JUS standardizacija
predlaže se da Savezni zavod za standardizaciju, Opće udruženje organizacija naftne privrede i ostale zainteresirane organizacije što prije pristupe izradi tih programa kako bi se problematika standardizacije u oblasti nafte sagledala u cjelosti.
— U budućem radu treba intenzivirati napore postojećih organizacija koje izrađuju standarde u oblasti nafte, IDJUGOMA, JUDINKA i drugi) i naći nove organizacijske oblike za one aktivnosti standardizacije koje još nisu obuhvaćene postojećim programima.
— Budući da je standardizacija na jugoslovenskoj razini bitan element sistema standardizacije u oblasti nafte, potrebno je ulagati posebne napore za intenziviranje rada na jugoslovenskoj standardizaciji uz pomoć svih zainteresiranih organa i asocijacija (osnovne organizacije udruženog rada, komore, društveno stručne Organizacije, JNA ı SZS).
— U daljnjem radu na standardizaciji u oblasti nafte treba usklađivati suradnju i iskustva sa međunarodnim i nacionalnim inozemnim organizacijama za standardizaciju. — Za što potpunije obuhvaćanje oblasti nafte aktima standardizacije, pored postojećih mogućnosti, koje pruža Zakon o standardizaciji predlaže se Saveznom zavodu za standardizaciju i Privrednoj komori Jugoslavije dau suradnji sa ostalim zainteresiranim organima i organizacijama razmotre mogućnost donošenja „standarda preporuka”, koji bi se na određeni način ozakonili.
— Rad na standardizaciji od posebnog je interesa u
— Shvaćajući da se jedinstvo standardizacije i sinhronizacije rada i napora u oblasti nafte ne može ostvariti stihijski, predlaže se također Saveznom zavodu za standardizaciju formiranje „radne grupe” — adhoc od predstavnika Općeg udruženja naftne privrede, Saveznog zavoda za standardizaciju, privrednih komora, JUGOME, JNA i drugih zainteresiranih, koji bi izučili probleme organiziranja rada na standardizaciji u oblasti nafte uzimajući u obzir mišljenja sa ovog Savjetovanja i koji bi predložili vrste rada optimalne s gledišta sinhroniziranosti, racionalnosti i djelotvornosti. Ovaj posao trebalo bi završiti u što kraćem roku. odbrambenim ciljevima zemlje, pa je nužno da se u mirnodobskim uvjetima radi intenzivno, kontinuirano i koordinirano.
— Shvaćajući nužnost sinhroniziranog rada na svim aktima u oblasti nafte i potrebu jedinstvenog planiranja i usklađivanja akcija predlaže se ujedinjavanje svih raspoloživih snaga u našem društvu kako bi se ostvarili potrebni uvjeti za rad na standardizaciji na najekonomičniji način.
— O rezultatima rada Radne grupe iz prethodne točke ovih zaključaka treba obavijestiti sudionike Savjetovanja i ostale zainteresirane preko stručnih glasila
(,„,Goriva i maziva”, biltena „„Standardizacija“ i „JUS informacija” i drugo).
— Savjetovanje o standardizaciji u oblasti nafte treba usvojiti kao stalan oblik rada i trajnu djelatnost naftne industrije i Saveznog zavoda za standardizaciju.
KOMPLEKSNI PROGRAM STANDARDIZACIJE U OBLASTI PRERADE NAFTE
Referat saopšten na Savetovanju ,„,Nafta i Standardizacija”, 10, 11. i 12. marta “82. u Zadru
Mirija Vukelić, dipl. ing.
Uvod
Kompleksni program u oblasti prerade nafte prihvaćen je travnja mjeseca 1980. godine. Danas dvije godine nakon javne diskusije rezultati donesenih zaključaka još se ne naziru, što je i povod da se ova tema predstavi ponovo široj stručnoj javnosti. U zaključcima ovog savjetovanja trebao bi se naći ključ za sprovedbu ovog programa ili za njegovu reviziju.
Što pokriva kompleksni program
U okviru realizacije srednjoročnog plana rada Saveznog zavoda za standardizaciju za vrijeme 1976—1980. godine pripremljen je kompleksni program standardizacije u oblasti prerade nafte i prirodnih plinova.
Iz programa izuzeti su proizvodi iz uglja, bituminoznih škriljaca kao i oblast petrokemije. Nisu obuhvaćena ni sva područja standardizacije kao što su područja proiz-
227
Standardizacija, 1982./br. 5—