JUS standardizacija

V ULOGA ATESTIRANJA U IZVOZU PROIZVODA

Zadatak od izuzetnog značaja koji se danas postavlja pred naše radne organizacije jeste povećanje izvoza. Ako istražujemo ulogu atestiranja u funkciji povećanja izvoza, problem treba sagledati sa dva aspekta: sa aspekta radne organizacije koja proizvod proizvodi i sa aspekta našeg nacionalnog sistema atestiranja ı mogućnosti njegovog uključenja u međunarodni sistem atestiranja. Osnovni zadatak koji radne organizacije sebi postavljaju u nastojanjima da povećaju izvoz, jeste zadovoljenje posebnih zahteva koji važe na odnosnom tržištu. Tu spa daju nacionalni standardi zemlje ı posebni zahtevi kupca. Da bi zadovoljila-te zahteve pred radnu organizaciju se u suštini postavlja ist problem kao ı na domaćem tržištu. Jedina razlika je u tome što se moraju proučiti nacionalni standardi zemlje u koju se izvozi. Prema tome, sve što je iečeno u poglavlju o ulozi atestiranja u vidu razvoOjno proizvodnog tipa, odnosi se ı za slučaj proizvoda namenjenih izvozu.

Ulogu atestiranja u funkciji povećanja izvoza, sa apskta našeg nacionalnog sistema atestiranja, vidimo jedino kroz uključenje našeg sistema u međunarodni sistem atestirawia Da |i kakve mamuićnosti za to DOStOJe ıı oblasti elektroindustrije sagiedajmo kroz neke primere iz prakse Elektronske ındustrije — Niš.

SOUR Ei ima iskustva u izvozu u Južnu Ameriku, Austaliiu Afriku Kinu ı u skoro sve evropske zemije Prmnblemi koji se najčešće javljaju pri izvozu mogu se svrstati u nekOliko grupa ı 10:

— tehnički problemi,

— specifičnost eksploatacionih uslova,

— specijalna pakovanja za transport,

— Cene.

U tehničke probleme spadaju npr. različiti TV sistemi, različit sistem organizacije rada PTT, različit napon napajanja, azbuke sa specifičnim pismima, do zahteva da broj obrtaja mašine za pranje kod centrifugiranja bude veći no Sto |e projektovan itd.

Kratkom analizom navedenih problema dolazi se do za ključka da su oni uglavnom opravdani i da ukoliko želimo da se pojavljujemo na svetskom tržištu moramo da ispunimo sve tehničke zahteve koje ono postavlja. Medutim, jedan deo tehničkih zahteva je čisto komercijalne prirode. Npr. broj obrtaja kod mašina za pranje veša. Sa povećanjem broja obrtaja povećava se efikasnost kod centrifugiranja, ali zato dolazi do smanjenja pouZdanosti (propadanja ležajeva, amortizera itd.). To često dotični proizvod svrstava u nižu klasu.

Standardizacija 1983./br,3 - 4

Specifičnost eksploatacionih uslova je veliki problem. Jedan isti uređaj mora da radi na temperaturi od 40%C i 95 % vlage ili u uslovima slane atmosfere ı u evropskim radnim uslovima. Iz tih razloga se sprovode obimna ispitivanja i, moramo to reći, postižu se izvanredni rezultati. Zbog geografske udaljenosti pojedinih tržišta primenjuju se mnogo strožiji uslovi ispitivanja, na primer provera

galvanske zaštite, uvođenje 100 % kontrole sastavnih de-

lova ı elemenata itd. Sve to poskupljuje proizvod ali je

servisiranje uređaja svedeno na rang profesionalnih ure-

daja. U protivnom servisiranje bi bilo vrlo skup ı složen

problem.

Pakovanje gotovih proizvoda ıli setova |e poseban pro-

blem zbog dužine ı raznovrsnosti transporta (kamion,

voZ, brod).

Sve što je rečeno definiše se ugovorom, gde se uvažavaju –· odredeni nronpisi zemlie de se izvozi proizvod Kord izvo-

za ne evropsko tržište ispiuvanja se moraju vršiti u svakoj

zemlji - Kubpuu tidsili Di Oićvodd. :

To je preduslov za realizaciju izvoza. !zuzetaka ıma kod

malih količina koje ne podležu atestiranju, alı su zato ı

cene niže. Interesantno je napomenuti da kao uslov za

razgovor vrlo Često stoji posedovanje našeq atestia. TO. nas medutim, ne oslobada uvek atestiranja u ?emlji — kupcu, mada se vrlo često ispitivanja u inOstranstvu svode na verifikaciju našeg jugoslovenskog atesta.

VI ZAKLJUČNA RAZMATRANJA

Na kraju, umesto zaključka, da istaknemo:

1. Prihvatanjem i sprovođenjem atestiianja u svim fazama nastanka novog proizvoda, a posebno u fazi razvoja, postižu se ne samo ciljevi atestiranja, već i cCiljevi poslovne politike organizacije udruženog rada, koji se ogledaju u smanjenju troškova, skraćivanju vremena uvmdenia movoa proizvorla kako na domaće, tako ı na ınostrano tržište, povećanju efikasnosti poslovanja.

2. Kada je izvoz u pitanju, svakako da bi uključivanje

našeqa sistema atestiran|a u međunarodni. ıli što e realnije bilateralno međunarodno priznavanje ales ta između naše zemlje ı Omih KOJE su oOd posebnou značaja za naš izvoz, dalo odredene rezultate ı olakšalo ıli potpomoglo evidentnu politiku ofanzivnog IZvoza zemlje. Međutim, neka iskustva u oblasti elektroindustrije pokazuju da su problemi veći u zemlji, odnosno u organizacijama udruženog rada i da suštinska rešenja za povećanje izvoza treba tražiti upravo tu.

103