JUS standardizacija
vanje predstavlja visumijionsku dolJarsku industriju koja, do sada, nije bila podvrgnuta medjunarodnoj konkurenciji u značajnijim razmerama. Krajnji proizvodi te industrije, izveštaji o ispitivanju, radjeni u vidu protokola, atesti i drugo nisu, uopšteno govoreći, priznati u drugim zemljama. Učinjeni su mnogi napori kako bi se obezbedilo da "trgovina" uslugama bude uzeta u obzir u budućim medjunarodnim trgovinskim pregovorima. Postoji ıioealnc moqućnost da se Spy e E di U i 9 JL U raniaJAR JO O | 1) iy UierL-nu industrijama usluga wxao štO su turizam, transport i osiguranje. Uprkos tome Što ECE smatra da je ispitivanje specijalna oblast rada, nijedna druga medjunarodna organizacija ne radi na tome zbog raznih političkih stanovišta. Takodje, nijedna nacionalna institucija, odgovorna za ispitivanje, nema neki multilateralni forum.
Ovlašćivanje laboratorija, koje predstavlja formalno priznavanje da je laboratorija za ispitivanje sposobna da izvrši odredjena ispitivanja ili odredjene tipove ispitivanja, je relativno nov oblik državnog uplitanja u industriju ispitivanja, barem u regionu ECE-a. Medjunarodna konferencija o ovlašćivanju (ILAC) je skrenula pažnju na to. ILAC je, takodje, postigao željene efekte u podizanju svesti u vezi sa potencijalnim koristima koje industrija ispitivanja može izvući od ovlašćivanja.
Mngažovanje države u industriji ispitivanja nije, donedavno , imalo trajan karakter, jer se smatralo da je ovlašćivanje laboratorija nešto što mora imati državni značaj, ali i da bi se na taj naćin stvorio otpor pokušajima države da proširi birokratsku kontrolu i prikupi visoke pristupnine. Položaj ispitivanja danas je mnogo gOri. Uopšteno govoreći, laboratorije koje rade za izvoz su pogodne za sprovodjenje ideje koja vodi ka medjunarodnom priznava-– nju rezultata ispitivanja. Takvo medjunarodno priznavanje predstavlja odličnu reklamu u radu sa strankama. Druge laboratorije - koje rade za uvoznike ili domaću industriju - su, najblaže rečeno, mnogo manji entuzijasti. Te laboratorije osećaju
da qube tihu u medjunarodnom presližu.
U svojim odgovorima drugim zemljama, koje se žale na propise o ispitivanjima, zemlje žlanice ECE-a često navode da ti propisi podjednako tretiraju domaće proizvode i uvoznu robu i da, zbog toga, nisu diskriminativni. Medjutim, činjenica je da ispitivanje robe iz uvoza predstavlja umnožava-– nje ispitivanja izvršenog u zemlji iZVOZnici, što nije slučaj sa domaćim proiZVOđima. Osim nekih izuzetaka, za koje postoji uzajamno priznavanje ispitivanja, ispitivanje robe iz uvoza udvostručuje troškoVe. Troškovi ispitivanja se razlikuju odđ jedne do druge grupe proizvođa, pa čak i od dela do dela. Neke procene govore da ti troško=vi Uu proseku iznose više od 2% od prodajne cene odgovarajuće robe. Osim ovih direktnih troškova, propisi o ispitivanju povlače za sobom i druge teškoće, kao što su zastoji i neophodnost da lokalni posrednik može garantovati plaćanje honorara. Nije ućinjen nijedan pokušaj da bi se ustano=vio uticaj tako važnih problema za koje je izvesno da nisu beznačajni.
Na VI sastanku vladinih predstavnika odgovornih za politiku standardizacije doneta je odluka da se ispitivanje uključi kao nova oblast rađa koju bi Komisija pratila istovremeno iz nekoliko razloga. Prvo, Videlo bi se kako se manifestuje nastojanje za smanjenjem ili progresivnim uklanjanjem svih vrsta prepreka u vezi sa razvojem trgovine i unspredjenjem medjunarodnih snnrazums5 i drugih odgovarajućih aranžmana na prihvatanju atesta o usaglašenosti sa stam dardima i tehničkim propisima. Drugo, cilj je da se stvori Jedan medjunarodni forum za multilateralnu raspravu O problemskoj politici suočavajući industriju ispitivanja i njene korisnike. Takve rasprave su neophodne u cilju postavljanja osnova za buduća pregovaranja o liberalizaciji "trgovine" usluga i kao doprinos stvaranju novog ekonomskog poretka.
Osma sednica Grupe stručnjaka za politiku standardizacije, koja je održana ıu Gotvaldovu (ČSSR) od 27-3O. januara 1981. godine, je formirala privremenu Grupu za ispitivanje i saglasila se sa daljim radom na ovom polju.
(Prevod)
243