JUS standardizacija

tkanine umesto upotrebom kvantitativnog filter-papira. Pri tome smo dobijali rezultate sa velikim oscilacijama. Razlozi su različiti materijali za ispitivanje (u odagsu na nJihove površine) kojim

se deluje na površinu osušenog premaznog filma. U oOvC sam se uverio za vreme moje stručne prakse u Italiji. Ali cilj tamošnjih ispitivanja nije bio proveravanje jednog premaza, već vezivnih sredstava – smola za pravljenje premaznih sredstava što ne zahteva takav izoštreni kriterijum kakav se traži kod premaznih sredstava.

PREDLOG POSTUPKA KOJI TREBA STANDARDIZOVATI ZA ODREDJIVANJE VREMENA SUŠIVOSTI PREMAZNIH SREDSTAVA IZRAŽENOG U STEPENIMA SUŠIVOSTI

Stepenom sušivosti naziva se stanje sušivosti filma premaznog sredstva kod kojeg je sušenje stalni proces. Postoje dva stepena sušivosti.

Prvi stepen sušivosti je kada film više ne pokazuje lepljenje. Ovaj stepen sušivosti može da se utvrdi staklenim perlama veličine oko 0,2 mm, kako je to u DIN i ISO standardima potvrdjeno, ili pak, čistim pamukom. Pamukom se ovaj stepen može odrediti na sledeći način:

Uzme se slobodno otkinuta loptica čistog pamuka veličine otprilike 30 mm i pušta se sa visine od oko 100 mm da slobodno padne na pločicu za ispitivanje koja je postavljena horizontalno u prostoru bez strujanja vazduha na temperaturi od

20 + 2 C i relativne vlažnosti od

60 + 58%.

Posle 30 s podigne se pločica za ispitivanje na visinu od oko 300 mm pa se potpuno prevrne. Pad loptice pamuka bez ostataka na pločici za ispitivanje označava da je postignut prvi stepen sušivosti.

Prednost ove metode je u tome što se materijal može lako nabaviti, a i rezultati su uočljivi jednostavnim posmatranjem.

Drugi stepen sušivosti je stanje kad je film premaznoq sredstva očvrsnut i Sposcs5an da primi sledeći sloji premaznog sredstva i može da izdrži transport predmeta bez oštećenja. Ovde se rađi o premazima koji se suše i očvršćavaju putem umrežavanja. Ovaj stepen sušivosti može da se utvrdi opterećenjem premaznog sredstva tegom težine od 500 g što se izvodi pomoću sledećeg pribora:

1. teg od 500 g,

2. gumeni kotur prečnika 22 mm i debljine od 3 do 4 mm,

3. kružni kvantitativni filter papir prečnika 26 mm.

Eksperimentalni postupak

Na horizontalno postavljenu ispitnu pločicu premazanu premaznim sredstvom

u prostoriji bez strujanja vazduha na temperaturi od "O } 2 -C i sa relativnom vlažnošću vazduha od 60 + 5%, stavi

se kružni kvantitativni filter papir,

a odmah zatim iznad njega stavi se gumeni kotur pa se sve optereti tegom

od 500 g. Posle 60 s uklone se teg i gumeni kotur, pa se ispitna pločica podigne na oko 300 mm i potpuno prevrne. Ako kružni kvantitativni filter papir nije slepljen, odnosno ako padne, a pri tome se ne primeti promena na površini premaza, znači da je postignuto potpuno sušenje, tj. drugi stepen sušivosti.

Prednost ovog postupka je u tome Što

se sav pribor može naći lako, osim delimično, kvantitativni filter-papir

koji može biti najpogodniji za OVO ispitivanje, jer je izradjen od čiste celuloze tj. bez punila, što omogućuje sigurnu osetljivost pri postupku, i zato što ima veoma hrapavu površinu.

Ovaj postupak mogao bi važiti i za premazna sredstva koja se suše fizičkim putem kao na primer isparavanjem rastva-– rača, s tim što bi se kao opterećenje upotrebio teg od 100 g.

325