JUS standardizacija
332
Komisija nadzorne organizacije kontroliše organizovanost i fukcionisanje fabričke kontrole, kontroliše da li je korišćen besprekoran materijal i da li iz proizvodnje izlaze samo besprekorni proizvodi odnosno da li su odbačeni svi proizvodi koji ne odgovaraju propisanim zahtevima. | Podaci fabričke kontrole se tekuće i tačno upisuju u odgovarajuće kontrolne knjige. S obzirom na karakter proizvodnje i veličinu grupe proizvoda nadzorna organizacija odlučuje o potrebnoj vremenskoj učestalosti pregleda stanja i podataka (najmanje dva puta godišnje). Kontrola konačnog proizvoda vrši se u laboratoriji najmanje dva puta godišnje. Nadzorna organizacija uzima uzorke nenajavljeno. Najkraći rok za ocenjivanje svih uslova u direktnoj i indirektnoj kontroli nameštaja je jedna godina. Proizvođač, u tom roku, dobija preče pravo na obeležavanje znakom kvaliteta.
Stepen pouzdanosti kvaliteta proizvoda označenog znakom kvaliteta mnogo zavisi od opsega i ranga zahteva, od opsega i režima ispitivanja, nadzora i kontrole. Smatramo, da se visoki stepen pouzdanosti kvaliteta postiže na bazi jednakog ili sličnog sistema, koji je razmatran u našem prikazu.
4.0 Zaključak
Povećani i novi zahtevi za izvoz proizvoda od drve-
ta (nameštaj, proizvodi od iverice i dr.) upozorava-
ju da se moramo sa najvećom mogućom intenzivnošću pripremiti na nove uslove i što pre prilagoditi inostranom tržištu.
Prvo treba rešiti suu problematiku oko bezbednosti i zaštite čoveka, kao i zaštitu materijala. Konstrukcije moraju biti bezbedne, a zaštitu treba usavršiti optimalna hemijska sredstva. Uporedo s tim treba pripremiti tehničke propise, a neke važne karakteristike kvaliteta (npr. oslobađanje formaldehida) predvideti za obavezno atestiranje.
Povećani i novi tehnički zahtevi u izvozu direktno nas sile da stvaramo uslove za postizanje stalnog većeg nivoa kvaliteta organizovanim sistemom i priznavanjem znaka kvaliteta. Statistički podaci u Danskoj, Švedskoj, Francuskoj i Austriji ukazuju na to da preduzeća sa znakom kvaliteta imaju od 25 do 40 % bolje izvozne rezultate.
Literatura
— Tišler V.: Oslobađanje formaldehida kod ploča iverica, Istraživački rad, Ljubljana 1981
— Logar A.: Zahtevi za visoki kvalitet nameštaja, Istraživački rad, Ljubljana 1981
Standardizacija 1982./br. 7—8