JUS standardizacija
Broj standarda iz tabele 1 ne treba smatrati konačnim budući da se broj potrebnih standarda skoro uvek povećava u realizaciji za 30 posto u odnosu na planirani broj.
Analiza raspoloživih kadrova
Kadrova u standardizaciji u oblsti nafte danas nema, niti u privredi niti u drugim institucijama. Radne organizacije koje se bave proizvodnjom i preradom nafte, zatim radne organizacije koje se bave prometom i druge organizacije ili ustanove vezane za ovu granu nemaju u svojim organizacijama radna mjesta posebno predviđena za rad na standardizaciji. Ovdje su izuzete „časne iznimke” — radne organizacije koje su u cilju unapređenja standardizacije postavile u svojim organizacijama ı ova radna mjesta. Djelatnost standardizacije najčešće preuzimaju stručnjaci istraživačkih, primjenskih ili kontrolnih laboratorija, a vrlo rijetko radnici izvan laboratorije i skoro nikad rukovodni kadar. Ova ocjena kadrovske zastupljenosti u ovoj oblasti na žalost nije pretjerana. Iz analize rada komisija formiranih u Saveznom zavodu za standardizaciju ı rada radnih grupa sekcije za standardizaciju JUGOMA na ızradi i donošenju standarda učestvuje svega tridesetak stručnjaka,, kojima to nije isključivi radni zadatak. Iz tablice 1 proizilazi da bi ovih 30 stručnjaka trebalo u ovom petogodišnjem razdoblju pripremiti i donijeti 133 standarda na saveznom nivou i oko 200 standarda na nivou grane. Ne ulazeći dalje u analizu ovakvog stanja zaključak se sam po sebi nameće. Tko će ponijeti breme realizacije ovog kompleksnog programa i kako kvalitetno ı samoupravno realizirati ciljeve postavljene u standardizaciji (3). Bez pomoći rukovodne strukture i organiziranog pristupa standardizacili u ovoj oblasti realizacija ovog programa mogla bi doći u pitanje.
Realizacija kompieksnog programa
Zadatak koji proizlazi vrlo je ambiciozan i složen, ali je istovremeno neminovan. On je dio srednjeročnog plana rada Saveznog zavoda za standardizaciju za razdoblje 1981—1985. godine.
Po posebnom zaključku Saveznog izvršnog vijeća početkom 1980. godine izrađen je i poseban program standardizacije u vezi s racionalizacijom, supstitucijom i štednjom energije, gdje cjelokupna naftna industrija također ima svoj veliki udio (2).
Predlaže se:
a) ukidanje standarda grupe JUS B.H8. koji nisu aktuelni s obzirom na tehnički sadržaj,
b) izrada kompleksnih programa standardizacije i iz drugih oblasti u nafti, kao što je proizvodnja plina, standardizacija opreme, standardizacija u oblasti sigurnosti ı druge, i
c) dorada kompleksnih programa i postavljanje prioritetnih zadataka s obzirom na značaj ı međusobnu povezanost,
d) organiziranje' standardizacije u naftnoj grani tako da bi se navedeni prijedlozi i zaključci mogli realizirati.
Stavljanjem van snage standarda korisnici standarda osta· ju bez formalnih podzakonskih akata ı moraju uložiti stručni napor da postignu dogovor na nivou Saveznog zavoda za standardizaciju i Općeg udruženja organizacija naftne privrede, kojim dokumentima potvrđenim od Zavoda mogu ubuduće poslovati. Tu su začeci interne i granske standardizacije. Osim toga ovim se činom postiže ı interes za udruživanjem na izradi tehničke regulative i ostalim vidovima standardizacije.
Crtež 4 prikazuje prijedlog organizacije standardizacije u nafti.
Predlaže se formiranje Centralnog tijela — komisije za standardizaciju u nafti, koja bi imala zadatak da vodi politiku standardizacije u naftnoj grani, kako je to zacrtano društvenim dogovorom (5) i srednjeročnim planom standardizacije Saveznog zavoda za standardizaciju, privrede i ostalih zainteresiranih. Ova komisija koordinira sve vidove standardizacije u naftnoj grani, od proizvodnje i prerade nafte, tehnološkog razvoja, transporta, opreme i sigurnosti — međusobno i u odnosu na druge iZvan sistema.
Po pojedinim oblastima predlaže se formiranje koordinacionih tijela za standardizaciju po pojedinim oblastima, koja formiraju radna tijela za izradu standarda po pojedinim područjima, kao što su područja klasifikacija, specifikacija i drugih područja. Koordinaciona tijela za pojedine oblasti koordiniraju rad radnih grupa na izradi standarda svih nivoa od internog do međunarodnog. Predložena organizacija postavlja se u svrhu sprovedbe srednjeročnog plana rada standardizacije u nafti,njene realizacije i kontrole. Nakon petogodišnjeg ili nekog drugog dogovorenog razdoblja cjelokupnu organizaciju rada na standardizaciji u nafti treba ponovo analizirati i pred ovim pa i širim skupom prodiskutirati i po potrebi sistem nadograditi.
231
SOUL DUAL OU O. M OM DOO O OE O —— o o ——_—_____—E____C__==_—C-_—__C—O——==—=0——————__—_—C_———C———
Standardizacija, 1982./br. 5—