JUS standardizacija

vršava posebna međunarodna organizaciia IMCO.

Za dokazivanie kvaliteta, odnosno požarnih karakteristika ovlašćene su određene laboratorije u zemljama članicama SOLAS-a a koie moraju da imaju odgovarajuću opremu i kadrove. Rezultati ispitivanja izvršeni u bilo koioj laboratoriji trebalo bi formalno da budu priznati u svim zemljama članicama SOLAS-a.

Takav sistem uglavnom važi i u praksi i naši proizvođači nemaju teškoća u vezi sa dobijanjem atesta zemalja u koje naša brodogradilišta izvoze brodove. (Ateste izdaju pojedini brodski registri u ovim zemljama). Jedini izuzetak je Engleska koja ima dve instituciie koje odvoieno izdaju ateste. Prva je LIloyd's Register of Shipping koja automatski priznaie izveštaje naših ispitivanja, a druga je Department of Trade (DOT) (državna ustanova) koja ima drugačiie standarde za ispitivanje materijala i konstrukcija a koji su u nekoliko razviieniji i složeniji. Zbog toga ova ustanova priznaje samo rezultate tri laboratorije u svetu (dve u VB, jedna u Danskoj) i na taj način štiti svoju industriju. Standardi su, naime, prilagođeni jednom njihovom materijalu koji je još nedavno odgovarao normativima i sve su zemlje, koje su brodove gradile za engleske ili druge vlasnike a koji su zahtevali ateste DOT, ovaj materijal morale da uvoze. U poslednje vreme i ostali proizvođači u svetu dostigli su nivo enqleskog proizvoda, a na drugoj strani i IMCO je postavio strožije standarde i praktično ih izjednačio sa kriterijumima DOT. Naravno, ı naši proizvođači negorivih ploča trudili su se da dostignu kriterijume DOT što su neki već i uspeli, tako da smatramo da ćemo u skorašnje vreme dobiti ateste svih registara, odnosno institucija kojima izvozimo naše brodove. Naši proizvođači nemaju teškoća za dobijanje atesta za laminate i lepkove.

Donekle je drukčija situacija ako naši proizvođači žele da svoje proizvode izvoze direktno. U tom slučaju, neke zemlje (najčešće skandinavske a ponekad i druge) žele da provere opremu ı kadrovsku osposobljenost naših laboratorija. Uglavnom je reč o uporednom ispitivanju i upoznavanju stručnog kadra.

U tom smislu neophodno je naše veoma skromne laboratorije modernizovati i uspostaviti što više kontakata sa sličnim laboratorijama u svetu. Laboratorija za ispitivanje požara pri ZIMK u Ljubljani registrovana je za ispitivanje po IMCO g-i za neke specijalne slučajeve navedene gore a·nastoji da dobije i ostala priznanja.

2. GRAĐEVINARSTVO

U građevinarstvu je situacija u svetu u odnosu na tehnič-

ku regulativu u oblasti zaštite od požara, izuzetno delikatna. Svaka zemlja, posebno industrijski razvijenije, ima svoje propise ı u njima navedene zahteve u odnosu na konstrukcije i materijale čiji kvalitet se dokazuje po njihovim standardima. Svi ti standardi i celokupni sistemi propisa međusobno se toliko razlikuju da je ponekad nemoguće utvrditi kvalitet materijala po jednom standardu ako je ispitivanje izvršeno po drugom.

U vezi sa našim iskustvima u celokupnom sistemu, trenutno u svetu vladaju veoma različite mogućnosti koje više zavise od snalažljivosti izvoznika nego li od nekih zakonitosti. Uglavnom su na raspolaganju sledeće mogućnosti:

1. U zemljama koje nemaju razvijen svoj sistem požarnih propisa ili je taj slabo razvijen obično se priznaju rezultati ispitivanja naših laboratorija ili drugih.

2. U nekim zapadnim zemljama ponekad delimično priznaju rezultate naših ispitivania /u Velikoj Britaniji, Italiji itd.). Naši standardi iz arupe U.L1. su, naime u većini prevedeni B.S.476.

3. Ako postoji mogućnost da izvršimo ~ ispitivanje po standardu zemlje u koju izvoznik želi da izveze svoj materijal ili konstrukciju onda obično rezultate takvog ispitivanja priznaju.

4. SRN priznaje isključivo samo rezultate ispitivanja po DIN 4102 izvršena u nemačkim laboratorijama što znači da se njihov atest može jedino dobiti ispitivanjem u SRN.

5. Ako proizvođač ne zna gde će svoje proizvode izvoziti najbolje je da proizvode ispita na osnovu ISO standarda.

Kako bi se našim izvoznicima omogućilo da izvoze svoie

materijale i konstrukcije, trebalo bi, s obzirom na to da

se materijali i konstrukcije za zaštitu od požara mogu prodavati isključivo ako su snabdeveni atestom, po našem mišljenu izvršiti sledeće:

Naše standarde iz grupe U.J1. revidirati u tom smislu

da se zamene sa ISO standardima. Ova organizacija čija

je članica i Jugoslavija nastoji da izradi standarde iz oblasti zaštite od požara koji bi odgovarali što većem broju zemalja. Izradila je već skoro celokupan spektar standarda iz ove oblasti a koji je prihvatila većina zemalja.

Neke od zemalja članica već su prihvatile pojedine stan-

darde i ugradile ih u svoj sistem preventivne zaštite od

požara. Neke zemlje su, istina, standarde prihvatile i

priznale, međutim, za svoje potrebe još uvek koriste

svoje standarde s obzirom da bi morale da izmene celokupni sistem. ISO svakako teži tome da napravi takve standarde koji bi odgovarali najnovijim dostignućima

365

Standardizacija 1982./br, 78