JUS standardizacija
(23) Atestni znak
Znak kojim se potvrđuje da je proizvod ili usluga saobrazan određenim standardima ili tehničkim uslovima.
(24) Atestiranje
Postupak kojim se, putem atesta ili atestnog znaka, potvrđuje da je proizvod ili usluga saobrazan određenim standardima ili tehničkim uslovima.
(25) Sistem atestiranja
Sistem za sprovođenje atestiranja koji ima svoja sopstve na pravila koja se odnose na postupak i upravljanje sistemom, (26) Nacionalni sistem atestiranja
Sistem atestiranja koji organizuje i kojim upravlja vladina ili nevladina nacionalna organizacija za standardizaciju. |
(27) Međunarodni sistem atestiranja
Sistem atestiranja koji organizuje i kojim upravlja vladina ili nevladina međunarodna organizacija u koji se mogu učlaniti sve zemlje sveta.
(28) Regionalni sistem atestiranja
Sistem atestiranja koji organizuje i kojim upravlja vladina ili nevladina regionalna organizacija u koji se može učlaniti samo izvestan broj zemalja iz određenog regiona sveta.
ANEKS I!
PRINCIP RADA EEK U VEZI SA PRIORITETIMA U ODNOSU NA MEĐUNARODNU STANDARDIZACIJU, USVOJEN NA IV ZASEDANJU PREDSTAVNIKA VLADA ODGOVORNIH ZA POLITIKU STANDARDIZACIJE (12 — 16. JULI 1976.)
l. Kriterijumi koji određuju uključivanje specifičnih tačno određenih oblasti u Prioritetnu listu
1. Prioriterna lista treba da se koncentriše na tačno određene oblasti u okviru kojih vlade smatraju da je po trebno izdati propise o javnoj bezbednosti i zdravlju, zaštiti okoline, kontroli zagađenja i regionalnom korišćenju energije, i da sadrži gde je pogodna njihova upotreba, metode pozivanja na standarde i gde
Standardizacija 1982/br. 11—12
nedostatak usaglašenosti standarda stvara u znatnoj meri prepreke međunarodnoj trgovini, ili preti da stvori takve prepreke.
II. Podaci koji se navode u Prioritetnoj listi 2. U prioritetnoj listi treba jasno da se naznače (a) tačno određena oblast koju treba standardizovati (b) aspekti rada na standardizaciji koji se planira
Objašnjenje: Preporučuje se, posebno kada rad treba da bude podeljen između različitih organizacija, da se naznače bez suviše detalja, vrste standarda koje treba doneti, na primer: standardi proizvoda metode ispitivanja uputstva za izvođenje radova standardi bezbednosti terminološki standardi standardi usluga.
(c) dodatne primedbe
Objašnjenje: Svaka prigodna primedba u vezi sa opravdanošću proučavanja vrste ciljeva olakšala bi primenu te tačke od strane dotiččne organizacije.
(d) ime organizacije ili organizacija koje su zadužene da preduzmu ili nastave rad na standardizaciji Objašnjenje: (i) Nastojanja da se utvrde odgovarajući prioriteti ne treba da prekinu rad na medunarodnom planu usaglašavanja koji je u toku.
(ii) Očigledno je da, to što dve ili više organizacija rade u istoj oblasti ili na istom proizvodu, ne mora obavezno da znači dupliranje rada ili zaključaka, ukoliko ove organizacije ne proučavaju iste apsekte i/ili iste probleme. Međutim, preporučuje se da se predstavnici ovih organizacija na pogodan način ~ stanu, kako bi se dogovorili koje će aspekte koja organizacija proučavati i o periodu vremena za koji odgovarajuća studija treba da se završi.
(e) utvrđeni datumi (mesec, kvartal, pola godine ili godina) do kojih započeti rad treba da bu de završen.
(f) kao aneks, lista standarda ili sličnih dokumenata u vezi sa svakom tačkom prioritetne liste, već objavljene (dokle se stiglo sa proučavanjima koja su u toku).
597
m–—:Za–—ı —— _——–:–—–- I–Č –– -—.- —- Tvf-- — _—----- U: :ISZ:—–Z:-č II ––—–:––