JUS standardizacija
kvalitet i atestiranje
OVLAŠĆIVANJE I NADZOR ORGANIZACIJA U KONTROLI MERILA I MERNE OPREME
Vesna Spasić, dipl. ing.
Rieferat saopšten na Savetovanju „„Atestiranje “82”, Svetozarevo 1. UVOD
U savremenoj tehnologiji merenja predstavljaju jednu od vrlo značajnih i uticajnih komponenti u kontroli procesa proizvodnje, automatizacije tehnološkog procesa i upravljanja tim procesom. Zbog toga je kvalitet gotovih proizvoda u direktnoj vezi sa stepenom. postignutog metrološkog jedinstva. Razvijena metrologija u privredi, a posebno u industriji, doprinosi poboljšanju kvaliteta proizvoda i omogućuje izmenljivost delova i sklopova, a time i poboljšanje konkurentskih sposobnosti na tržištu. Planiranje kvaliteta u · proizvodnji, obuhvata i izbor najprikladnijih metoda merenja i odgovarajuće merne opreme koje će izbeći dilemu da li je proizvod dobar ili loš. |I ne samo to, već će pružiti i korisne informacije o kvalitetu samog tehnološkog procesa. Prema Zakonu o mernim jedinicama i merilima (,,Službeni list SFRJ”, broj 13/76 i 74/80) u javnom saobraćaju se mogu upotrebljavati samo ona merila koja u pogiedu izrade i upotrebljivosti ispunjavaju određene metrološke uslove, tj. ispravna merila. Ta ispravnost se utvrđuje propisanim pregledom merila i overava se žigom ili izdavanjem uverenja o njihovoj ispravnosti. Osnovna intencija ove zakonske odredbe je da se, najpre u proizvodnji merila, a zatim i u njihovom prometu i eksploataciji obezbedi pouzdanost i propisana tačnost merenja kao i da se spreči uvoz merila koja po svojim osobinama ne odgovaraju našim uslovima i potrebama. S obzirom na obimnost posla i necelishodnost, pa i nemogućnost u sadašnjim uslovima, da se pregled merila vrši iz jednog centra, nametnula se potreba uključivanja organizacija udruženog rada u sistem pregleda merila koji bi omogućio održavanje ispravnosti merila na racionalan i optimalan način uz maksimalno korišćenje kadrovskog i materijalnog potencijala koji stoji na raspolaganju našem društvu. Tako je stvorena sprega između Saveznog zavoda za mere i dragocene metale, kao nosioca i odgovornog organa federacije za sistem merila i organizacija udruženog rada koje ulaskom u ovaj sistem doprinose
96
minimizaciji troškova pri sprovođenju sistema održavanja ispravnosti merila.
2. ZAKONSKI OSNOV ZA OVLAŠĆIVANJE LABORATORIJA .
Poveravanje organizacijama udruženog rada javnih ovlašćenja u oblasti metrologije, za pregled pojedinih vrsta merila zasnovano je na članu 152. Ustava SFRJ: Povereravanje javnih ovlašćenja organizacijama udruženog rada i drugim samoupravnim organizacijama predstavlja demokratizaciju i podruštvljavanje poslova koji su dosada bili u isključivoj nadležnosti državnih organa.
U našoj zemlji ima veliki broj organizacija udruženog rada (naučno-istraživačkih instituta, laboratorija i sl.) koje imaju stručni kadar, kvalitetnu opremu i namenski izgrađen laboratorijsk; prostor kao i dovoljne kapacitete i ostale uslove tako da mogu kvalifikovano, odgovorno kvalitetno i pouzdano da obavljaju pregled merila. Zakonom o mernim jedinicama u članu 22. stav 3. predviđeno je da „,pregled i žigosanje merila za koja je to predviđeno propisom predsednika Saveznog komiteta za energetiku i industriju mogu vršiti organizacije udruženog rada (naučno-istraživački instituti, laboratorije i sl) u kojima rade radnici sa odgovarajućom stručnom spremom, koje raspolažu odgovarajućom opremom i prostorijama i koje su registrovane za obavljanje te delatnosti”.
,
3. USLOVI ZA OVLAŠĆIVANJE LABORATORIJA
Podzakonskim aktima utvrđeni su uslovi za ovlašćivanje organizacija za pregled i žigosanje merila. Oni se odnose, pre svega, na:
— pravnu sposobnost,
— stručnu spremu kadrova,
— opremljenost organizacije,
— organizacione uslove, i
— uslove u pogledu prostorija. i
Pod pravnom sposobnošću se podrazumeva da je organi-
–- ----– o - -- · —_ —--- —— – _____ _________________L_L_L_LLL_L_L_L_L_L_L_L_L_L_LL_L_L_L_L_L_L_LL__L_ ________________
Standardizacija 1983./br.3—4