JUS standardizacija
1.1
1:2
153
struko povećanje za deset godina, a rezultat je povećane produktivnosti komiteta koji dugo rade, kao, i rada koji je započet u novim tehničkim oblastima kao što su termička izolacija, hirurški instrumenti i mikrografija.
U planiranju sledećih pet godina produkcije ISO-a potrebno je razmatrati tekući rad, rad na reviziji, koji nije započet, nove oblasti rada koje se očekuju i proceduralne i administrativne promene koje se mogu očekivati u ovom periodu.
Tekući rad
Sredinom maja 1982. godine Tehnički program (svi nacrti predloga i nacrti međunarodnih standarda registrovani u Centralnom sekretarijatu) sadržavao je 3549 nacrta za ISO standarde, i to: 1459 nacrta mađunarodnih standarda (DIS) i 2090 nacrta predloga (DP). Kao dodatak ovim formulisanim nacrtima ima u programu rada 162 komiteta oko 2500 predmeta rada koji još nisu na stupnju nacrta predloga. Razumno je proceniti da će bar 85 % ovih nacrta međunarodnih standarda, 60 % nacrta predloga i 30 % dodatnih predmeta rada rezultirati novim ili revidiranim ISO-standardima pre kraja 1987. godine.
Moglo bi se proceniti da će tekući rad ISO zahteva-–
ti objavljivanje 3100 novih i revidiranih standarda u toku petogodišnjeg perioda ili otprilike 620 godišnje. Revizije na osnovu petogodišnjeg pregleda
ISO-procedura zahteva tehnički pregled svih objavljenih međunarodnih standarda u okviru pet godina radi odluke o tome treba li da budu potvrđeni, revidirani ili povučeni.
Podaci kojima sada raspolažemo za period 19711981. ukazuju da broj revidiranih standarda, koji je ISO izdao u datoj godini, može da se proceni kao 30 % od ukupnog broja novih i revidiranih standarda šest godina ranije.
Koristeći ovaj prosek i procenjujući da oko 70 % novih standarda ili revidiranih standarda publikovanih od 1978. g. nije još pregledan za moguću reviziju, može se proceniti da će dodatnih 350 projekata revizije rezultirati u publikovanju revidiranih međunarodnih standarda u periodu 1983—1986, tj. približnc 70 godišnje.
Nove oblasti rada — očekivanja u vezi sa ovim oblastima U toku prošlih pet godina ISO je osnovao 62 nova tehnička komiteta (TC) i potkomiteta (SC) koji raz matraju tehničke oblasti koje ranije nisu razmatrane u okviru tehničkog programa ISO-a.
1,4
Može se očekivati da će se slična ekspanzija desiti u sledećem petogodišnjem periodu. Tako bi ISO delovao preko 820 tehničkih komiteta i potkomiteta u 1987. godini, a broj bi se mogao neznatno smanjiti istovremenim raspuštanjem postojećih komiteta. Postoje izgledi da tehničke oblasti, u okviru kojih se velikom brzinom uvode nove oblasti rada, obuhvate računare i obradu informacija, zdravlje i medicinu, svojstva okoline, izvore energije i očuvanje energije, vazduhoplovstvo i proljoprivredno-prehrambene pro izvode.
Poboljšanje u procesu nastajanja ISO-standarda
Smernice za tehnički rad ISO-a su pravila i postupci koji se koriste u ISO u pripremi međunarodnih standarda.
Ove smernice se revidiraju regularno od strane komiteta PLACO (Komitet za planiranje) u nameri da se obezbedi da one olakšaju brzu obradu tehničkih sporazuma i da, u isto vreme sačuvaju demokratski proces korišćen pri potvrđivanju saglasnosti po pitanju ISO-standarda.
Zbog decentralizovane odgovornosti za ISO-ov tehnički rad, detaljno tehničko planiranje uredili su ISO-ovi tehnički komiteti. Odgovornost za kontrolu planiranja rada ovih komiteta ostaje na Centralnom sekretarijatu. Namera ove kontrole je da osigura pravilnu koordinaciju između tehničkih komiteta da bi se izbeglo nepotrebno dupliranje rada i da bi se dozvolilo Centralnom sekretarijatu da planira radnu normu koja se očekuje u navedenom budućem periodu. U sledećih pet godina biće preduzeti značajni koraci za smanjenje elemenata neizvesnosti na stupnju tehničkog planiranja: da se smanje zahtevi za kancelarijski rad tehničkih komiteta i potkomiteta i da se
poboljša pouzdanost informacija koje Centralni sekretarijat skuplja i koristi u svrhu planiranja. Na primer, očekuje se da u 1983. godini kompletni tehnički programi svakog ISO-ovog tehničkog komiteta bu du registrovani u bazi podataka tehničkog programa pri Centralnom sekretarijatu. Svake godine će sekretarijati tehničkih komiteta slati svoje odštampane programe za potvrđivanje i automatski će biti stvoreni podsetnici za prekoračenje utvrđenih datuma. Ovaj postupak će zameniti tekuće godišnje izveštavanje o zahtevima tehničkih komiteta.
Možda najznačajnija promena, predviđena u procesu nastaianja ISO-standarda, u sledećih pet godina, odnosi se na proširenu upotrebu obrade reči i tehnologiju telekomunikacija u ISO-ovom radu. Počevši od 1983. godine, Centralni sekretarijat će biti u mogućnosti da od tehničkih sekretarijata (TC i SC) prima
29
a II III a aa ČčČčČa s a U a a O U 0. ___WUUI ________ U U CC Standardizacija 1983./br.1—2