JUS standardizacija

aktuelnosti

PRVA SEDNICA SAMOUPRAVNE ZAJEDNICE JEKA

Održana je 28,juna 1983. godine u prostorijama SOUR ,,Rade Končar“ u Zagrebu. Sednicom je rukovodio Mr Vitomir Kovačec, predsednik Zajednice. Pošto je napravljen pregled izvršenih i preostalih obaveza po zapisniku sa Osnivačke skupštine, utvrđeno je da je pored 45 organizacija udruženog rada, koje su prihvatile Samoupravni sporazum o povezivanju u Jugoslovenski elektrotehnički komitet — Zajednicu za međusobnu plansku i poslovnu saradnju na standardizaciji u oblasti elektrotehnike, na samoj Skupštini 21. aprila 1983. godine, do maja, Sporazum prihvatilo još 6 organizacija, tako da se 51 organizacija uvrstila u osnivače Zajednice JEK, među kojima su najveća poslovna preduzeća. Prihvatanje Sporazuma ostaje otvoreno i za sve ostale zainteresovane organizacije u zemlji.

Na sednici je vođena živa diskusija po pitariju predloga plana aktivnosti Zajednice u 1983. godini, u prvom redu o realizaciji pretvaranja dosadašnjih tehničkih odbora u komisije za standarde SZS za elektrotehniku u cilju sprečavanja dupliranja posla, kako je to u transformaciji JEK-a predviđeno. Razmatrana su i pitanja izdavanja granskih standarda, učlanjenja naše zemlje u |EC i CB sisteme za atestiranje, donošenje normativnih akata koja regulišu aktivnosti JEK-a i način finansiranja budućih aktivnosti JEK-a. izražena je želja da se pronađe način da se što pre uđe u korak sa međunarodnom standardizacijom.

Dogovoreno je da se predloži direktoru SZS sastanak za početak septembra ove godine sa predsednikom Zajednice i Komisije za koordinaciju jugoslovenske standardizacije u oblasti elektrotehnike u ciiju razmatranja načina buduće saradnje. Usvojeno je da se sledeća sednica Izvršnog odbora održi novembra meseca, po mogućstvu istog dana kada se održava sednica Koordinacione komisije, s obzirom da su većina članova odbora JEK-a i članovi Koordinacione komisije.

PORUKA GOSPODINA D.C. KOTHARI-a, PREDSEDNIKA MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU POVODOM ČETRNAESTOG SVETSKOG DANA STANDARDIZACIJE, 14. OKTOBRA 1983. GODINE

Četrnaesti svetski dan standardizacije mi je pružio ugodnu priliku da vam se svima obratim i osećam se srećnim i počastvovanim što mogu da podelim neka svoja razmišljanja sa vama, ovom prilikom,koja mi se prvi put ukazala od mog stupanja na mesto predsednika. Moj izbor, po mom mišljenju, ima jedan određen značaj budući da je ova čast, biti izabran za predsednika ove ugledne međunarodne organizacije, pripala jednom ·građaninu Trećeg sveta. To je dokaz ukoliko je dokaz potreban — prave univerzalnosti ove svetske Organizacije i ide u prilog činjenici da nas ništa ne može razjediniti u našoj neumornoj težnji ka ispunjavanju zajedničkog zadatka.

Standardizacija i industrijski razvoj, imaju dvosmernu uzročno posledičnu povezanost. Dok je, s jedne strane, standardizacija bila i ostala istorijski značajan faktor unapređenja veštine i znanja u oblasti proizvodnje, s druge strane, potreba za standardizacijom je porasla i njen značaj je baš došao do izražaja ovim usponom i napretkom proizvodnje. Pri svemu tome danas, ovaj veći broj dostignuća, po obimu i finesama, nameće veću odgovornost onima od nas koji želimo da podstićemo na daleko i na široko unapređenje standardizacije za dobrobit svih ljudi.

U isto vreme, moraju nas zabrinjavati znakovi upozorenja koji dolaze od napretka koji prevazilazi brzinu kojom se obavlja rad na standardizaciji. Od bitne je važnosti da se napori koji se ulažu u ovom pravcu još strožije sprovode i dopunjavaju novim poslovima koji imaju u osnovi još fundamentalnija i trajnija rešenja.

Ovom prilikom, povodom Svetskog dana standardizacije, upućujem najozbiljniji apel svim članovima ISO-a da ponovo uvide značaj međunarodne standardizacije. Mogućnosti standardizacije ne bi se smele koristiti ili zloupotrebiti za donošenje tehničkih uslova koji bi sprečavali uvoz; niti bi bilo poželjno da razlike u standardima budu korišćene za zaštitu domaćih proizvođača nestandardizovane robe. Suština standardizacije je u njenoj univerzalnosti i prava namena standarda bila bi izneverena ako bi se standardi koristili za uske nedalekovide interese.

284

Standardizacija 1983./br. 11—12