JUS standardizacija

Ovim programom su obuhvaćeni samo najznačajniji problemi koje treba rešiti da bi se ostvarili sledeći efekti: obezbediti da proizvodi koji se uvoze zaista imaju kvalitet koji je za našu industriju i PpOtrošače neophodan i osigurati da i naši proizvodjači takodje moraju da obezbedjuju kvalitet ođredjenih proizvoda koji je pro= pisan standardima, tehničkim normativima, normama kvaliteta i ostalim aktima. Pri ovome će se norme kvaliteta koristiti u slučajevima kada je potrebno hitno regulisati problem - bez posebne i duge proceđure potrebne za donošenje standarda.

Obim ovog programa ograničen je kadrovskim mogućnostima Saveznog zavoda za standardizaciju, tako da isti u sadašnjem momentu predstavlja maksimum koji se može ostvariiy Za naredni period, posebno za srednjoročni plan rada Saveznog zavođa za standardđizaciJu, neophodna je tesna saradnja Zavoda, ODpštih udruženja, komora republika i pokrajina, zainteresovanih organa i organizacija uprave i posebno zainteresovanih organizacija udruženog rada, kako bi se standardima, propisima i ostalim aktima i akcijama standardizacije obuhvatili problemi koji

su ođ najvažnijeg interesa za našu privredu i društvo.

Sadašnje stanje u oblasti standarda, propisa ostalih akata u vezi sa proizvodima koji su obuhvaćeni zadatkom

U pojedinim oblastima, u kojima vrednost uvoza predstavlja visoke stavke, u odnosu na standarde, propise i ostale akte, stanje je sledeće:

Poljoprivreda i šumarstvo. Postoje standardi i propisi i to: za govedje meso standard: E.C1.022 koji je kompletan za kontrolu pbid.= likom uvoza; za smrznute morske ribe Pravilnik o kvalitetu, "Sl. list SFRJ", br. 65/79; za pomorandže, limun i banane Pravilnik o kvalitetu, "Sl. list SFRJ", br. 29/79; za sirovu kafu Pravilnik o kvalitetu, "Sl. list SFRJ" br. 13/78 i standardi E.B8.027 i 028; za kakao sirovi, u zrnu i prahu standardi E.B8.020, 021, 022 i 023 i Pravilnik o kvalitetu, "Sl. list SERBRuJ br. 44/79; za uljne pogače, sačmu i riblje brašno Pravilnik o kvalitetu, "Sl. list SFRJ", br. 31/78; za pšenicu Pravilnik o kvalitetu, "Sl. list SFRJ", br. 40/76 i 39/78, standard E.B1.200 i grupa stanđarda za metode E.B8.028 – 034; za kukuruz Pravilnik o kvalitetu stočne hrane, "Sl. list SFRJ", br. 31/78 koji nije kompletan pa je u pripremi stanđardđ E.B3.516 za razgraničavanje klasa koji treba usaglasiti sa republikama i pokrajinama; za soju standard E.B4.417; za celulozu i celulozno drvo, trupce i gradju standarđi D.B4.021 do 040, B.C1.021 do 050 i B.B5.020 do 024.

Svi ovi proizvođi se kontrolišu na granici od strane područnih jedinica Saveznog tržišnog inspektorata, pre ulaska u našu zemlju, pa postoje preduslovi za sprečavanje

ulaska nekvalitetne robe. Stanje regulative u Ovoj oblasti je zadovoljavajuće izuzev kod drveta i gradje gde je potrebno revidirati odredjeni broj zastarelih ili nepodobnih standarda.

Rudarstvo i metalurgija. Za kameni ugalj i brikete kamenog uglja postoji 60 standarda iz oblasti ispitivanja, ali neđostaju standardi za uslove kvaliteta. Za šipke i poluge od bakra postoje standđarđi, grupe C.D3 i C.D5, ukupno 7 stanđarda. Za sirovi nelegirani aluminijum i aluminijumske šipke, profile i žicu ima 13 stanđardđa koJi pokrivaju potrebe. Za nelegirane i legirane čelike ima 63 standarda za čelične polufabrikate, valjanu čeličnu žicu, Vučeni ljušteni i brušeni čelik, čelične nosače, fazonski čelik, debeli, srednji i kotlovski lim, tanke čelične limove, pocinkovani lim, čelične trake vruće vučene, čelične kugle za mlinove, nelegirane prevučene vruće valjane trake, legirane hla&no valjane trake, bezšavne i šavne neprevučene cevi, livnički proizvodi itd. Nedostaju standardi za beli lim, prevučene hladno valjane trake i prevučene zavarene cevi.

Tekstil. Postoje standardi i propisi: z vunu kompletni stanđardi F.B1.011 do 0 za pamuk kompletni standarđi P.B1.021 do 023; za sintetička vlakna kompletni standardi F.B1.061 do 151 (9 standarđa) i F.B2.062 do 201 (7 standarda); za jutu standard F.B1.032; za najlon i perlon prediva koji su potpuno pokriveni standardima; za tkanine standardi P.CO.O11, EP.B4.061 i 101; F.C3.061 i 102.

Za sve tekstilne proizvode koji se uvoze postoji Naredba o tekstilnim proizvodima iz uvoza koji u prometu moraju biti snabdeveni uverenjem o kvalitetu. Za vunu poOstoji Naredba o obaveznom atestiranju "sl. list SFRJ", br. 6/79 i za pamuk Naredba o obaveznom atestiranju "Sl. list SFRJ", br. 4/79. Potrebno je doneti naredbu o obaveznom atestiranju jute i zauzeti stav O pot-

·rebi i korisnosti donošenja naredbe o oba-

veznom atestiranju sintetičkih vlakana, čime bi se zaokružila kontrola najvažnijih tekstilnih sirovina.

Koža. Postoji standard za krupnu kožu G.B1.006 iz 1961. godine koji je zastareo. Za sitnu i svinjsku kožu postoje standarđi G.B1.011 i 016. Svi standardi za kožu su zastareli i potrebno ih je hitno revidirati.

Prirodni kaučuk i sintetički kaučuk. Za prirodni kaučuk postoji (1 stanđard) ali nema osnovnog standarđa koji reguliše kvalitet te ga Je potrebno hitno doneti. Za sintetičke kaučuke nema standarda te je potrebno najpre napraviti program u kome bi se sagledale ukupne potrebe za regulativom u ovoj oblasti.

Nafta i proizvodi od nafte. (sirova nafta, ben-

zin, petrolej, plinsko ulje, ulja za motore, ulja i masti, teška ulja za loženje itd.). U završnoj je fazi izrada programa