JUS standardizacija

u Ovoj oblasti pa stoga i proizvodi, ispitani po ovim standardima, imaju najviše izgleda da izbegnu prepreke prilikom izvoza.

Smatramo da će se razvoj u ovoj oblasti kretati u Dravcu objedinjavanja sistema ispitivanja materijala u celom svetu i da će ove standarde ugrađivati u svoje proDise i zemlje sa veoma razvijenim sosptvenim sistemom. Ovaj proces zahtevaće, istina, mnogo vremena, međutim, ove zemlje će svakako prihvatiti proizvode sa atestom po ISO standardu, mada će, istina, imati svoje laboratorije koje se bave ispitivanjima požara te će onim laboratorijama koje ispunjavaju uslove dati mogućnost izdavanja atesta za nove materijale i konstrukcije.

Za značajnije društvene objekte trebalo bi izraditi požarne projekte čiji pregled bi trebalo da izvrše stručnjaci iz ove oblasti dok se ne donesu odgovarajući građevinski propisi.

U sistemu školovanja ljudi koji će se baviti ovom oblašću, odgovarajuće osnovno znanje trebalo bi posedovati i iz oblasti preventivne protivpožarne zaštite;

Smatramo da bi Jugoslavija trebalo aktivnije da učestvuje u radu ISO i da vremenom preuzme standarde koji se odnose na požar a koje ova Organizacija donosi.

Na drugoj strani, naše laboratorije bi trebalo što bolje osposobiti kako bi bar privremeno mogle da vrše ispitivanja po stranim standardima i nastojati da se ovi rezultati i priznaju. S tim bi smanjili velike poteškoće naših izvoznika. Oni na primer moraju u SRN na rezultate ispitivanja čekati dve godine, a osim toga sume koje treba

366

platiti za određena ispitivanja požara, ogromne su. Verovatno su delimično prepreke, koje određene zemlje postavljaju u vezi sa dobijanjem njihovih atesta, deo njihovog nastojanja da zaštite svoje industrije što su mnogi od naših proizvođača već osetili.

Jedino rešenje za smanjenje ovih teškoća jeste u dobroj opremljenosti i kadrovskoj strukturi naših laboratorija i u intenzivnoj i aktivnoj saradnji sa inostranim laboratorijama i sa ISO-om, gde bi kao nesvrstana zemlja mogli da utičemo na objedinjavanje sistema ispitivanja materijalai konstrukcijat_tako kao što je to organizovano

u brodogradnji.

C. ZAKLJUČAK

Svrha referata je da prikaže današnje stanje propisa iz oblasti zaštite od požara i standarda u Jugoslaviji i da predloži rešenja za poboljšanje ovog stanja. S obzirom na veliki broj požara u poslednje vreme u Jugoslaviji i s obzirom na veliku štetu koju su požari izazvali, smatram da bi bilo veoma korisno da se ova problematika počne rešavati sistematično i odmah.

Na drugoj strani, svrha referata je da prikaže velike teškoće naših izvoznika prilikom plasiranja svojih proizvoda u inostranstvu. Ove teškoće imaju dublji koren nego što je stanje propisa o zaštiti od požara kod nas. Pokušao sam da prikažem moguća rešenja kako bi i pored veoma složene situacije mogli što više naših proizvoda da plasiramo u inostranstvu.

—– — -— _- --—-- —- —_L_O_O_O_O_L_O_L_LL_LLLL_L_L_L___________L_O_LO_O_OL_LL___L_____LLL______________——

Standardizacija 1982./br. 7—8