JUS standardizacija
4, Potrebno je da proizvodjači materijalnih sredstava poštuju stanđardđe i doprinesu da se na opštem planu olakša funkcionisanje već postojećih nomenklatura, a time i olakša izrađa jedinstvene savezne nomenklature materijalnih sredstava, čiji je po odluci SIV-a sa 214. sednice od 1976.
godine, nosilac Savezni zavođ za društveno planiranje. Š
5. Na planu iđentifikacije materijalnih
sredstava, primene standarđa, te stvara-– nja uslova za izrađu jeđinstvenog sadržaja kataloga proizvođa proizvodnih organi-
zacija u SFRJ — sa aspekta potreba nomen= klature materijalnih sređstava oružanih snaga i opštenarodnog odbrambenog rata.u celini, neophodno je angažovanje Privređne komore Jugoslavije i. privrednih komora socijalističkih republika i socijalistič= kih autonomnih pokrajina.
6. U pogleđu označavanja površinske zaštite materijalnih sredstava, smatramo! đa bi oznaku trebalo skratiti i usklađiti sa DIN normama ili konkretno sa DIN 267 ~ đeo 5 od avgusta 1979. gođine.
propisivanje kvaliteta žita i hleba
Nađežda Cvetković, đipl. ing.
Posle donošenja standarđa JUS E.B1.200 koji ođredjuje opšte uslove kvaliteta pšenice kao sirovine za mlinsku industriju, iz Pravilnika o kvalitetu žita, mlinskih proizvođa, hleba, peciva i testenina „("Službeni list SFRJ”, br. 40/77, 13/78, 36/78 i 39/78) isključeni su uslovi kvaliteta za sve vrste žitarica, jer je deo Pravilnika koji obuhvata žita stavljen van snage. Tako je došlo do togs da su raž, ječam, ovas, heljda i druge žitarice ostale bez deter-| minisanih parametara kvaliteta, a iste Be: i dalje nalaze u prometu. |
Isto tako treba istaći da je pitanje kvaliteta hleba nedovoljno definisano postojećim Pravilnikom, što je đovođilo do Droblema u prometu i kontroli..
216
Imajući u viđu pomenute neđostatke Pravilnika o kvalitetu žita, mlinskih proizvoda, hleba, peciva,i testenina, kao i zahteva organizacija uđruženog rada, a zatim propise medjunarodnih organizacija,postavija se kao nužno bolje regulisanje kvaliteta hleba i propisivanje parametara kvalite= ta za žito.
Kada se govori o kvalitetu žita, neophođno je propisati pokazatelje kvaliteta koji se odnose na raž, ječam, ovas, heljdu, pženicu za kuvanje, a obuhvataju: sadržaj viage, vrednost za hektolitarsku masu i sađr= žaj primesa.
Istovremeno u spisak žitarica treba uključiti hibrid pšenice i raži — Triticale,