JUS standardizacija

3.3.1.1 Oprema za automatsku obradu podataka

iz do sada izloženog može se zaključiti da oprema za automatsku obradu podataka, koja je za realizaciju Opisanog informacionog sistema potrebna SZS, treba da zadovolji sledeće zahteve.

U pogledu hardvera:

— da omogući smeštanje baze podataka od oko 200.000 slogova dužine 1200 Bytes tj. ukupno 240 M bytes na jedinicama periferne memorije sa direktnim pristupom, — da omogući učitavanje, upisivanje i prepisivanje podataka gustine 800 i 1600 bpi na jedinicama magnetnih traka, odnosno da postoje najmanje dve jedinice magnetnih traka, « |

— da omogući štampanje brzinom od najmanje 300 Ipm,

— da omogući direktno pretraživanje baze podataka za četiri terminalna uređaja u odgovarajućem načinu komuniciranja, — četiri baferisana terminalna uređaja sa mogućnošću sinhronog komuniciranja,

— da ima mogućnost da čita sa medijuma papirnu karticu, — da ima centralnu memoriju koja je na raspolaganju korisniku od najmanje 384 KB za smeštaj potrebnog softvera i sistematskih bafera.

U pogledu softvera treba da poseduje sistematski softver

koji omogućava:

— multiprogramski rad u deobi vremena,

— rad u realnom vremenu,

— interaktivan rad, odnosno konverzacioni način rada sa pDazom podataka,

— softver za inicijaliziranje, kreiranje, održavanje, Dpretraživanje i zaštitu baze podataka,

— mogućnost udaljenog komuniciranja.

3.2.1.2 Oprema za mifkorgafsku obradu dokumenata

Predviđeno je da se oprema za snimanje i izradu kopija ne nabavlja, već da se koriste usluge mikrografskog centre SIV. Za SZS bi trebalo nabaviti opremu odnosno-uredaj za indeksiranje i upisivanje adresa potreban za održavanje fonda primarnih dokumenata na medijumu mikrofilma. Takođe bi trebalo nabaviti aparat za dupliciranje, kako Di se obezbedila mogućnost usluživanja korisnika davanjem kopije primarnog: dokumenta na mikrofišu. Fomenuti način znatno je jeftiniji i efikasniji nego pravljenje kopije primarnog dokumenta na hartiji, a osim toga smanjuje zahteve za kopiranjem koje u sadašnjoj organizaciji rada predstavlja usko grlo.

Pored toga potrebno je obezbediti mogućnost pretraživanja mikrofiša.

Standardizacija, 1982./br. 5 —

3.3.2 Organizacija INDOK centra SZS

Predviđeno je da INDOK centar SZS bude organizovan

tako da može izvršavati sledeće funkcije:

— koordinaciju i saradnju u vezi sa politikom nabavke i

održavanja fondova i zbirki, saradnju sa inostranstvom i

ISONET-om ı koordinaciju Jugoslovenskog sistema ın-

formisanja o standardima i drugoj tehničkoj regulativi;

— projektovanje i organizaciju — projekotvanja sistema za AOP i MOD. Pored toga sadrži grupu specijalista za sistemski softver, komunikacioni softver i baze podataKa kao i jezičku agenciju za tezaurus;

— rad sa korisnicima — prijem ı obrada korisnikovih zahteva prema organizaciji posla u automatizovanom INDOK sistemu i pomaže korisnicima u pretraživanju baze podataka;

— obradui održavanje fondova primarnih dokumenata na hartiji i mikrofilmu kao ı baze podataka sa sekundarnim dokumentima na mašinski čitljivom medijumu; — pripremu i kontrolu sekundarnih dokumenata I njihov prenos u mašinski Ččitljivu formu kao i prenos primarnih dokumenata na medijumu mikrofilma.

3.4 Faze uvođenja sistema

Uvođenje novog informacionog sistema može se podaliti u Tri faze. Faza 1 predstavlja pripremni period u kome se preduzimaju akcije koje treba da omoguće prelaz na automatizovani informacioni sistem. Faza 2 predstavlja period u kome se vrši prelaz na automatizovani informacioni sistem i uhodavanje sistema, odnosno postizanje nekih od ciljeva uvođenja novog sistema. Faza 3 predstavlja fazu pune realizacije informacionog sistema kakav je koncipiran ovim idejnim projektom.

4. DALJI RAZVOJ SISTEMA

Kako je već u uvodu a i docnije napomenuto prvobitna orijentacija projektanta u koncipiranju idejnog rešenja informacionog sistema SZS bila je korišćenje opreme za automatsku obradu podataka u RC—SIV, što je na određeni način uticalo na predložena rešenja informacionog sistema SZS. Ova orijentacija je u suštini predstavljala ograničenje, ali smo smatrali da je prihvatljiva imajući u vidu potrebu za etapnim uvođenjem sistema kao i trenutno stanje u saveznim organima i organizacijama. Krajem faze 3 razvoja informacionog sistema SZS imajući u vidu zaključak idejnog projekta — informacionog sistema saveznih organa o funkcionalno nezavisnom informacionom sistemu SZS kao ı kadrovsku i organizacionu spremnost SZS, logično je očekivati orijentaciju ka nabavci sopstvene tehničko-tehnološke baze.

253