JUS standardizacija

morao da prati medjunarodne potrebe u ob=lasti elektronskih cevi, elektronskih komponenata, poluprovodničkih uredjaja, mikroelektronike i ostalog razvoja. Radi poredjenja danas preko polovine aktivnosti IEC (više ođ 100 Komiteta) ođnosi se na sektor elektronike i telekomunikacija.

IEC je takodje odigrao značajnu i raSsprostranjenu ulogu kod korisnika, razmatranjem bezbednosti i karakteristika aparata za domaćinstvo. ·Već 1960. godine najveći broj električnih uredjaja u domaćinstvu bio je poznat i u tehničkom pogleđu jeđnostavan. Danas je tehnologija postigla novi skok i doprinela stvaranju novih društvenih navika i raznovrsnih aparata, što je dovelo do toja da laik ne može đa proceni njihov kvalitet i vrednost. Cena aparata za domaćinstva odnosi često znatan deo porodičnog prihoda. Pored ovoga, aparati se često uvoze iz zemalja u kojima se život razlikuje od lokalnog. Zato je u okviru IEC formiran Komitet sa zadatkom da razreši zbrku u oDlasti metođa ispitivanja u raznim zemljama i bavi se pitanjima merenja karakteristika aparata.

Paralelno sa ovom aktivnošću IEC je u mnogome povećao aktivnost u oblasti pravila o bezbednosti aparata namenjenih širokoj potrošnji. Dakle, bezbednost aparata je od primarnog značaja u svakoj oblasti primene, mađa ono što se podrazumeva pod bezbednošću varira prema tome da li će opremu koristiti profesionalac ili laik. Pored toga što je IEC igrao vođeću ulogu u mnogim ključnim sektorima medjunarodne trgovine elektrotehničkim proizvodima, i oblast Osnovnih dobara je dugo bila značajna oblast rada. To se moglo i očekivati s obzirom da ovaj sektor pokriva najširi opseg opreme koja se koristi u proizvodnji, prenosu i korišćenju električne energije: generatori, transformatori, izolatori, vazdušni vodovi, rasklopna oprema, kablovi i električne instalacije na brodovima i u zgradama, elektromeđicinska oprema, električna vuča i tako dalje.

U oblasti elektronike i telekomunikacija, IEC se u početku koncentrisao na standarde iz komponenata i podsklopova, zbog velike raznovrsnosti krajnjih proizvođa koji se moau sklapati od standardizovanih delova. Da bi se zađovoljili aktuelni zahtevi, IEC je morao progresivno da proširi ovu aktivnost, da bi se pokrila široka raznolikost sistema u kojima elektronika igra suštinsku i integralnu ulogu.

Kompleksnost ovih sistema učinila je, đa zahtevi za elektronskim komponentama budu daleko strožiji, nego kad su ovi uredjaji bili predvidjeni za upotrebu u đomaćins tvu. Koncepti pouzdanosti i utvrdjivanja kvaliteta, našli su vremenom svoje mesto u studijskom rađu IEC.

Stremljenja u sadašnjem radu

Program rada IEC je sađa toliko širok, da je nemoguće izdvojiti nešto što je od izuzetne važnosti. Aktivnost svakog tehničkog

odbora je od ogromnog značaja za specifičnu oblast. S toga se ovde iznose opšta zapažanja koja obuhvataju više tehničkih odbora. Terminologija

Najpre treba rađiti na terminologiji. Treba zapamtiti da su osnivači IEC stavili poseban akcenat na terminologiju, odnosno kako je Krompton rekao "utvrdjivanje tačnih definicija koje su dosađa korišćene u prospektima ili specifikacijama na konfuzan način". Osnivači se nisu bavili ovim problemom površno. Shvatili su suštinski značaj jasnih i preciznih definicija u komercijalnim transakcijama, koje postaju sve značajnije kad se trgovina odvija međju partnerima, koji nisu razdvojeni samo geografskim već i jezičkim i kulturnim barijerama. U ovom smislu je IEC sve oblasti elektrotehnike dobro opsluživao. Višejezički rečnik - Međjunarodni elektrotehnički rečnik (I.E.V) je možđa jedinstven, kako po obimu 15.600 termina je definisano na 3 jezika, tako i po nivou tačnosti definicija. Ekvivalentni termini su dati na 6 đrugih jezika. I.E.V je preteča višejezičkih rečnika, s obzirom da je u okviru IEC nastala ideja o pripremanju rečnika po grupama ili poglavljima zavisno od materije. Poznato je da je prva IEC publikacija iz oblasti terminologije bila štampana 1911., to je bio rečnik od oko 50 izraza sredjenih po azbučnom redu. Teško je bilo revidirati ovaj prvi rečnik koji je doprineo stvaranju koncepta pripreme i izdavanja odgova-– rajućih grupa, odnosno poglavlja. Samo upotreba moderne tehnike - sređjivanje reći po azbučnom ređu pomoću kompjutera i trenutno prevodjenje tako pripremljenog spiska na fotokopije pogodne za trenutno štampanje, omogućava realno planiranje izđavanja rečnika zasnovanog na I.E.V u 1982. godini.

Komercijalni značaj I.E.V.naglašen je izjavom funkcionera automobilske industrije Sjedinjenih Američkih Država: "Kadđ bismo

samo imali nešto slično I.E.V. u našoj oblasti ušteđeli bismo stotine hiljada do-

lara na greškama koje se prave pri naručivanju đelova i pri prevodjenju uputstava".

Razlog što se ovo navođi je nerazumevanje za rađ na terminoloqgqiji u nekim krugovima u industriji i nespremnost plaćanja delegata za učešće u rađu. Pretpostavlja se đa je ova pojava kratkog daha, mada je teško shvatiti, jer su pojedine oblasti pokrivene IEC standardima zahvaljujući ogromnim naporima postignutim u radu na I.E.V. proteklih 50 godina. Ne održavati I,E.V. u savremenom stanju može se Upoređiti sa neodđržavanjem mašina u industriji – đolazi u početku do kvarova, a vrlo brzo i do potpunog raspada. i

Ne može se đakle naglašavati đa je cilj stanđardđdizacije komuniciranje izmedju svih zainteresovanih za posmatrani proizvod, koji se ne može prođati ako njegove karakteristike i prednosti nisu tačno opisane.

45

a __oeČ_LL__L____L__LL_LLooČČ__L__oooo_______________________________O_L_O_OČO____________ _-----–—>—”]-—–-– —

Standerdizecija, 1982,/br. 1—2