JUS standardizacija

Formiranje komisije

Prvi dokument na medjunarodnom kongresu za standardizaciju sačinio je R.E.B. Krompton (Crompton), delegat Organizacije elektrotenničkih inženjera, i prikazao ga na kon=qwrssu u Sent Luisu (St. Louis) 1904. godine bod naslovom "Standardizacija dinamo-–električnih mašina i aparata". Autor je postavio temelje aktivnostima u oblasti standardizacije koje se javljaju u Americi i Nemačkoj.

Kromptonov dokument je privukao pažnju na razliku u standardizaciji u električnim i neelektričnim oblastima.

On je pisao:

"Smatram da se svi moramo saglasiti da standardizacija u oblasti elektrotehnike mora da stvori drugačiju stanđardizaciju od klasične standarđizacije u mašinstvu, kojom se služe mašinski inženjeri. Potpuno je nepoželjno da se tipovi, uzorci ili dimenzije standardizuju, ako će oni na bilo koji način sprečiti budući razvoj proizvoda, ali svi koji su sagledali problem znaJu koliko može da budđe korisna standarđizacija u oDlasti elektrotehnike koja prodire u takva pitanja kao što su ustanovljavanje tačnin termina i definicija koji su do sada korišćeni u prospektima ili specifikacijama na konfuzan način, ustanovljavanje standardnih uslova ispitivanja, odredjivanje zadovoljavajućih metoda merenja povišenja temperature u delovima električnih mašina koje su podložne povišenju temperature"

Citirani deo pokazuje kako su dalekoviđi bili osnivači IEC. U svom dokumentu, Krompton je takodje opisao metod rađa ovog Komiteta na donošenju standarda; sukcesivna cirkulacija dokumenata nagoveštava bliže filozofiju konsenzusa:

"Kada se sve što je moguće urađi putem korespondencije, neophodno je održati sastanak i doneti odluke o nerešenim pitanjima", ova procedura omogućava "postizanje znatnog napretka bez gubljenja vremena koje bi usledilo da smo održali sastanak radi odlučivanja O svim detaljima". Ovo je i dalje osnovna praksa-način rada u IFC.

Ovaj dokument je doprineo donošenju Odluke l6. swptembra 1904. qodine, o ustanovljavanju "posebne komisije za razmatranje pitanja standardizacije termina i definicija, i nazivnih veličina električnih aparata i mašina". Posle manje od dve godine, kao rezultat ove Odluke osnivački sastanak IEC održan je u Londonu juna 1906. godine.

Kongres u St. Louis bio je toliko značajan da se mos,tavlja dilema da li je IEC nastao 1904. ili 1306. qodine. Uloga KEromptona u St. Louisu kao i u oraanizaciji osnivačkog sastanka u Londonu, učinili su da se on smatra "ocem IEC".

Godine 1906. potpisana je orva medđdjunarodna konvecija u oblasti radiotelegrafije u Berlinu, Što je ostalo gotovo nezapaženo.

Danas kad preko 50% ukupnih aktivnosti IEC pripada elektrcnici, momenat je podsetiti se na pionirski rad iz oblasti stanđardizacije koja je izašla iza ovih okvira.

Postoji duga tradicija saradnje izmedju IEC i medjunarodnih konsultativnih komiteta (CCIR i CCITT) Medjunarodne unije za telekomunikacije, ne samo na polju termina i definicija, simbola i oznaka za jedinice i veličine i grafičke simbole, nego i za opšte uslove ispitivanja. Čvrsta saradnja izmedju ovih Komiteta i IEC je možda neuporediva u ođnosu na druga polja nauke i tehnike.

Početak rada

Kao što se moglo očekivati IEC je počeo sa radom na medjunarodnim dogovorima O OSnOVnim pitanjima medjunarodne trgovačke terminologije. Druga područja najranijeg rada obuhvataju simbole, nazivne veličine mašina i nazivne vrednosti napona. Medjutim, ako bi se sveobuhvatno hteo opisati početak rađa u IEC, to bi izašlo iz okvira ovog članka.

Dovoljno je napomenuti da je sve bilo usmereno na standarde jake struje u indust- Galija Uspesi su bili brojni, i svi su potpomagali primenu elektriciteta, za šta je odličan primer elektrotennička stanđardđizacija jedinica. Postignut je dogovor za električne jedinice - amper, joule i watt jedinice fundamentalne za radđ elektro in=ženjera širom sveta. Sa tog dogovora pOtiče M.K.S (ili Giorgi-ev) sistem ođ kojeg je nastao proširen medjunarodni sistem (ST), koji se sada primenjuje u gOtoOvo svim zemljama. Donet je Medjunarodni standard za električnu otpornost bakra, koji je prvi put korišćen 1914. i još uvek pbredđstavija osnovu u mnogim delatnostima.

Jednostavan ali značajan primer O tome kako je IEC postavio temelje elektroindustriji, koja se naglo razvijala je primer racionalizacije suvih baterija. Pre nego što je ovaj problem uzet u razmatranje u IEC, bilo je na tržištu mnoštvo baterija različitih dimenzija i oblika. Izgleđalo je da svaki električni uredjaj, napajan iz baterija ima svoju sopstvenu bateriju. Da bi se prevazišao ovaj problem, u okviru IEC su izdate preporuke koje su efikasno smanjile broj baterija na tržištu sa faktorom 5. Kao rezultat ovoga, korisnik može da zameni bateriju za svoj uredjaj bilo gde u svetu.

Aktivnosti u oblasti razvoja

Tehnološki napređak i inovacije su dve stalne osobine elektroindustrije, koje su oduvek postavljale povećane zahteve za rad TEC. Uzmimo naprimer sektor elektronike i telekomunikacija. Godine 1947. IEC je imao samo jeđan aktivan tehnički komitet u ovom sektoru, koji se bavio radđdio-komunikacijama, ali su još četiri komiteta formirana 1948. godine. Kako se ovaj sektor širio, IEC je

Standardizacija, 1982./br. 1—2