JUS standardizacija
ru pri izvozu naših proizvoda na tržište zemalja SEV-a.
U navođenju tehničkih barijera pomenuli smo da ih prouzrokuju i nacionalni sistemi atestiranja mnogih zemalja, zasnovani na državnim propisima ili nacionalnim standardima. Mi ne možemo direktno da utičemo na izgradivanje ovih sistema, budući da se radi o nacionalnim interesima, ali kroz bilateralne sporazume na nivou vlada, odgovarajuće nacionalne organizacije za standardizaciju, ili saradnjom sa internim sistemima pojedinih organizacija znatno možemo da ublažimo teškoće koje postoje u prometu. Već su učinjeni i određeni koraci u ovom pravcu, ı ovaj oblik saradnje u budućnosti treba da zauzme ravnopravno mesto u odnosu na saradnju sa regionalnim ili međunarodnim organizacijama ili sistemima atestiranja. -
Kroz Međunarodnu konferenciju o ovlašćivanju laboratorija — ILAC, uz punu podršku Evropske ekonomske komisije, u svetu se sada radi na sistemu ovlašćivanja laboratorija, sa ciljem da one budu priznate za obavljanje odgovarajućih ispitivanja i atestiranja u međunarodnom prometu. Postoji opravdano verovanje da će ovaj forum brzo doći do odgovarajućih rešenja, što će svakako una-
prediti postojeće međunarodne i ostale sisteme atestiranja, i olakšati stvaranje novih. Mi aktivno učestvujemo u ovom poslu, a izgrađivanjem našeg sistema ovlašćivanja organizacija za atestiranje počinjemo da stvaramo uslove za prijavljivanje naših laboratorija. Ovim akcijama, kako se procenjuje, može znatno da se unapredi priznavanje naših rezultata ispitivanja ı dokumenata u međunarodnom prometu, čime bi se uklonio i deo tehničkih barijera koji je ovim uslovljen.
Na kraju, umesto zaključka, može se konstatovati da tehničke barijere pri izvozu naših proizvoda postoje, ı da je rad na njihovom otklanjanju jedna od mera koja može olakšati naš izvoz odnosno doprineti njegovom Dovećanju, a to je danas (i ubuduće) jedan od prioritetnih zadataka naše privrede.
Međutim, problemi na ovom planu ne mogu se rešiti samo delovanjem u oblasti tehničke regulative već i šire — merama ukupne privredne i ekonomske politike u našoj zemlji Treba verovati da će najnovije mere dugoroČne ekonomske stabilizacije, predložene od strane Saveznog izvršnogveća, doprineti da se i ponašanje svih učesnika u ovom poslu promeni.
ISKUSTVO PRI IZVOZU KABLOVA NA STRANO TRŽIŠTE I POTREBA ZA SISTEMOM ATES-
TIRANJA U OVOJ OBLASTI
Milutin Ognjanović, dipl. ing.
Od svog osnivanja do danas Industrija kablova ,,Moša Pijade” u Svetozarevu {u daljem tekstu FKS) je stalno proširivala proizvodni program prateći zahteve domaćeg i svetskog tržišta.
Danas su u našem proizvodnom programu nadzemni vodovi, energetski kablovi sa izolacijama od papira, PVC-a, gume i umreženog polietilena, telekomunikacioni kablovi sa izolacijama od papira i termoplastičnih masa, energetski provodnici sa izolacijama od PVC-a i gume, mikroprovodnici, lak žica, konektori, terminali, kablovski pribor, priključni pribor i kablovski kompleti.
Standardizacija 1982./br. 7—8
c–
U prvoj godini po osnivanju fabrike (1956.) izvezeno je robe u vrednosti cca S 8000. U prošloj, 1981. godini, izvezeno je robe u vrednosti cca S 130 000 000. To je iznosilo oko 55% ukupne proizvodnje u tonama. U prošloj godini načinjen je porast izvoza za 10 % u odnosu na prethodnu, a u ovoj procenat izvezene robe biće i veći. FKS danas izvozi u preko 70 zemalja, na sve kontinente izuzev Australije.
U osvajanje novih tržišta mogli smo poči samo postižući svetski kvalitet, proizvodeći po zahtevima renomiranih svetskih standarda (BS-British Standard, Velika Bri-
323