JUS standardizacija

Oznaka Naziv grupe standarda grupe

Opšti standardi

Čelični otpadak

Tabela 7 — Broj JUS standarda sa zadovoliavajućim odredbama i stan

darda predviđenih za reviziju

Broj JUS standarda na kraju 1981. godine

Sirovo gvožđe

1. 2.

Modularni liv

Temper liv

Razvoj i unapređenje proizvodnje, ostvarene za proteklih 20 godina, nameću, pored zakonske obaveze, preispitivanje odredbi ovakvih standarda. : Na primer, u periodu 1960 — 1980. godina u okviru jugoslovenskih Žželezara osvojena je proizvodnja oko 155 vrsta čelika, 40 vrsta čeličnog liva i došlo je do povećanja obima proizvodnje valjanih proizvoda za 3,5 puta.

S obzirom da jugoslovenski standardi u oblasti crne metalurgije delimično zadovoljavaju opšte sporazumevanje predstoji usklađivanje istih sa zakonom, međunarodnim standardima, mernim jedinicama, slovnim simbolima i terminologijom. ; Za čitav niz važnih proizvoda, kao što su: sivo livničko gvožđe, gvožđe za preradu u čelik, kontinuirano liveni slabovi, pocinkovani i plastificirani limovi, nema jugoslovenskih standarda i pored činjenice da Jugoslavija proizvodi veće količine ovih proizvoda. U poslovanju se zbog toga još uvek koriste interno dogovoreni tehnički uslovi koji, po pravilu, za osnovu imaju odredbe

| Standardizacija 1982/br. 11—12

inostranih standarda.

Za veliki broj proizvoda koje Jugoslavija ne proizvodi a uvozi za potrebe privrede, takođe, nisu doneti jugoslovenski standardi. llustracije radi, Jugoslavija ima razvijenu industriju ambalaže i uvozi oko 90.000 tona belog lima, a nema JUS standarde za ovaj lim. To nepovoljno utiče na kvalitet proizvoda iz uvoza, jer se u oskudici deviznih sredstava uvozi bez propisanih osnovnih karakteristika proizvoda identičnih za sve uvoZnike, što u velikoj meri pogađa potrošače, jer im ne daje uvek mogućnost da nabave materijal potrebnog kvaliteta čija je upotreba najracionalnija.

Pored postojeće proizvodnje i razvoj novih proizvoda od čelika, specifična primena pojedinih proizvoda, kao i razvoj tehnike i tehnologije utiču na promene odredbi u standardima i na uvođenje novih parametara, što se ostvaruje revizijom postojećih standarda kao i donošenjem novih jugoslovenskih standarda.

Nepostojanje odgovarajućih standarda i „zastarelost postojećih onemogućavaju sprovođenje programa oba-

559