JUS standardizacija
jedine vrste voća u čl. 16. ovog Pravilnika. O svim ovim pitanjima je bilo diskutovano na nizu sastanaka u toku rada na pomenutom pravilniku. Medjutim, u praksi je došlo do nekih nejasnoća, odnosno do različitog obračunavanja, Što svakako ne ide u prilog kvalitetu voćnih sokova, a pored toga, nastali su
i neki nesporazumi u toku provedenih kontrola. Da bi se na prvom mestu moglo uticati pozitivno na kvalitet naših voćnih sokova, kao i da bi se izbegli dosadašnji ili buđući nesporzumi, pokušaćemo da prikažemo kako treba primenjivati čl. 16. ovog Pravilnika na konkretnim primerima. Sirovinu koja se koristi za proizvodniu voćnih sokova u daljem izlaganju ćemo uslovno nazivati "matični sok", bez obzira da li se koristi sveže ili smrznuto voće, odnosno kaša ili koncentrovani sok.
Pošto su do sađa nastajali problemi
kod izračunavanja broja litara matičnog soka, na svim primerima ćemo prikazati izračunavanje neophodnih litara sirovine koji će obezbediti potrebnu količinu suve materije voća za konkretni sok.
l. Voćni sok od kruške u slučaju kad sirovina /matični sok/ sadrži tačno 10% suve materije kruške.
Istakli smo da se za voćni sok mora obezbediti 40% od suve materije kruške koja je propisana u čl. 16. ovog Pravilnika. U tački 5. stav 2. OVOg člana stoji da je minimalna suva materija kruške koja se koristi za obračun 10%. Praktično to znači da se za
100 litara soka mora obezbediti 4 kilograma suve materije kruške /40% od iO = 4/.
Pošto 100 kilograma matičnog soka sadrži 1D kilograma suve materije, postavlja
se pitanje koliko kilograma će sadržati onih neophodnih 4 kilograma što se može predstaviti na sledeći način:
100 : 10= X : 4 odnosno 400 : 10 = 40 kilograma
2. Vcćni sok od jaqode u slučaju kad sirovina sauxži tačno 6% suw= materije Jagode.
Procenat učešća suve materije je isti
za sve vrste soka pa znači da i ovde moramo obezbediti 40% od suve materije koja je za jagodu propisana u stavu 2. tačka 1. Vidi se da je minimalna količina suve materije jagode koja služi za obračun 6%. Znači đa u slučaju ovoga sOka moramo obezbediti 40% od 6 a to je 2,4 kilograma suve materije za 100 litara soka od Jagode.
U ovom slučaju 100 kilograma matičnog soka sadrži 6 kilograma suve materije pa se postavlja pitanje koliko kilograma matičnog soka će sadržati potrebnih 2,4
kilograma. Na isti način ćemo postaviti račun:
100 : 6 = X : 2,4 odnosno 240 : 6= 40 kilograma
3. Voćni sok od višnje u slučaju kađ sirovina sadrži 12% suve materije.
Prema stavu 2. tačka 7. čl. 16. minimalna količina suve materije višnje je 12% pa znači da moramo obezbeđiti 40% od 12 što iznosi 4,8 kilograma suve materije višnje za 100 litara voćnog soka.
Vidi se da 100 kilograma matičnog soka od višnje sadrži 12 kilograma suve materije pa se postavlja pitanje koliko kilograma sadrži potrebnih 4,8 kilograma.
100 : 12 = X : 4,8 odnosno 480 : 12 = 40 kilograma
Ovih nekoliko primera jasno pokazuju đa je količina svežeg voća, smrznutog voća, matičnog soka, kaše uvek ista, bez obzira o kojoj vrsti voća se rađi. To je postignuto na taj način što je propisano učešće od 40% u ođnosu na suvu materiju voća ili tačnije u odnosu na minimalnu količinu suve materije pojedine vrste VOća. Na ovaj način se omogućava proizvodnja soka od svih vrsta voća bez potrebe da se vrši uparavanje onih matičnih vVrsta soka koji se dobijaju odđ voća sa nižim sadržajem suve materije voća. Na ovaj način su Jagoda, malina i druge vrste voća koje stižu medju prvima i koje su skuplje od kasnijih /jabuka, kruška i s1/, u ravnopravnom položaju. S druge strane i ovim se utiče na prirodnost soka, ne nameće se potreba: traženja mogućnosti da se nešto dođaje kako bi se ispunio uslov istog sadržaja suve materije za sve vrste voća. Iz istih razloga se ne dozvoljava dođavanje čak ni šećera u koncentrovani voćni sok.
Poznato je da sadržaj suve materije svežeg voća varira, znači da moše biti ni ili viši od onog proseka propisanog u čl. 16. ovoga Pravilnika. To praktično znači da se mora vršiti stalna kontrola sirovine, a da se količina, koja se dodaje sa ciljem da se ispuni propisani uslov odnosno dobije kvalitetan voćni sok, mora preračunavati. OvO preračunavanje
je veoma jednostavno ali ćemo, takodje, na primeru, prikazati slučajeve sa vi-
še i slučajeve sa manje suve materije u
matičnom soku.
4. Voćni sok od jagode u slučaju kada sirovina sadrži 10% suve materije.
Znači đa 100 kilograma matičnog soka sadrži 10 kilograma suve materije jagode ,
pa se postavlja pitanje koliko kilograma će sadržati neophodni 2,4 kilograma. Obračun ćemo izvršiti na isti način kao u prethodnim slučajevima:
100 : 10 = X : 2,4 odnosno 240 : 10 = 24 kilograma
410 a o ___________C_______________ O O ________