JUS standardizacija
Time su ispunjeni uvjeti da se nabijena čestica kreće linijama polja i time jednakomjerno i ravnomjerno raspoređuje po površini.
Postupak ispitivanja proveden je na slijedeći način: Prvo su analizirani mogući uzročnici paljenja. Sama naprava za oblikovanje snopa nabijenih čestica (elektostatski pištolj) sadrži otvorenu elektrodu na visokom naponu koja pražnjenjem može postati uzročnik paljenja, kao i eventualno iskra na mikroprekidaču za aktiviranje pištolja.
Prema tome uzročnici paljena u ovom slučaju mogu biti pod pretpostavkom, da se visokonaponski generator nalazi izvan zone opasnosti, direktno pražnjenje s elektrode ili iskrenja na mikro prekidaču za aktiviranje pištolja. Da bi se kao uzročnike moglo promatrati samo navedena direktna praženjenja, moraju biti riješeni i zadovoljeni svi električki zahtjevi na visokonaponskom djelu uređaja. Tako se problem ispitivanja svodi na problem ispitivanja direktnog pražnjenja u eksplozivnoj smjesi i provedbe visokonaponskih ispitivanja na djelovima pod naponom. Ispitivanje visokonaponskog djela uobičajeno standardizirano ispitivanje i ne predstavlja poteškoće. Ispitivanje direktnog pražnjenja iziskuje posebnu analizu da se ne bi poremetili uvjeti najopasnijeg pražnjenja i da se izbjegnu mogući utjecaji koji bi zbog svoje fizikalnosti mogli remetiti uvjete ispitivanja.
Poznavanje aparata za ispitivanje samosigurnosti isključuje potrebu tog aparata za ispitivanje a to znači da je bilo potrebno konstruirati novi aparat za ispitivanje bez metalnih djelova ( da se ne poremete uvjeti polja) s elektrodom za pražnjenje pogodnog oblika. Nadalje potrebno je bilo uzeti u obzir kod metode ispitivanja moguće načine pražnjenja: uslijed približavanja elektrode uzemljenom predmetu kao i uslijed izbijanja s elektrode kroz duže vrijeme na uzmeljeni predmet uz mirovanje elektroda.
Izbor smjese za ispitivanje poseban je problem.
Obzirom na visoki napon i osjetljivost konstrukcije , izabrana je smjesa koja u sebi ima određeni faktor sigurnosti (oštrija smjesa), čime je postignuto da nije potrebno dirati u mehaničku konstrukciju pištolja. Za takva ispitivanja se. obično koristi smjesa vodika (50 %) sa zrakom jer ta smjesa ima dvostruko manju energiju paljenja od smjese za ispitivanje uređaja grupe plinova A. No zbog svojstva vodika da lako otpušta elektrone pod utjecajem visokog napona izabrana smjesa se mora zamijeniti drugom odgovarajućom smejsom po energiji paljenja (na primjer 7 % vodika sa zrakom ili smjesa miješanog plina sa zrakom).
"
Nakon ovakve ,,tehničke pak atestiranja:
pripreme proveden je postu-
a) određena je metoda, postav, i smjesa za ispitivanje,
350
b) metoda i provedba ispitivanja podvrgnute su objektivnom vrednovanju i kritici na „,S”" — komisiji. c) na osnovi provedenih ispitivanja, sačinjen je izvještaj o ispitivanju sa svim rezultatima ispitivanja ( ovlaštena
ispitna organizacija),
d) na osnovu pozitivnih rezultata donijeta je odluka o
atestiranju (S — Komisija),
e) atestom su definirani uvjeti upotrebe, održavanja i popravaka, -
f) metoda i postupak ispitivanja usvojeni su kao osnova za slijedeća isptivanja i atestiranja te javno objavljeni (odluka S — Komisije i objava u Biltenu S — Komisije). Ukratko rečeno postupak atestiranja proveden je u cjelo-
sti:
— kao osnova za pravni dokument (atest) poslužio je tehnički dokument (izvještaj o ispitivanju) čiji su rezultati pozitivni (u smislu cilja za koji se traže ispitivanja). Kao dio atesta rezultati ispitivanja su preko izvještaja o ispitivanju javno dostupni, prema tome podložni javnom vrednovanju.
Z AJK JIUĆ AK:
Prema tome, ukoliko postoje sve institucije potrebne za djelovanje sustava atestiranja, s potrebnim kvalifikacijama i ovlaštenjima, ako postoje provjere i ocjene metode rada i postupaka, koji se provode kod ispitivanja, ne bi smjelo biti zapreke za provođenje atestiranja za one uređaje za koje nije moguće unaprijed napisati standarde, a uređaji, kao ovaj primjer elektrostatskih pištolja, neizostavni su dio uspješnog i produktivnog tehnološkog procesa. Ne treba zaboraviti niti činjenicu, da do danas od ukupno izdatih atesta 9 % čine atesti naročite vrste Zaštite. Pri tome valja naglasiti, da se veliki borj tih uređaja atestiranih kao naročita vrsta zaštite, danas atestira kao vrsta zaštite zaljevanjem (Exm) ilt samosigurnost (Exi). Naime, te danas priznate tehnike protueksplozijske zaštite smatrane su dugi niz godina kao naročita vrsta zaštite, da bi se postepeno uzdigle do vlastite samosvojnosti i postale posebne vrste zaštite.
Također ne treba zaboraviti niti činjenicu, da se postojanjem naročite vrste zaštite omogućava domaćem proizvođaču, da u područje protueksplozijske zaštite unese novine, koje će kasnije tijekom vremena biti prihvaćene i obrađene standardom, a što će mu omogućiti daljni tehnološki napredak.
Polazeći od tih postavki, formalno pravni razlozi ne smiju biti prepreka tehnološkom napretku, jer u sustavu egzaktnih tehničkih podataka i sustavu objektivnog vrednovanja nije teško provesti postupke atestiranja i nije teško pravno nadograditi sustav koji bi uklonio nedoumice u tom smislu.
Standardizacija 1982./br. 7—8