JUS standardizacija
se samo sadržaj mlečne masti izražen u procentima u odnosu na suvu materiju. Međutim, ako je sadržaj mlečne masti niži od 25 %, naziv će biti poluobrano mleko u prahu ili ako sadrži manje od 12,5 % mlečne masti naziv mu je Obrano mleko u prahu.
Prema članu 181. Pravilnika ,,sirevi se stavljaju u promet u ambalaži koja obezbeđuje očuvanje kvaliteta sireva”. Praktično to znači da se stavljaju u promet bilo u originalnom pakovanju ili kao neupakovani, sem sirnih namaza i topljenih sireva koji se u promet stavljaju samo u originalnom pakovanju.
Deklaracija za sir mora da obuhvati i podatak o vrsti sira prema količini mlečne masti. Ovo mora biti ispisano i rečima mlečni sir, a zatim podatak o sadržaju mlečne masti 45 % (može se reći min 45 %) zatim dolazi podatak o vrsti sira prema konzistenciji (polutvrd ili sl) i na kraju podatak o sadržaju suve materije u procentima. U slučaju topljenih sireva, deklaracija u delu kojim se propisuje vrsta konzistencije, mora da sadrži podatak TOPLJENI SIR ZA REZANJE I ZA MAZANJE. Ako sadrži i druge namirnice unosi se podatak o vrsti i količini te namirnice. Od osnovnih sastojaka, kao i u slučaju sireva, deklariše se sadržaj suve materije kao ı procenat masti u suvoj materiji.
Deklaracija za sirni namaz, kao i kod svih ostalih, obuhvata osnovne podatke a od osnovnih sastojaka: procenat suve materije i procenat masti u suvoj materiji. Propisano je koje sve podatke mora da sadrži deklaracija za sir koji nije originalno upakovan, što je novina u odnosu na stari pravilnik.
Deklaracija za sve vrste sladoleda od osnovnih sastojaka obuhvata: sadržaj mlečne masti, sadržaj dodatog šećera ili sredstvo za zaslađivanje | sadržaj voća. Količine se izražavaju u mernim jedinicama ili procentima (najmanje, do ili min) međutim to nikako ne znači da se može napisati najmanje 2,5 % mlečne masti a da je mlečna mast zastupljena sa procentom i iznad 3 %. Ustvari može se proizvoditi mlečni sladoled sa sadržajem mlečne masti od 2,5 pa sve do 7,99 % ali se to mora izričito deklarisati. Ako se koristi više vrsta voća, prema članu 184. Pravilnika, voće se mora navesti po redosledu upotrebljenih količina, a istaći ukupna masa.
Ako se u proizvodnji svih vrsta sladoleda koristi voćna
aroma umesto voća, to se mora videti iz naslova MLEČNI SLADOLED SA PRIRODNOM AROMOM KAJSIdJJE2 Za sladoled čija je neto masa do 100 g., rok trajanja i datum proizvodnje odnosno ,,upotrebljiv do” može da se istakne samo na zbirnoj ambalaži, Sve ostale vrste sladoleda čija je neto masa iznad 100 g moraju imati kompletnu deklaraciju na svakom pojedinačnom pakovanju.
Prema članu 187. Pravilnika ista odredba u vezi sa rokom upotrebe i datumom proizvodnje važi i za zamrZnute deserte mase do 100 g.
Prema čalnu 188. Pravilnika osnovni sastojci koji se moraju deklarisati za mlečni desert su: sadržaj Diljne masti, sadržaj dodatog šećera i sadržaj voća.
Prema članu 190. Pravilnika osnovni sastojci koji se moraju deklarisati za vodeni desert su: sadržaj dodatog šećera i sadržaj sredstva za vezivanje | zgušnjavanje. Prema članu 192. Pravilnika individualni proizvodači moraju da deklariši za mieko naziv proizvoda, a u slučaju sireva moraju istaći kojoj grupi sireva pripada i to prema sadržaju mlečne masti.
Na primer: ,,polumasni ili masni sir”, bez oDaveze da navode i procenat masti, ali svakako odgovaraju Za DOgrešno deklarisanje ako posle ispitivanja sir ne može da pripadne toj grupi koja je navedena na deklaraciji. Ovde se deklaracija može ispisati rukom.
Prema članu 193. Pravilnika sirilo se može pakovati u ambalaži od tamnog stakla, lima, plastične mase ili drugog pogodnog materijala, znači nema ograničenja pod uslovom da metarijal za pakovanje obezbeđuje očuvanje kvaliteta, u ovom slučaju na prvom mestu dekiarisane jačine sirila.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika, prestaju da važe odredbe koje se odnose na mleko ı proizvode od mleka, sladoleda i čistih kultura (čl. 13 do 107) Pra-
· vilnika o kvalitetu mleka i proizvoda od mleka, sirila i
mlekarskih kultura, sladoleda, praška za sladoled, jaja i proizvoda od jaja (,,Sl. list SFRJ, br. 16/64, 22/64, 36/64 i 33/70). čije se odredbe primenjuju kao odredbe Pravilnika o kvalitetu mleka i proizvoda od mleka, sirila i mlekarskih kultura, sladoleda i praška za sladoled, jaja i proizvoda od jaja (Službeni list S: RJ, br. 13/78).
Ovaj pravilnik će se primenjivati od 27. februara 1983. godine.
569
—_--— __— –_— –_— ——– – _—– — — —–:–ı TI– — —– – –_-- ——.Sc CZ_ – — —- o— — . _______ _________________ __ ________
Standardizacija 1982/br, 11—12