JUS standardizacija

Kontrola, napose kontrola pamuka

Tekstilna proizvodnja dobila je jedna od prvih ili uopće prva značajke moderne industrijske proizvodnje. S tim u vezi ona je po svoj prilici bila prva u kojoj je uvedena kontrola proizvodnje ı gotovih proizvoda, kontrola veoma blizu današnjem značenju toga pojma. Svaka je kontrola određeno ispoređivanje, prispodabljanje s tipičnim obrascem, standardom, pa je i pojam standarda, koji je u suvremene žive jezike ušao iz engleskog, nastao najprije u tekstilnoj industriji.

Kad je riječ o pamuku, on se prije kojih osamdesetak godina počeo podvrgavati kontroli, koja je što dalje postajala sve rigoroznija, a bila je isključivo organoleptička. S vremenom se osoblje za organoleptičku konirolu pamuka stalo posebno odabirati, posebno rigorozno obučavati i posebno dobro plaćati. U visokom vrednovanju klasera pamuka — kako su ti kontrolori nazvani — prvenstvo su imali engleski i američki proizvođači. Osobita se pozornost posvećivala određivanju vlage u pamuku jer je to jedan od parametara kojim se može različito manipulirati, na štetu kupaca. Ali se u tijeku vremena pokazalo nešto neobično: sve češće, osobito u vezi sa sve masivnijom proizvodnjom biljke-sirovine, zapažen je pojav da se od pamuka, unatoč njegovim postuliranim organoleptičkim svojstvima, ne da ispresti predivo željenih svojstava, pa prema tome ni proizvesti tkanina željene kvalitete. Nastupilo je doba kad su se predionice redom počele osiguravati tako da su stale organizirati dobro opremijene laboratorije, u kojima su prije predenja objektivno, laboratorijskim metodama određivale svojstva pamučne sirovine. Tako se dogodilo da unazad kojih dvadesetpet godina gotovo svaka predionica ima svoj izvrsno uređen i kadrovski ekipiran laboratorij za ispitivanje pamuka (među njima npr. zadarski „,Boris Kidrič“ i sinjska ,,Dalmatinka“ vrhunske kvalitete). Nekako istodobno počinje i posao kontrole pamuka zahvaćati i državna administracija. Tako se u SAD, na osnovi laboratorijski utvrđenih parametara i nataloženog veoma velikog iskustva, svake dvije godine propisuju standardi za pamuk prema kojima se razvrstava pamuk tekuće proizvodnje. U Egiptu je drukčije: ondje se nakon Žžeive, na temelju aktualno utvrđene situacije, propisuju standardi za tu godinu i prema njima razvrstavaju sirovine. U međuvremenu je od države propisano kontroliranje i atestiranje pamuka uvedeno u velikom broju država, od polovice prošle, 1979. godine i u našoj zemlji.

Atestiranje pamuka

Valja istaći da je atestiranje pamuka u nas prije zakašnjela na što je prerano donijeta mjera. Bilo je krajnje vrijeme da država normira tu materiju, utoliko prije što je to već učinila većina zemalja i što je riječ o proizvodu uz koji se veže dugogodišnja tradicija kontrole.

Standardizacija 1983./br. 5—6

Općenito se razlikuju težinska, organoleptička i labora-

torijska kontrola pamuka.

Težinsku kontrolu pamuka čine ove operacije: vaganje i

utvrđivanje brutto-težine bala, vaganje i utvrđivanje tare

bala, i uzimanje uzoraka za organoleptičku i laboratorij-

sku kontrolu.

Organoleptičkom kontrolom pamuka utvrđuje se njegov

karakter, boja, izgled, preparacija i trgovačka duljina

vlakna — stapel.

Laboratorijska kontrola pamuka ispituje vlagu, postotak

stranih primjesa (po Shirleyu), postotak kratkih vlakana,

finoću (micronaire-broj, čvrstoću (Presley-indeks) i pos-

totak zrelosti.

Na osnovu rezultata kontrole pamuka, tJ. iz astesta, do-

kumenta u kojem su +i rezultati iskazani, prelac saznaje

dvije kategorije podataka:

a) ekonomske — težinu, vlagu, postotak stranih primjesa (po Shirleyu);i

b) tehnološke — izgled, stapel, postotak kratkih vlakana, finoću (micronaire-broj), čvrstoću (Pressley-indeks) i zrelost.

Redom će biti riječi osvakom od tih podataka i o njego-

voj iskoristljivosti u praksi.

Težina

Podatak o težini daje kupcu sigurnost da je zaista dobio onoliko koliko je zaključio i kupio i koliko proizvođač deklarira. Određivanjem tare uklanja se svaka mogućnost da se u težini bale više vrijedan pamuk nadomjesti manje vrijednom ambalažom. Tara je:obično ispravno deklarirana; ipak Je treba utvrditi jer vrst omotne tkanine bala i vrst i broj obruča (traka ili žica) mogu biti veoma različiti, posebno kad je riječ o američkom ili o meksičkom pamuku.

Vlaga

S obzirom na veliku higroskopičnost pamuka vlaga je veoma važan element težinske kontrole. Svaka razlika od međunarodno utvrđene vlage od 8,5 % nekoga oštećuje, a prelcu mora biti stalo da ne ide na njegov račun jer ne samo što uz vlagu veću od 8,5 % finansijski gubi nego mu to i oštećava proizvodnju, posebno u prvim fazama. Veća vlaga povećava grudavost pamuka, a grude dovode do povećanja otpada u čistionici i do povećanja broja nepsa na kardama, što se sve negativno odražava u izgledu pređe i — napose kad su u pitanju finiji brojevi — u teškoćama predenja na kružnim predilicama. Osim toga veća vlaga uz dulje stajanje bala djeluje razorno na strukturu vlakna, a to se opet očituje i nakon predenja, manjom čvrstoćom pređe. Kad se dakle u bali pamuka utvrdi količina vlage veća od dopuštene, valja reklamirati ne samo težinu nego i veći otpad u čistionici, loš izgled i teškoće u preradi takva pamuka.

159