su one savremene metode hemijske analize koje se sa uspehom koriste u našoj laboratorijskoj praksi ali isto tako poslužile su preporuke medjunarodnih standđarda ISO namenjene isključivo kontroli kvaliteta proizvođa od voća i povrća. U nastojanju da se propisivanjem jedinstvenih metoda obuhvate svi parametri kvaliteta propisani Pravilnikom, u Nacrt su uključene i neke iskustvene metođe potvrdjene iskustvom za koje još nije postignuta puna saglasnost u vezi sa njihovim prihvatanjem.

Pored pouzdanosti koja je najvažniji kriterijum za izbor metođe, prilikom izrade Nacrta paralelno su razmatrane moqućnosti većine laboratorija u poqleđu opremljeno=sti aparatima i uredjajima koji omogućuju primenu savremenih metođa hemijske analize prilikom ispitivanja.

U cilju unifikacije odnosno sprovodjenja Jedinstvenog pristupa u prikazivanju metode, usvojen je princip da svaka metoda bude uskladjena sa osnovnim načelima standardizacije. OVO upravo znaći da je za prikaz svake od 23 metode na isti način prezentiran tok tekstualnog izlaganja, od principa do izračunavanja rezultata i ponovljiVOS Hi

Predloženi tekst predvidja uključivanje informacije o ponovljivosti (repeatibility) kao novinu za propise u ovoj oblasti. Ona se sastoji u tome da se kao obaveza propiše provera približnosti slaganja rezultata pojedinačnih odredjivanja, izvršenih na identičnom uzorku, istom metodom pod istim uslovima (isti analitičar, ista aparatura, ista laboratorija, kratak vremenski interval ispitivanja). Kvantitativna vrednost ponovoljivosti merenja izražava se rasponom, standardnom devijacijom ili relativnom merom đisperzije.

S obzirom da u sađašnjim uslovima izrade Nacrta nema realnih mogućnosti utvrdjiva-

O n ura mm E m___ ____-_ ZO