JUS standardizacija
osnovu na kojoj je izgrađen i razrađen postupak ovlašćivanja i nadzora nad radom ovlašćenih organizacija u našem Sistemu. Navešćemo samo neka, po našem mišljenju, bitnija rešenja:
2.1.1 Propisom o obaveznom atestiranju (homologaciji) obezbeđuju se posebni uslovi koje mora ispunjavati Organizacija udruženog rada koju Savezni zavod za standardizaciju može ovlastiti za obavljanje poslova obaveznog atestiranja (homologacije) proizvoda, a naročito uslovi u pogledu iehničke opremljenosti i radnog iskustva na odgovarajućim poslovima.
2.1.2 Ovlašćenje za obavljanje poslova obaveznog atestiranja (homologacije) može se dati organizaciji udruženog rada čija je osnovna delatnost kontrola kvaliteta, odnosno ispitivanje i razvoj proizvoda, koja ispunjava uslove određene propisom o obaveznom atestiranju proizvoda. Izuzetno, može se ovlastiti organizacija udruženog rada samo za deo postupka atestiranja (homologacije).
2.1.3 Savezni zavod za standardizaciju vrši nadzor nad organizacijama udruženog rada koje je ovlastio za obavljanje poslova obaveznog atestiranja (homologacije) proizvoda u pogledu trajnog ispunjavanja propisanih uslova i može im u tom pogledu davati uputstva.
2.2 Kriterijumi za ovlašćivanje
Kriterijumi za ovlašćivanje mogu se podeliti u dve grupe: opšte i posebne,
Opšti kriterijumi
Opšti kriterijumi utvrđeni su Zakonom o standardizaciji i politikom ovlašćivanja organizacija za obavljanje poslova atestiranja. To su:
Pravna sposobnost organizacije koja se ovlašćuje za obavljanje poslova atestiranja. Ovlašćenje za obavezno atestiranje (homologaciju) može se dati organizaciji udruženog rada Čija je osnovna delatnost kontrola kvaliteta, odnosno ispitivanje ı razvoj proizvoda.
O bjektivnost organizacije koja se ovlašćuje za oDavljanje poslova atestiranja. Ovlašćena organizacija je dužna da, u granicama svojih ovlašćenja, postupi po svakom zahtevu za atestiranje proizvoda koji podležu obaveznom atestiranju (homologaciji) i da ove poslove obavlja za sve podnosioce zahteva pod istim uslovima.
Standardizacija 1982./br. 7—8
Od govorno st organizacije koja se ovlašćuje za obavljanje poslova atestiranja. Ovlašćena organizacija Je dužna da Čuva kao poslovnu tajnu tehničku dokumentaciju, isprave, podatke i uzorke koji predstavljaju proizvodnu tajnu ili su rezultat istraživačkog rada ili konstruktivnog rada druge organizacije udruženog rada i strane organizZacije za koje sazna, odnosno koji joj budu stavljeni na raspolaganje pri obavljanju poslova za koje je ovlašćena.
Lična odgovornost pojadincau organizacji koja se ovlašćuje za obavljanje poslova atestiranja. Ovlašćena organizacija je dužna da pri vršenju svojih ovlašćenja postupa sa povećanom profesionalnom pažnjom (pažnja dobrog stručnjaka).
Posebni kriterijumi
Posebni kriterijumi za ovlašćivanje organizacija Za oDaVljanje poslova atestiranja utvrđeni su propisima o obavezZnom atestiranju (homologaciji). To su:
Tehnička opremljenost organizacije koja se ovlašćuje za obavljanje poslova atestiranja, Pod tehničkom opremljenošću podrazumeva se: posedovanje određene vrste uređaja, aparata, postrolenja i druge opreme, obaveza baždarenja, čuvanja ı funkcionisanja opreme, obezbeđenje tehničkih uputstava za rad opreme i vođenje kartica tehničke evidencije opreme.
Stručna kvalifikacija kadrova, Pod stručnom Kkvalifikacijom kadrova podrazumeva se, Zavisno od mesta i obima ispitivanja, broj stručnih radnika posebno osposobljenih za rad na poslovima atestiranja, tehničko znanje i praktično iskustvo kojim moraju raspolagati ovi radnici.
2.3 Sprovođenje postupka ovlašćivanja
Sprovođenje postupka ovlašćivanja prikazano je šematski na slici 1. i sastoji se iz sledećih faza:
— podnošenje zahteva za dobijanje ovlašćenja,
— formiranje komisije za ovlašćivanje,
— analiza zahteva od strane komisije,
— obilazak i uvid kod podnosioca zahteva,
— analiza zapažanja,
— Izrada izveštaja,
— Ppribavljarije mišljenja Opšteg udruženja Privredne komore Jugoslavije,
— formiranje predloga za kolegijum,
— donošenje odluke o izboru i
— sprovođenje odluke kolegijuma.
315