JUS standardizacija

· Dalji razvoj ovog sistema ide u pravcu stvaranja distribuiranog jugoslovenskog informacionog sistema o standardima i drugoj tehničkoj regulativi u koji bi se ravnopravno mogli uključiti i drugi činioci — donosioci propisa i referalni centri. U novom sistemu bi se pojedine funkcije u okviru postojećeg centralizovanog sistema distribuirale, pa bi se dobila mreža koordiniranih informacionih certara. Arhitektura te mreže, distribuirana Daza podataka, distribuirana obrada i kornunikacioni podsistem koji omogućava fizičko povezivanje biće predmet proučavanja i projektovanja nakon Faze 3.

5. LITERATURA

1. idejni projekat ir:formacionog sistema o standardima i drugoj tehničkoj reguiativi, jun 1980. god.

2. idejni projekat inforrnacionog sisterna saveznih organa, mart 1976. god,

3. Glavni projekat organizacione mreže informaciono-dokum entacionih jedinica u saveznim organirna, mart 1979. god.

4. ISONET Constitution, October 1979

5. Projektni zadatak za informacioni sistem o standardima i drugoj tehničkoj regulativi, juni 1979.

S. Zakon o standardizaciji, „Sl. list SFRJ”, br. 38/77, 1i/50

7. Zakon o organizaciji i delokrugu savezrnih organa uprave i savezriih organizacija, „Si. list SFRJ”, br, 22/78

OPASNOST OD POŽARA IZAZVANIH PALJENJEM TEKSTILA

Radmila Stanković, dipl. ing.

1. Uvod

Kada je reč o požarirma izazvanirn paljenjem tekstila, potrebno je da se najpre definiše šta se pod tim podrazumeva. Razgraničenje od ostalih vrsta požara nije ni malo jednostavno. U tu kategoriju spadaju samo oni požari u kojima je tekstil uzročnik za prve faze širenja požara ili kada tekstil, na bilo koji način, utiče na kasniju fazu požara (primer za ovo je vatra preneta na zavesu ispod koje se zapalila korpa sa hartijom).

Statistički podaci koje navode mnogi autori o broju žrtava u požarima izazvanim paljenjem tekstila, u pojedinim zemljama prilično se razlikuju, čak i kada se odnose na istu zemlju. Prema podacima iz SAD, Kanade i Velike Britanije, 10 % od svih požara otpada na one izazvane paljenjem tekstila, a što se tiče podataka o broju žrtava na milion stanovnika, u požarima izazvanim paljenjem tekstila za godinu dana, oni iznose:

u SAD 10—15 žrtava u V. Britanili 6— i u Švajcarskoj 12 ” u SR. Nemačkoj 1—2 ”

254

Tri četvrtine ovih nesrećnih slučajeva izazvano je paljenjem odeće.

O broju požara izazvanih paljenjem tekstila u našoj zemlji nema podataka. Može se samo uporediti ukupan broj požara za godinu dana, u odnosu na ngke zemlje:

- Tabiica 1. a Em mu mmm O u _ ___. "NJ | ORAO. zemlja Droj požara poginulo povređeno Kanada 67.719 636 Vejika Britanija 251.509 931 4.833 SAD 2.728.200 ~ 11.B50 107.000 SFRJ 10.534 iil 418

_-_–— ——- —-— --—— | — _- — _ ____ ___ ________ _

(Podaci za strane zemlje su uzeti iz kanadske statistike Gampbeli-a i Staples-a za 1971. god, a podaci za SFR. iz Statističkog biltena Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove i predstavljaju godišnji prosek za period od 1976. do 1980. godine.)

Standardizacija, 1982./br. 5—