JUS standardizacija

kvalitet i atestiranje

PROVOĐENJE PROTUEKSPLOZIJSKE ZAŠTITE | ATESTIRANJE S-UREĐAJA

Rade Mis jan, dipl. ing.

Ovo je jedan od referata koji je saopšten na Savetovanju „A testiranje “92” održanom u Svetozarevu 1. i 2. juna

1982. godine.

II: UVOD

Problematika primjene električnih uređaja u prostorima ugroženim eksplozivnim plinskim smiesama pojavila se prije gotovo 100 godina. Počelo je sa pokušajima uvođenja ovog vida energije u podzemne rudnike ugljena. Kada je nastala potreba zamjene postojećih vidova energije u rudnicima ugljena, u prvim počecima primjene slektrična energija se transformirala u energiju Kompri_miranog zraka. Daljnjim razvojem ugljenarstva uvidjelo se da je ovakav vid transformacije skup te da bi bilo ekonomičnije izravno koristiti električnu energiju, tada uglavnom u vidu elektromotornih pogona, za potrebe odvodnjavanja, a kasnije i za transport rudne supstance i drugdje.

izravno korištenje električnih uređaja u rudnicima uglja išlo ie sve do pojave eksplozija i nesreća koje su nastajale radi eko iozivnih smjesa koje stvara metan kao vjeran pratilac eKsploatacije ugljena, a električni uređaj je unoio električnu iskru, kao uzročnika paljenja i eksplozije, to je rezultiralo prvenstveno masovnim ljudskim žrtvama i materijalnim štetama. Ova saznanja su stavila u zadatak proizvođačima električnih uređaja da konstruiraju uređaj tako da se isključi mogućnost pojave otvorene iskre bilo u normalnom pogonu kao i u slučaju kvara koja bi mogla zapaliti eksplozivnu smjesu i postati uzročnik eksplozije i štetnih posljedica koje takvu pojavu prate.

s Š

Tako su već u prvom deseiljeću ovog stoljeća nastale prve konstrukcije protueksplozijskih električnih uređaja ili kako ih danas zovemo S —uređaja. Istovremeno uz primjenu S—uređaja stvaraju se i određena pravila odnosno propisi kojima se određuje kako i na koji način se mogu ovi uređaji koristiti. Propisi za korištenje predhodili su standardima koji su nastajali kasnije kako je rasla proizvodnja S-—-uređaja.

U iiašoj zemlji prije || svjetskog rata koristili su se S-uređaji u rudnicima uglja, za koje su postojali propisi koji su određivali kako, gdje ı pod kojim uvjetima u rudnicima uglja se smiju koristiti.

Kako vidimo, već tada su postajala određena pravila koja su morala biti poštivana kod primjene S—uređaja. Poslije || svjetskog rata dolazi u svijetu ı u našoj zemlji do ma-

Standardizacija 1982./br. 9—10

sovnije primjene pa i proizvodnje S-uređaja, kako u rudnicima tako i u nadzemnoj industriji.

S obzirom na mjesta ugradnje S—uređaja i posljedica koje nastaju ako električni uređaj postaje uzročnik paljenja i eksplozije u ugroženim prostorima, u svijetu Droizvocinja i korištenje S—uređaja stoji pod izravnom kontrolom države. Ovakva kontrola traži odredena piavila, standarde za izradu i ispitivanje te propise za primjenu ili kako danas kažemo kompletnu tehničku regulativu.

U našoj zemlji poslije II svjetskog rata, pridavala se određena pažnja ovoj problematici, s tim da je nakon veće nesreće u Jednom našem rudniku tadašnje Ministarstvo teške industrije formiralo 06. jula 1949. Komisiju za ispitivanje S—uređaja, stavljajući joj u zadatak da se brine za sigurnost i ispravnost električnih uređaja koji se koriste u prostorima eksplozivnih plinskih smjesa, kako u rudnicima uglja tako i u ostaloj industriji.

Imajući u vidu brzi razvoj naše zemlje poslije || svjetskog rata posebno produkciju ugljena,a i relativno malo iskustvo kod primjene S-—uređaja, te nedostatak domaće regulative (nismo imali niti jednog proizvođača S—uređaja) S-—Komisija je predložila i donošenje privremenih propisa za izvedbu i ispitivanje S-uređaja [to je bio praktički prijevod njemačkih VDE propisa) koji su donešeni i koristili se sve do nastanka vlastitih propisa i standarda. Kako tada nismo imali vlastitu proizvodnju S—uređaja, koja bi bila i nosilac standarda sa ovog područja, a kako je tehnički nivo razvijenosti zemlje i praksa tražila ı vlastitu regulativu jer se svi problemi nisu mogli pokriti privremenim prevedenim propisima, najprije su donešeni:

— Propisi za električna postrojenja u rudnicima sa podzemnom eksploatacijom „Sl. list SFRJ" broj 10/62 sa izmjenama i dopunama u ,„,Sl. listovima SFRJ" broj 9/64 i I6/67.

— Propisi o električnim postrojenjima na nadzemnim mjestima ugroženim od eksplozivnih smjesa „,SI. list SFRJ“ broj18/67.

Ovo su bila dva osnovna propisa za korištenje S-—uređaja

koji su bili na nivou tadašnjih saznanja u svijetu i vlasti-

tog iskustva kroz dotadašnju primjenu privremenih propisa. 443