JUS standardizacija
kvalitet ı atestiranje
SPROVOĐENJE SISTEMA ATESTIRANJA U OBLASTI ELEKTROTEHNIKE
Prof. Dr France Milakar, dipl. ing.
Referat saopšten na Savetovanju ,„ „Atestiranje "82" Svetozarevo, 1. i 2. jun 82. godine.
1. UVOD
Atestiranje elektrotehničkih proizvoda poznato je već nekoliko decenija, iako u raznim zemljama i za razne artikle na razne načine, na raznim nivoima i pod raznim nazivima. Ipak je svuda gde je atestiranje elektrotehničkih proizvoda uvedeno imalo prvenstveni zadatak: zaštiti korisnika elektrotehničkih aparata od opasnosti zbog električne struje. U tom cilju izdavani su propisi, standardi, pravila, preporuke, uputstva i slično, u kojima se nalaze zahtevi koje moraju ispunjavati proizvodi, metode i postupci ispitivanja, kako bi se na taj način obezbedila bezbednost aparata, a osim toga ı jedinstveni kriteriji za ispitivanje i time ponovljivost i obnovljivost ispitivanja odnosno utvrđivanja saobraznosti proizvoda.
2. ATESTIRANJE U OBLASTI ELEKTROTEHNIKE U JUGOSLAVIJI
U oblasti elektrotehnike do sada je uvedeno atestiranje
za tri grupe proizvoda:
— atestiranje električnih aparata za domaćinstvo sa aspekta bezbednosti,
— atestiranje proizvoda koji prouzrokuju radio-frekvencijske smetnje,
— atestiranje eksploziono zaštićenih električnih uređaja namenjenih za rad u prostorijama koje ugrožavaju eksplozivne smeše.
Atestiranje električnih aparata za domaćinstvo sa aspe-
kta bezbednosti ima svoje početke u znaku kvaliteta
570
SMEJ koji je uveden 1963. godine na osnovu tadašnjeg Zakona o jugoslovenskim standardima i Naredbe o znaku kvaliteta koja je objavljena u Službenom listu FLRJ br. 30/1962. Ovaj znak bic je dobrovoljan, a izdavanje dozvola za upotrebu znaka bilo je u nadležnosti Saveza mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Jugoslavije (SMEITJ) i u njegovom okviru formiranih komisija za znak kvaliteta. lako je ova akcija bila započeta sa puno dobre volje, na tržištu nije naišla na plodno tle, u glavnom zbog premale ponude ovih aparata, pa su se svi mogli prodati bez obzira na kvalitet, i čak bez obzira na bezbednost.
Atestiranje proizvoda koji prouzrokuju radio-frekvencijske smetnje uvedeno je naredbom 1966. godine („„Sı. list FLRJ” br. 38/1966). Ova naredba je izdata na osnovu Osnovnog zakona o radio-saobraćaju od 1965. godine (,,Sl. list SLRJ” br. 14/1965). Ovom naredbom uvedeno je obavezno atestiranje i označavanje „RSO atest br. . . .” koje je pokazalo zadovoljavajuće rezultate, i ako neka pitanja u vezi sa ispitivanjem formalno nisu bila rešena, pa su se rešavala nezvanično kroz Tehnički odbor za radio-frekvencijske smetnje Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta (TO CISPR/JEK). Atestiranje eksploziono zaštićenih uređaja uvedeno je brzo posle oslobođenja, te je kroz decenije koliko je na snazi, iako neka formalna pitanja u poslednje vreme nisu bila sasvim rasčišćena, pokazalo veoma Korisne rezultate.
U ovo prilično raznoliko rešavanje problematike ispitivanja i atestiranja proizvoda uvedena je sistematika Zakonom o standardizaciji (,,Sl. list SFRJ" br. 38/77), kao i dopunama i promenama ovog zakona od 1980. godine (,,Sl. list SFRJ“ br. 11/1980), za koje se može reći da je njima pitanje ispitivanja proizvoda, atestiranja i atestnog znaka zadovoljavajuće rešeno. Na ·
–::–0—X2oXo020–01%15.c:-c. iI.R.XĐSccy—č, - –-· – – -- ._—_–J IJ —_____________eeeČeče--------_______—Č—~Č—–__Č——Č—______________________________ __________—
Standardizacija 1982/br. 11—12