JUS standardizacija

zajedničke pregovaraćke snage na medju< narodnom planu po pitanjima standardi-

zacije, metrologije i kontrole kvalite= ta.

- Nesvrstane i druge zemlje u razvoju treba da insistiraju na tome da budu na: adekvatan način zastupljene u' prav nim telima medjunarodnih organizacija koje se direktno bave standđardizacijom, metrologijom i kontrolom kvaliteta.

| —- Ove zemlje treba u međjunarođnim organizacijama da brane stav koji treba efikasno da stvori mogućnosti za unapredjenje standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta u zemljama u razvoju, naročito u najsiromašnijim i najzaostalijim. - Od medjunarodnih organizacija treba da se zatraži povećavanje finansijske pomoći u korist zemalja u razvoju kako bi iste mogle brže da napreduju u ovoj oblasti. Ova pomoć može da se sastoji od:

povećavanja besplatne tehničke pomoći, ili Družanje iste pod povoljnim uslovima; dopunskih naučno-tehničkih informaciJa i udžbenika iz oblasti standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta potpunog, ili delimičnog finansijskog investiranja u stvaranje ili poboljšanje materijalne baze za ovakve aktivnosti u ovim zemljama;

• većeg broja stipendija za obuku i specijalizaciju kadra iz ovih zemalja.

– Pre odlaska na sastanke medjunarodnih organizacija, koje se direktno bave aktivnostima standarijizacije, metrologije i kontrole kvaliteta, nesvrstane zemlje i ostale zemlje u razvoju treba da razmene mišljenje o raznim pitanjima vezanim za program sastanka, sa ciljem da usklade svoje stavove.

3. Razmena naučno-tehničkih informacija i iskustava u vezi sa standardizacijom,

metrologijom i kontrolom kvaliteta

Jedna od oblasti u kojoj se može ostvariti efikasna i korisna saradnja izmedju nesvrstanih i ostalih zemalja u razvoju jeste recipročna razmena naučno-tehničkih informacija o standardizaciji, metrologiji, i kontroli kvaliteta.

Ovo je važan činilac za unapredjivanje saznanja u zemljama u razvoju i za omogućava-– nje da njihovo iskustvo bude uzajamno dostupno. To će takodje pomoći da se izgradi sistem stanđarda i drugih specijalizovanih materijala u vezi sa ovom aktivnošću

u raznim zemljama. To će, takodje, biti korisno za ostvarivanje nacionalnih studija i istraživanja u vezi sa ovim aktivnostima. 380

Može se razmenjivati sledeći naučno-teh=ni-kji materijal:

– mataiozi i standardi;

- standardi i drugi nacionalni dokumenti standardizacije;

- knjige koje napišu autori iz nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju, kao i onih autora iz razvijenih zemalja čiji se radovi objave u zemljama u razvoju;

- časopisi, brošure i druge· specijalizovane publikacije;

- zapisnici sa nacionalnih ili medjunarodnih konferencija ili simpozijuma o standardizaciji, metrologiji i kontroli kvaliteta koje se budu održale u nasvrstanim i drugim zemljama u razvoju.

Razmena ili prođaja pod povoljnim uslovima važnih knjiga o ovim đisciplinama su oG posebne važnosti, pošto njihove cene imaju tenđenciju, u razvijenim zemljama, da postanu neprihvatljive za zemlje u razvoju. 3.1 Oblici i načini saradnje u ovoj

oblasti

Multilateralni i bilateralni sporazumi izmeđju nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju koji bi služili interesima ovih zemalja predstavljaju najbolji instrument saradnje u ovoj oblasti.

U odgovarajućem periodu mogle bi se u nesvrstanim i drugim zemljama u razvoju štampati periodični časopisi specijalno posveđeni stanđardđdizaciji, metrologiji i kontroli kvaliteta. Na ovaj način bi se olakšalo širenje ideja i iskustava u vezi sa iskustvom u rešavanju problema i đostignućima ovih zemalja.

4. Organizovanje tehničke pomoći u oblasdi standardizacije, metrologije i kon-

trole kvaliteta

Saradnja u ovoj oblasti zasniva se na DOmoći koju neke nesvrstane i druge zemlje u razvoju mogu da pjnude zemljama kojima Je ova pomoć potrebna.

Tehnička pomoć treba đa buđe maksimalno efektivna i ekonomski povoljna za zemlju koja je prima. U nekim slučajevima je potrebno razmotriti pružanje besplatne tehničke pomoći, zemljama koje nemaju privredne uslove da je obezbede.

Tehnička pomoć treba da buđe u skladu sa specifičnim potrebama zemlje koja je prima i potencijalima zemlie koja je daje.

U načelu ona treba da ima sledeće ciljeve:

- stvaranje i organizaciju nacionalnih

- agencija i službi u oblasti stanđarđizacije, metrologije i kontrole kvaliteta; -– obučavanje i specijalizaciju kadrova;

- razvoj ovih đisciplina u specifičnim proizvodnim i uslužnim aktivnostima;