JUS standardizacija

c) JUS B.D8.225 – Vatrostalni materijal. Hemijska ispitivanja magnezita i magnezitnih proizvoda.

Pojedine metode ispitivanja po predmetnim standarđima reviduju se zbog specifičnosti ispitivanog materijala. Tako na primer odredjivanje specifične mase obavlja se u sredini koja zaštićuje materijal od hidratacije a zahteva se i potpuna koncentracija lica koje vrši ispitivanje. Sve fizičke osobine oblikovanih dolomitnih materijala još se ne mogu kompletno ispitivati i usavršavaju se metode koje tek treba da se utvrde kao standardi. Takodje otežano ispitivanje vatrostalnih osobina Kao na primer vatrostalnosti pod pritiskom, kod oblikovanih dolomitnih proizvođa, jer način priprema uzorka ne omogućuje zaštitu ođ hidratacije. Ipak kontrola kvaliteta se vrši pomoću postojećih metoda ispitivanja, na laboratorijski oblikovanim uzorcima iz tekuće proizvodnje, što potpuno odgovara realnom stanju kvaliteta.

Znači i poređ utvrdđjenog kvaliteta proizvoda na bazi sinter=dolomita, sve metode utvrdjene po JUS stanđardima se ne mogu bez dopune potpuno primeniti za utvrdjivanje kvaliteta. U tom smislu se i rađi kako bi se mogle kompletirati metode ispitivaTja III. SISTEM KONTROLE KVALITETA Kontrola kvaliteta proizvođa na bazi sinter-dolomita za sađa se obavlja prema stan-

dardima JUS B.D6.380, JUS B.D6.381 i JUS B.D6.480. Kako se oblast primene konstant-

228

no proširuje,to se i zahtevi za kontrolu kvaliteta proširuju i dopunjuju, a sve vezano za tehnološke uslove primene. Zbog svega je i normalno, da se ovako novi standardi, usvojeni 1978. godine, dopune odnosno podvrgnu reviziji. Po utvrdjivanju odredjenih metoda ispitivanja, veći broj kontrolnih parametara moći će da se i odredjuje. Zbog nepotpunosti metođa ispitivanja, dogovorom izmedju potrošača i proizvodjača, ostvaruje se kontrola parametara tehnološke proizvodnje. Kontrola kvaliteta sinter-dolomitnog materijala, posle faze sinterovanja, kao na primer: porozitet ili specifična masa, omogućuje đa se potvrdi kvalitet konvertorskih opeka ili opeke namenjene za ozid kazana. Pri ovome se podrazumeva i kontrola učešća tera kao i stepen temperovanja oblikovanih proizvoda. Ovakav detaljan sistem kontrole izmedju potrošača i proizvodjača je mogućan samo onda ako se agregat tretira ovom vrstom vatrostalnog materijala prvi put i ako je to industrijska roba. U suprotnom definisane veličine po predmetnim standardima su dovoljne za izrađu atesta i potvrdu kvaiiteta.

Ipak, kako će se dopunjavati i usavršavati ovi standardi za kontrolu kvaliteta sinter-dolomitnih proizvoda, koji su prvi put utvrdjeni pre dve godine, pokazaće vreme koje dolazi i gde se očekuje potpuna potvrda primene u odgovarajućim toplotnim agregatima.