JUS standardizacija
—_
Uloga i uticaj standardizacije, metrolo=gije i kontrole kvaliteta u raznim oblastima privrede nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju, kao što su industrija, poljoprivređa, ribarstvo, zdravlje ljuđi, obrazovanje i tako đalje.
Odnosi u okviru saradnje izmedju razyijenih i zemalja u razvoju u oblasti standđardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta, kao što su tehnička pomoć, obučavanje i specijalizacija stručnjaka, razmena informacija i slično.
Agencije i organizacije za stanđardizaciju, metrologiju i kontrolu kvaliteta u nesvrstanim i drugim zemljama u razvoju, uključujući tu pregled njihovih ciljeva, funkcija, aktivnosti, unutrašnje organizacije, suborđinirajućih institucija i druge aspekte.
Učešće nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju u međdjunarođnim i regionalnim organizacijama za standarđizaciju, metrologiju i kontrolu kvaliteta, uključujući i tehničke komitete preko kojih rade, poslove koje potomažu i sve druge vidove koje ove zemlje koriste.
.·2 Oblici i načini saradnje u ovoj obla-
sti
Nesvrstane i druge zemlje u razvoju treba da prikupljaju informacije o potrebama i mogućnostima saradnje u oblasti standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta.
Nesvrstane i druge zemlje u razvoju treba da organizuju i drže naučne simpozijume i konferencije o standardizaciji, metrologiji i kontroli kvaliteta.
Ovi simpozijumi i konferencije treba da obezbede forum za prikazivanje rezultata studija o pomenutim predmetima proučavanja, naučnih istraživanja koja mogu da daju značajan doprinos na medjunarodnom nivou, za prikazivanje iskustava ovih zemalja u planiranju, organizovanju i primeni ovih aktivnosti na nacionalnom planu, kao celini, kao i u pojedinim sektorima nacionalne privređe.
Sistematsko objavljivanje naučnih istraživanja u oblasti stanđarđizacije, metrologije i kontrole kvaliteta od strane pojedinih zemalja, ili grupe zemalja.
Rezultati .ovoga rada, mogu na taj način da budu brzo i u potpunosti dostupni svim zaintresovanim zemljama. U ovom. smislu, mora se tražiti i pomoć medjunarodnih orqanizacija koje se direkrno angažuju na poslovima standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta.
Treba da se organizuju kontakti i sastanci stručnjaka za standardizaciju, metrologiju i kontrolu kvaliteta iz nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju, sa ciljem da im se omogući da diskutuju o
materiji od uzajamnog interesa i da učvršćuju bilateralnu i multilateralnu saradnju.
Osnovne metode za ostvarivanje ovih sastanaka biće kroz razmenu đelegacija i kroz kontakte putem kojih će se obezbediti njihovo učešće u specijalizovanim medjunarodnim aktivnostima.
2. Utvrdjivanje zajedničke strategije za efikasno učešće u radu medjunarodnih
organizacija za standardizaciju, met-
rologiju i kontrolu kvaliteta
Saradnja nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju treba đa se karakteriše iskrenom
i otvorenom razmenom uzajamnih stavova
i pogleda o političkim, privrednim i društvenim faktorima koji su od uticaja na raz voj standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta na medjunarodnom nivou.
Sadašnji jaz izmedju razvijenih i zemalja u razvoju naročito je produbljen u pogledu velike razlike u naučnom i tehničkom potencijalu ovih zemalja, Razvijene zemlje su postavile kriterijume u medjunarcdnim stan-
dardima koji održavaju njihove sopstvene interese i tehnološke mogućnosti. Često, ovi standardi nisu u skladu sa inl:eresima i mogućnostima zemalja u razvoju.
Ovakva situacija stavlja zemlje u razvoju u zabrinjavajuće nepovoljan položaj u medjunarodnoj trgovini i ima tendenciju đa usmeri njihov privredni razvoj u pravcu rešavanja zahteva razvijenih zemalja i sprečava i:: da postignu uravnotežen privredni rast. ·
Kao i standardizacija i metrologija i kontrola kvaliteta traže visokospecijalizovani kadar materijalne: resurse za stvaranje i funkcijnisanje sistema koji može da garantuje dobro obavljanje metroloških aktivnosti i kvalitet proizvoda.
Neodložna je potreba da nesvrstane zemlje i druge zemlje u razvoju udruže napore u cilju stvaranja zajedničke strategije za učešće u radu medjunarodnih organizacija za standardizaciju, metrologiju i kontrolu kvaliteta tako da svi razultati naučno-tehničkog progresa koji proizadju iz ovih aktivnosti, budu od koristi za sve zemlje.
2.1 Oblici i načini saradnje u ovoj
oblasti
- Treba ostvariti široku raspravu u okviru pokreta o tome koji su najneodložniji problemi u ovoj oblasti i koja pitanja imaju najveći uticaj na privredu zemalja u razvoju i na naučno-tehnički razvoj.
Cilj ovakve saradnje je đa se dodje do zaiednićkoaq stava koji bi odđražavao osnovne interese ovih i drugih zemalja u razvoju, i koji bi im omogućio da učvrSUR SVOJE Jedinscvo i da poDGlJsaju
379