JUS standardizacija
ganima drugih zemalja — učesnica Sistema;
— metodološko rukovođenje, koordinacija i organizacija radova u oblasti UPRIP u zemlji i kontrola obavljanja ovih poslova;
— izdavanje ili registrovanje certifikata saobraznosti;
— određivanje ili učestvovanje u određivanju granskih nacionalnih organa i akreditovanih laboratorija u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom;
— organizacija ili učestvovanje u organizaciji nadzora u cilju utvrđivanja da se u preduzećima — proizvođačima održavaju uslovi proizvodnje i kontrole kojl obezbeđuju nivo kvaliteta proizvoda za koje su zaključeni sporazumi o UPRIP:
— obezbeđenje informacija potrebnih za funkcionisanje i razvoj Sitema UPRIP-SEV i njihovo dostavljanje centralnim nacionalnim organima drugih zemalja koje učestvuju u Sistemu.
Granski nacionalni organ UPRIP je organizacija koju centralni nacionalni organ ovlasti da obavlja poslove u oblasti UPRIP za jednu ili nekoliko vrsta proizvoda, za koje je ova organizacija najkompetentnija u toj zemlji. Nacionalni organ nadzora je organizacija koja, u skladu sa zakonodavstvom zemlje — učesnice Sistema UPRIP—SEV, vrši nadzor kojim se utvrđuje da proizvodi, za koje su zaključeni sporazumi o UPRIP, odgovaraju zahtevima noramtivno-tehničke dokumentacije, a takođe nadzor kojim se utvrđuje da se u preduzećima — proizvođačima održavaju uslovi proizvodnje i kontrole kvaliteta koji obezbeđuju utvrđeni nivo kvaliteta proizvoda. Akreditovana laboratorija (ovlašćena organiazcija) u Sistemu UPRIP-SEV je organizacija koja zadovoljava sve neophodne uslove za sprovođenje objektivnih i pouzdanih ispitivanja jedne ili nekoliko vrsta proizvoda, a ovlastio ju je nacionalni organ radi obavljanja poslova predviđenih „Opštim uslovima” i sporazumima o UPRIP.
Osnovni uslovi za ovlašćivanje laboratorija su:
— status pravnog lica u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom; — nezavisnost organizacije koja se ovlašćuje od preduzeća — proizvođača i trgovačkih organizacija ili postojanje uslova koji obezbeđuju nezavisnost ispitivanja i formulisanja rezultata od preduzeća — proizvođača u slučaju kada se ispitivanja vrše njegovom opremom;
— posedovanje ovlašćenja u skladu sa zakonskim propisima zemlje;
Ovo ovlašćenje omogućuje da akreditovana laboratorija bez smetnji obavlja svoje funkcije za utvrđene vrste proizvoda.
— tehnička kompetentnost organizacije koja se ovlašćuje; Postupak ovalšćivanja laboratorija utvrđen je metodološ-
kim uputstvom. Laboratorija, koja je prošla kroz ovaj
postupak, dobija ovlašćenje čiji rok važnosti utvrđuje
22
nacionalni organ UPRIP. Rezultati postupka ovlašćiva-
nja dostavljaju se Stalnoj komisiji SEV za standardiza-
ciju u cilju uključivanja akreditovane laboratorije u
„Spisak akreditovanih laboratorija UPRIP-SEV" i
dodeljivanja odgovarajućeg indeksa akreditovanoj labora-
toriji.
Centralni nacionalni organ može da poništi ovlašćenje i
pre isteka njegove važnosti na način, utvrđen navedenim
metodološkim uputstvom. Po isteku roka važnosti ovlašćenja, laboratorija prolazi ponovo kroz postupak ovlašćivanja. Glavne funkcije akreditovane laboratorije su:
— tipsko ispitivanje proizvoda na saobraznost normativvno-tehničkoi dokumentaciji i formulisanje rezultata ispitivanja u izveštajima o tipskom ispitivanju proizvoda; — dostavljanje izveštaja o tipskom ispitivanju proizvoda centralnom (granskom) nacionalnom organu ili izdavanje certifikata saobraznosti, ukoliko je akreditovana laboratorija za to ovlašćena;
— učestvovanje u kontroli kvaliteta proizvoda kod prgeduzeća — proizvođača na način koji je propisao (granski) nacionalni organ.
FUNKCIONISANJE SISTEMA UPRIP-SEV
Funkcionisanje Sistema UPRIP-SEV zasniva se na utvr-
đivanju saobraznosti proizvoda zahtevima standarda SEV
(u pogledu kvaliteta proizvoda, metoda njihovog ispitiva-
nja i kontrole). U slučaju kada ne postoji standard SEV,
mogu se primenjivati standardi drugih međunarodnih
organizacija ili drugi normativno-tehnički dokumenti o
kojima su se učesnici međusobno sporazumeli. Ovo tako-
đe važi za slučaj kada u Sistemu učestvuje zemlja koja nije članica SEV, odn. nije potpisnica Konvencije o primeni standarda SEV.
Saobraznost proizvoda zahtevima standarda potvrđuje
se na sledeći način:
1. Ukoliko sporazum važi za uzajamno priznavanje rezultata ispitivanja proizvoda, zemlja — izvoznik izdaje certifikat saobraznosti (forma A) i dostavlja ga zemlji — uvozniku.
2. Ukoliko sporazum važi za uzajamno priznavanje tipskog ispitivanja proizvoda i potvrde da kod preduzeća — proizvođača postoje neophodni uslovi proizvodnje i kontrole koji obezbeđuju utvrđeni nivo kvaliteta proizvoda pri njegovoj serijskoj proizvodnji, zemlja izvoznik izdaje certifikat saobraznosti (forma B) koji sadrži i podatke o ovome.
Certifikat saobraznosti može da poništi samo centralni
nacionalni organ zemlje — izvoznika, i to u sledećim
slučajevima:
— kada se u proizvod ili tehnologiju njegove proizvodnje unesu izmene koje prouzrokuju promene njegovih
___————–——– — –_— —— — | _—–-_—-—-_—–=cC–-__–_–— _—_ _ _—___k____________ _________ —
Standardizacija 1983./br. 1—2